TEKNOLOJİYE İNAT O İŞİ SÜRDÜRÜYOR

Bartın pazarında 50 yıldır bu işi yapıyor

TEKNOLOJİYE İNAT O İŞİ SÜRDÜRÜYOR Güncel

Sizin de mutlaka Bartın Galla pazarında gözünüze çarpmıştır, Teknolojiye inat o işi sürdürüyor. Süpürge ustası Bartın’da 50 yıldır el süpürgesi yapıp satıyor.  Süpürge yapımından gelişen teknolojiye ve satışların azalmasına rağmen vazgeçmiyor.

BARTIN PAZARINDA 50 YILDIR SÜPÜRGE SATIYOR

Bartın’da 50 yıldır el süpürgesi yapıp satan süpürge ustası, süpürge yapımından gelişen teknolojiye ve satışların azalmasına rağmen vazgeçmiyor. El emeği göz nuru el süpürgeciliği yok olmaya yüz tutan meslekler arasında yerini alırken Bartınlı süpürge ustası Muammer Aydın, baba mesleği süpürgeciliği tüm zorluklara karşın devam ettirmek için çaba gösteriyor. Süpürgeler boyuna göre 3 lira, 7 lira ve 8 liraya satılıyor

SÜPÜRGECİLİK BABA MESLEĞİMİZ

Salı ve Cuma günleri Galla pazarında tezgâhını açan süpürge ustası Muammer Aydın, Bartın Olay muhabirine yaptığı açıklamada, 50 yıldan beri süpürge yaptığını söyleyerek, " Süpürgecilik baba mesleğimiz. Teknolojinin gelişmesi işlerimizi aksatsa da süpürge bizim eskiden gelen bir temizlik kültürümüz. Gelişen teknolojiye rağmen ek gelir sağlamak amacıyla süpürge yapımını sürdürüyoruz." dedi. Süpürge otundan yapılan tel el süpürgeleri belli işlemlerden geçtikten sonra iplerle bağlanarak süpürge halini alıyor. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile çıkan son sistem elektrik süpürgeleri karşısında pek bir önemi kalmayan el süpürgeleri, yine de her evde eksikliği hissediliyor. Elektrik süpürgesi yaygınlaşana kadar evlerin vazgeçilmez temizlik aracı olan el süpürgeleri artık bahçe ve balkon temizliğinde kullanılıyor.

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam