EKİM AYI MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI

Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır!

EKİM AYI MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI Güncel

 

Nevin Özbakan

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, ekim ayının bilinçlendirme ayı olması dolayısıyla basın açıklamasında bulundu.  Ekim ayında yurt genelinde  Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinliklerinin düzenlendiğini ifade eden Koç, Bartın’da Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde de Mobil Kanser Tarama Aracıyla erken teşhis amacıyla vatandaşlara ücretsiz olarak meme kanseri taraması yapıldığını söyledi.

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, ekim ayının bilinçlendirme ayı olması dolayısıyla basın açıklamasında bulundu.  Ekim ayında yurt genelinde  Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinliklerinin düzenlendiğini ifade eden Koç, “Meme kanseri, gerek gelişmiş, gerekse gelişmekte olan ülkelerde en sık görülen kadın kanseridir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede kadınların bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri Ekim ayında  “Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri”  yurt genelinde düzenlenmektedir.  Meme kanseri, memedeki süt bezleri ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin normal olmayan biçimde, kontrol dışı olarak çoğalması ve vücudun başka bölümlerine de yayılarak çoğalmayı sürdürmesidir. Kanser hücreleri meme dokusu dışına çıktığında, öncelikle koltuk altındaki lenf bezlerini tutmaktadır. Kanser hücrelerinin lenf bezlerine ulaşması, vücudun diğer bölgelerine yayılabileceğini gösterir” dedi.

İŞTE MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ!

Dursun Koç, meme kanserinin belirtilerini, “Meme kanserinin belirtileri; memede ele kitle gelmesi, memeden kendiliğinden akıntı gelmesi (bulanık ya da kanlı), meme başında çekilme, meme derisi üzerinde çekilme, memede anormal ve tek taraflı büyüme, ödem, kızarıklık, meme derisinin portakal kabuğu görünümünde olması ve memede daha önce olmayan gözle fark edilebilen herhangi bir değişikliğin olması  sıralanabilir” şeklinde açıkladı.

MÜCADELEDE ERKEN TANI ÖNEMLİ

Meme kanseri ile mücadelede en önemli noktanın erken tanı olduğunu kaydeden Koç, “Meme kanseri ile mücadelede en önemli nokta erken tanıdır. Erken tanı için üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar; 20 yaşından itibaren her ay kendi kendine meme muayenesi,  doktor yada sağlık personeli tarafından yılda bir yapılan klinik meme muayenesi, 40 yaş ile 69 yaş arasında 2 yılda bir yapılan mamografi (meme grafisi ) olarak sayılabilir.  Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gereklidir. Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle ele geldiğinde, vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır” ifadelerinde bulundu.

BU FAKTÖRLER RİSKİ AZALTIYOR

Koç, meme kanseri riskini azaltacak faktörleri ise “Dengeli ve düzenli beslenme, aşırı kilodan korunma, alkol ve sigara alışkanlığı varsa bırakma, 30 yaşından önce doğum yapma ve bebeğini emzirme, stresi kontrol etme, spor yapma ve düzenli olarak doktor muayenesinden geçip gerekli tetkikleri yaptırmakla meme kanseri riski azaltılabilir” şeklinde sıraladı.

“MEME KANSERİ TARAMALARI ÜCRETSİZ!”

Bartın’da Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde de Mobil Kanser Tarama Aracıyla erken teşhis amacıyla vatandaşlara ücretsiz olarak meme kanseri taraması yapıldığını bir kez daha hatırlatan Dursun Koç, “İlimizde, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM)’de ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde Mobil Kanser Tarama Aracıyla erken teşhis amacıyla halkımıza ücretsiz olarak meme kanseri taraması yapılmaktadır. Ayrıca Aile Sağlığı Merkezlerimizde 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere kalınbarsak (kolorektal) kanseri, 30-65 yaş arası kadınlara ise rahimağzı (serviks) kanseri taramaları yapılmaktadır. Sevgili kadınlar sağlığınız parmaklarınızın ucunda, kendi kendine meme muayenesi yapınız ve kanser taramalarınızı yaptırınız. Unutmayalım; kanserde erken teşhis hayat kurtarır!” dedi.

 

                                                            

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam