MÜFTÜLÜKTEN "CAMİ, ŞEHİR VE MEDENİYET" KONFERANSI

Hafta etkinliklerle kutlandı

MÜFTÜLÜKTEN Güncel

 

Haber merkezi

Bartın İl Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında Kültür Merkezinde  "Camii, Şehir ve Medeniyet" konulu konferans düzenlendi.  

Bartın İl Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında Kültür Merkezinde  "Camii, Şehir ve Medeniyet" konulu konferans düzenlendi.  Kemerköprü İkramiye Camii İmam Hatibi Hasan Kaplan'ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansa İl Müftüsü Mahmut Gündüz, ilçe müftüleri, şube müdürleri, vaiz, imam- hatip, müezzin-kayyım ve Kur'an Kursu öğreticileri katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Mahmut Gündüz “Diyanet İşleri Başkanlığımız, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu seneki temasını “Cami, Şehir ve Medeniyet” olarak belirlemiştir. Hafta boyunca düzenlenecek çeşitli etkinliklerle caminin bir müminin hayat bulması, bir şehrin ruh kazanması, bir medeniyetin ortaya çıkmasındaki önemini ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte doğru yolda olmaları umulanlar bunlardır”  dedi.

KARAGÖZ’DEN KONFERANS

Konferansı gerçekleştiren Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Karagöz ise “İslam’da hayatın, şehrin ve medeniyetin merkezinde cami vardır…” Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) ile beraber kısa sürede bütün dünyayı etkileyen, Medine’den medeniyete uzanan İslam düşüncesinin anlaşılması için, cami, şehir ve medeniyet kavramlarının doğru anlaşılması oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam