KALAYCI’DAN KENT ORMANI İDDİALARINA CEVAP

“İddialar gerçekle bağdaşmamaktadır”

KALAYCI’DAN KENT ORMANI İDDİALARINA CEVAP

 

Nurdan Eroğlu

Kalaycıoğulları İnşaat San.ve Tic. Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kalaycı şirket olarak ihalesini aldıkları Bartın Kent Ormanıyla ilgili basında çıkan iddialara cevap verdi. Kirayı sadece 5 bin TL olarak lanse etmek gerçeklikle bağdaşmadığı gibi halkı yanlış bilgilendirmek olduğunu ifade eden Kalaycı, at çiftliği ve düğün salonu iddiaları hakkında da “Onaylanan vaziyet planında böyle bir tesise yer verilmemiştir” dedi.

Kalaycıoğulları İnşaat San.ve Tic. Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kalaycı şirket olarak ihalesini aldıkları Bartın Kent Ormanıyla ilgili basında çıkan iddialara cevap verdi.  Yazılı olarak açıklamada bulunan Kalaycı, kapalı zarf arttırmalı usulü ile yapılan ihaleyle ilgili “Halk tarafından TOKİ Ormanı olarak bilinen, ancak resmi ismi Bartın Şehir Ormanı olan ormanlık alanla ilgili olarak; 2013 yılında Bartın Orman İşletme Müdürlüğü tarafından arazi kullanma bedeli olarak 12.500,00 TL  , 2014 Yılında 5.000,00 TL muhammen bedelleri  ile orman kanununun 25.maddesi , mesire yerleri yönetmeliği ile mesire yerleri uygulama yönetmeliğine dayanılarak   2886 sayılı Devlet İhale Kanununa göre kapalı zarf arttırmalı usulü ile ihale edildiği ancak ihaleye katılımın olmadığı ; 2015 yılında 4.250,00 TL muhammen bedelle yine aynı usul ile ihale edildiği ,ihaleye 3 firmanın katıldığı , en iyi teklifi veren ve ihalenin uhdesinde kaldığı Ayyıldız Firması’nın(Devrek Vergi Dairesi ne kayıtlı)sözleşmede belirlenen sürede yükümlülüklerini  yerine getirmediklerinden , sözleşmenin Bartın Orman İşletme Müdürlüğünce 28.03.2016 tarihinde Bartın 3.Noterliği nin 02884 sayılı ihtarnamesi ile iptal edildiği , İhalenin iptal edilmesi nedeniyle ilgili kanun ve yönetmeliklere dayanılarak yine 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu na göre 4.000,00 TL muhammen bedel ile  2016 yılı Temmuz ayında ilanı yapılan ve 10.08.2016 tarihinde ihale edilen Bartın Şehir Ormanı İşletmeciliği ihalesine katılarak teklifimizi verdik (5.000,00 TL) ve ihaleye başka katılımcı olmadığından uhdemizde kalmıştır. Bu teklifimiz hesaplanan arazi kullanma bedeli ile ilgili teklifimizdir” dedi.

“GERÇEKLE BAĞDAŞMAMAKTADIR”

Kirayı sadece 5 bin TL olarak lanse etmek gerçeklikle bağdaşmadığı gibi halkı yanlış bilgilendirmek olduğunu kaydeden Hüseyin Kalaycı, “Bununla birlikte toplam kira aşağıdaki gibidir. 2016 yılı kira bedeli 5.000,00 TL +Vergi ve fonlar olup takip eden yıllarda yönetmelik gereği TÜFE oranında her yıl artacaktır.  Kira Bedeli  her yıl TÜFE oranında artacağı gibi mesire yerleri uygulama yönetmeliğine göre , onaylanmış vaziyet planında belirtilen ve yapılacak her türlü gelir getirici tesislerin maliyetinin (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü nce onaylanmış) yüzde 2 si arazi kullanma bedeline eklenerek , Şehir Ormancılığı İşletmeciliğinin yıllık toplam kira bedeli tespit edilecektir.  Kirayı sadece 5.000,00 TL olarak lanse etmek gerçeklikle bağdaşmadığı gibi halkı yanlış bilgilendirmektir” şeklinde konuştu.

“ONAYLANAN VAZİYET PLANINDA BÖYLE BİR TESİSE YER VERİLMEMİŞTİR”

Kalaycı, at çiftliği ve düğün salonu iddiaları hakkında da “500 kişilik düğün salonu ve at harası yapılacakmış dedikoduları halkı yanlış bilgilendirmektir. Onaylanan vaziyet planında böyle bir tesise yer verilmemiştir. Vaziyet planı Orman Genel Müdürü tarafından onaylanıncaya kadar firmamız tarafından herhangi bir işlem yapılmamıştır. Bu alana yapılacak tüm tesisler Orman Genel Müdürlüğü nün Mesire Yerleri Yönetmeliği ile 300 Sayılı Mesire Yerleri Uygulama Yönetmeliği ne uygun olacaktır , aksi söz konusu değildir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” açıklamasında bulundu.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam