4. BARTIN BİSİKLET FESTİVALİ START ALDI

232 kilometre pedal çevirecekler

4. BARTIN BİSİKLET FESTİVALİ START ALDI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Bartın Bisiklet Festivali Gazhane Parkı’ndan start aldı. Festival kapsamında Hollanda, İzmir, Hatay, Tekirdağ, İstanbul başta olmak üzere il dışından gelen 200’ün üzerindeki bisikletli 4 gün boyunca 232 kilometre pedal çevirecek. Pedaldaşların Gazhane Parkı’ndan start alan bisiklet  turu Kozcağız, Kumluca, Abdipaşa istikametiyle devam edip Ulus’ta sona erecek.

Bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Bartın Bisiklet Festivali  dün Gazhane Parkı’ndan start aldı. festivalin açılışına Bartın Vali Yardımcı Erkan Kalender, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Küre Dağları Milli Parkı Müdürü Ahat Deliorman, Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Artar da katıldı. Festival kapsamında Hollanda, İzmir, Hatay, Tekirdağ, İstanbul başta olmak üzere il dışından gelen 200’ün üzerindeki bisikletli 4 gün boyunca 232 kilometre pedal çevirecek. Pedaldaşların Gazhane Parkı’ndan start alan bisiklet  turu Kozcağız, Kumluca, Abdipaşa istikametiyle devam edip Ulus’ta sona erecek.

 AKIN: “BU İŞ GERÇEKTEN GÖNÜL İŞİ”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, bu yıl 4. kez gerçekleştirilen Bartın Bisiklet Festivali’nin Bartın’ın tanıtımına önemli bir katkı sağladığını belirterek şunları söyledi:

“Her şeyden evvel Bartın’a gelen bisikletçi bisiklet dostlarımıza pedaldaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca Bartın’daki pedaldaşlar grubumuza da teşekkürlerimi sunuyorum. Bartın Belediyesi olarak biz pedaldaşlarla zaman zaman programlar yapıyoruz. Daha evvel de yapmış olduğumuz bir programda otomobilsiz günler şeklinde Bartın’da 1 hafta boyunca program yaptık bugünde bir festival gerçekleştiriyoruz. Birincisini yapmıştık şimdi ise 4.’süne kadar geldik. Sayın Belediye Başkanlarımız da bizzat destek veriyor. Bizlerde kahvaltı vererek buradan start vereceğiz. Sonrasında ise Ulus Belediyesi’nde misafir olacaklar. Yine Kozcağız ve Kumluca Belediyelerinde misafir olacaklar ama en son finali Ulus’ta gerçekleştirecekler. Bu tabi bir festival önemli bir festival bizler için. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Bu iş gerçekten gönül işi. Bu işe gönlünü veren bütün dostlarımıza teşekkür ediyorum. ‘Kazasız belasız devam etsinler’ diyorum. 200’ün üzerinde katılımcı arkadaşımız var. Farklı illerden gelen arkadaşlarımız var. Türkiye’nin çeşitli yörelerinden geldiler. Bu Bartın’ı tanıtmak için önemli bir katkı demektir. Gerçekten Bartın gibi güzel bir yeri inşallah tanıtırlar diye düşünüyorum.”

UZUN: “İLİMİZİN VE ULUS’UN TANITIMINA KATKIDA BULUNACAK”

Ulus Belediyesi olarak pedaldaşları Ulus’ta 3 gün misafir edeceklerini ifade eden Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, bu festival ile Ulus’un güzelliklerini tanıtma fırsatı bulacaklarını da kaydederek “Bu organizasyonun gerçekleşmesini sağlayan Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği’ne de teşekkür ediyorum. Bu yıl 4. kez yapılacak olan bisiklet festivali geçen yıllara nazaran daha görkemli ve daha coşkulu gerçekleşecek.  Bugün buradan bisiklet festivalinin startını veriyoruz. İlk olarak Kozcağız Beldemize geçilecek. Oradan da pedaldaşlar Kumluca Beldesine ve Abdipaşa Beldesine geçecek. En son Ulus İlçemizdeki kamp alanına gelecekler. Ulus Belediyesi olarak pedaldaşlar ilçemizde 3 gün misafir edeceğiz. İlçemizde Ulukaya Şelalesi, Drahna Vadisi, Uluyayla ve Küre Dağları Milli Parkında bisiklet turu düzenlenecek. Bu yerler aynı zamanda ilimizin çok önemli turizm alanları. İlimizi ve Ulus’un güzelliklerini bu güzel organizasyonla tanıtma fırsatı da bulacağız” dedi.

KARAMAN’DAN KATILIMCILARA TEŞEKKÜR

Festivale katılan herkese teşekkür eden Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman ise “Kozcağız Belediye başkanı olarak Bartın’ımızda 4.’sü düzenlenen Bisiklet Festivalinin hayırlı uğurlu 0olmasını temenni ediyorum. Cenabı Hak belasız kazasız bu festivalin sonlandırılmasını nasip etsin diyorum. Bartın il merkezinden başlayan festivalimiz kapsamında pedaldaşlar Kozcağız beldemizde mola verecekler. Bisiklet yolumuzu kullanarak belediyemizi ziyaret edecekler. Tabii beldemizde katılımcılara ikramlarımız olacak. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ARTAR: “BİSİKLETİ BARTIN’DA YAŞAMIN BİR PARÇASI YAPACAĞIZ”

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Artar da Bartın’da biisklet kullanımının giderek arttığına vurgu yaparak “2014 yılından bu yana Bartın’da bisiklet festivalini organize ediyoruz. İlk iki festivali Bartın Belediyesi’nin katkılarıyla, 3’üncü festivali Ulus Belediyesi ile Küre Dağları Milli Parkı Müdürlüğü’nün destekleriyle Ulus’ta yaptık. Yaptığımız anket üzerine de Bartın’ın dağlık bölgelerini görmek isteyenlerin talebi üzerine de 4’üncü festivalimizi de 12-15 Ekim tarihlerinde Ulus’ta gerçekleştireceğiz. İl dışından da gelen bisikletlilerimizle birlikte 200’ün üzerindeki bisikletli 4 gün boyunca 232 kilometrelik parkuru pedallayacaklar. Biz Bartın’da da bisikletin hayatın bir parçası olması için etkinlikler yapıyoruz. Bu etkinliklerin en önemlilerinden biri de bu festival Bartın’dan katılım sağlayan 60’ın üzerinde bisikletlimiz var. Sadece festivallerde değil Bartın’da artık bisiklet kullananların sayısı artıyor. Yaptığımız tüm etkinliklerde Belediyemizin de Sayın Valimizin de destekleriyle bisikleti Bartın’da yaşamın bir parçası yapacağız” ifadelerinde bulundu.

DİLMAÇ: “BUNUN KÜLTÜREL ANLAMDA GELİŞMESİNİ İSTİYORUZ”

Festival sponsorlarından Accell Bisiklet Şirketi Halkla İlişkiler Müdürü Muhlis Dilmaç da bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini savunarak şöyle konuştu:

“Bu festival her ilde olmalı. Bu şekilde değişik illerdeki vatandaşların birbiriyle diyalogları gelişmeli, dostluklar arkadaşlar kurulmalı. Bu dostluklar sayesinde de birbirlerine ulaşan bisiklet yolları olmalı. Biz böyle festivallere otobüslerle değil, güvenli bisiklet yolları sayesinde bisikletlerimizle gelmeliyiz. Bisikletin ulaşımda, sağlıkta ve ekonomide faydası çok. Bunun kültürel anlamda gelişmesini istiyoruz. Bartın Üniversitesinin bünyesinde bulunan bisiklete gönül vermiş öğretim üyesi arkadaşlarımız ve diğer pedaldaşlarımız Bartın’da bisiklet yolu olabilmesi için çalışıyor. Bu konuyla ilgileniyorlar. Bisikleti ulaşım amaçlı kullanana insan sayısı arttığında bisiklet yolları da artacaktır. Bisiklet yolları aslında devletin bir politikası olmalı. Belediyeler, kurumlar ve sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek bisiklet kültürünü oluşturmalılar.

“BİSİKLET KULLANIMINI ÖZENDİRİYORUZ”

Biz sponsor olarak insanları bisiklet kullanımına özendirmeye çalışıyoruz. Onun dışında ürettiğimiz bisikletlerle aslında bir nevi tarihi de bisiklet üzerine yazıyoruz. Mesela ürettiğimiz katlanır bisikletimize Troya adını verdik. Truva savaşında nasıl ki yunan ordusu tahta atın içine gizlenerek Truva’nın içine girmişse bizde bundan esinlenerek bu modeli ürettik. Çünkü artık yaşanabilecek alanlarımız daralıyor. Biz bu mücadelemizi önce İzmir’de başlattık. Bu şekilde festivallere katılarak da illerde eksik olan şeyleri ve neler yapabileceğimizi görüp raporlar oluşturacağız. İzmir’de bisiklet kullanımını genele yaymaya çalışıyoruz. Mesela kadınlar ve çocuklarımızı bisiklete bindirmeye çalışıyoruz. Bir ekibimiz var her ay belli zamanlarda hayatında hiç bisiklete binmemiş insanları bisiklete bindirmeye çalışıyor.”

ÇOLAK: “HOLLANDA BELEDİYE BAŞKANI BİSİKLETİYLE İŞE GİDİYOR”

Festivale eşiyle birlikte Hollanda’dan katılan Musa Çolak, Hollanda’da bisiklet kullanımının daha yaygın olduğuna dikkat çekerken Belediye Başkanı’nın dahi bisikletle işe gidip geldiğini de belirterek “Pedal çevirmek bizim için çok büyük bir mutluluk. Türkiye’de bunun eksikliğini hissediyorduk ama burada bu kadar insanı görmek bize de moral oldu. İnşallah bu güzel alışkanlığı diğer insanlara aşılayabilmek için bizim de bir katkımız olur. Bartın’daki daha önceki etkinliklere hiç katılmadım. İlk kez katılıyorum. Hollanda’da herkes bisiklet kullanıyor. Yazlık, kışlık bisikletler olduğu gibi alışveriş için, çocukları okula götürmek için bisiklet kullanıyor. Orada bisikletli bir hayat oluşmuş durumda. Hatta Başbakanımız bile bisikletle işe gidip geliyor. İnşallah bu yaşam tarzını Türkiye’ye de görürüz.” dedi.

İLK İSTİKAMET KOZCAĞIZ

Bartın Belediyesi Gazhane Kültür Parkı’nda toplanan sporcular, kayıt yaptıktan sonra hep birlikte kahvaltı yaptılar. Kahvaltı sonrasında son hazırlıklarını yapan bisikletliler 4 gün sürecek festivalin startını alarak festivalin ilk durağı olan Kozcağız’a doğru harekete geçtiler.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam