KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI'NDA İLK KEZ TESPİT EDİLDİ

Kafkas Burunlu Engereği  ilk kez görüldü

KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI'NDA İLK KEZ TESPİT EDİLDİ Güncel

Haber merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce, Küre Dağları Milli Parkı'nda Kafkas Burunlu Engereği tespit edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce, Küre Dağları Milli Parkı'nın Ulus Ulukaya'da yapılan arazi çalışmaları sırasında anavatanı Kuzey Türkiye, Transkafkasya ve Kuzey İran olarak bilinen Kafkas Burunlu Engereği ilk kez tespit edildi. Dünya Doğayı Koruma Birliğince tehlikeye yakın kategorisinde bulunan engerek türünün tespit edildiği alan dışında da yeni popülasyonlarının bulanabilmesi için çalışmalar başladı. Ayrıca Küre Dağları Milli Parkı'nda 2015'te yapılan arazi çalışmalarında da yine bir engerek türü olan Burunlu Engerek kaydı yapılmıştı.

"ÜLKEMİZİN BİTKİ VE HAYVAN TÜRLERİNİN YAŞADIĞI YERLERİ BELİRLİYORUZ"

Türkiye'nin biyoçeşitlilik açısından büyük potansiyele sahip olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, doğal kaynaklardan verimli, sürekli faydalanmak ve gelecek nesillere aktarabilmek için onların iyi tanınması ve potansiyellerinin belirlenmesi gerektiğini söyledi.  Eroğlu, "Bu maksatla yürüttüğümüz projelerle ülkemizin bitki ve hayvan türlerinin yaşadığı yerleri belirliyoruz. Bu türleri sadece belirlemekle kalmıyor kayıt altına alarak, türleri olumsuz yönde etkileyebilecek faktörleri ve alınması gereken önlemleri de tespit ediyoruz. Bu çalışmalarla biyoçeşitliliğimizin korunmasına da ciddi manada katkı sağlamış oluyoruz” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam