CHP’DEN MÜFTÜLÜKLERE RESMİ NİKAH KIYMA YETKİSİ VEREN TASARIYA TEPKİ

Özcan: “Bu tasarı meclisten geçmeyecek”

CHP’DEN MÜFTÜLÜKLERE RESMİ NİKAH KIYMA YETKİSİ VEREN TASARIYA TEPKİ Güncel

 

Nurdan Eroğlu

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan, müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Türkiye’de nikah memuru açığının olmadığını ifade eden Özcan, “Bu kanunun amacı nedir?” diye sorarken “Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Tüm kadınların bu yasaya karşı çıkmasını bekliyoruz. Bu tasarı meclisten geçmeyecek” dedi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan, müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısıyla ilgili basın açıklaması yaptı. CHP İl Başkanlığında gerçekleştirilen açıklamaya CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve Kadın Kolları Üyeleri de katıldı. Türkiye’de nikah memuru açığının olmadığını ifade eden Özcan, “Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı tartışmalar arasında alt komisyondan geçti. Alt komisyondan geçmiş hali ise “Müftülüklere yetki verilmesi” şeklindedir. Yani müftü, imamlara nikah kıyma yetkisi verebilecektir. Müftü ve imamlar din adamı olarak kendi işlerini yapsınlar. Bu ülkede nikah memuru açığı yok, nikah için sırada bekleyenler yok, bu kanunun amacı nedir? Bu kanunla çok eşliliğin önü açılacak, kanayan bir yaramız olan çocuk gelinler çoğalacaktır. Kadınlarımızın Cumhuriyetle kazandıkları haklarını savunmak, yine biz kadınların görevidir” dedi.

“SÖZ KONUSU TASARININ KABULÜYLE ‘ANAYASA SUÇU’ İŞLENMEKTEDİR”

Türkiye Cumhuriyetinin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Fatma Özcan şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür. Anayasamızın 174. Maddesi’ne göre devletin asli görevi devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartılmasıdır. Ayrıca anayasanın 10. Maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gösterilmeksizin kanun önünde eşittir.  Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile; hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir. Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlenmektedir.  Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır.  Bu durumda biz Cumhuriyet kadınları, hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak yollarına devam edecektir.

“TASARI KABUL EDİLEMEZ”

Ülkemize getirilmek istenen ‘İslam devleti olma’ dayatmasına karşı, kadın yurttaş kimliğimiz ile, mücadelemizi asıl iş olarak önümüze koyacağız.  Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikah yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır.  CHP’li kadınlar olarak meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracağız. , “Bu tasarının meclisten geçmesi demek laik, hukuk devletini ortadan kalkması demektir. Ülkemiz çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değildir. Ülkemizin ekonomisi altüst olmuş durumdadır. Hem ekonomik sıkıntıların üzerini örtmek, hem de ülkemizin dış politikasının yarattığı olumsuzluklar gözlerden kaçırılmak istenmektedir.

“TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI VARDIR”

Türkiye’nin geleceği için, ülkemizin işsizlik sorununa, kadın sorunlarına, tarım sorununa ve bunun gibi birçok soruna çözüm bulunması gerekmektedir.  Biz komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünü bu ülkenin temel var oluş felsefesi haline getirmek istiyoruz. Bugün Atatürk’ün ilkelerine, Atatürk’ün devlet prensiplerine ve hukuku üstün tutan bir devlet yaratma idealine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu nedenle Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı kabul edilemez.

“BU TASARI MECLİSTEN GEÇMEYECEK”

Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir. Buna göre müftülerin görevi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönergesinin 90. maddesinde, İslam dininin; iltikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek olarak belirtilmiştir. Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. Öyleyse herkes devletin tüm olanaklarından eşitçe yararlanmalıdır ve kimseye siyasi ve kişisel ayrımcılık yapılmamalıdır. Anayasanın 24. maddesi de bu hükmü içerir. Bizler, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Tüm kadınların bu yasaya karşı çıkmasını bekliyoruz. Bu tasarı meclisten geçmeyecek.”

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam