BİNLERCE TON HAFRİYAT ORMANA DÖKÜLÜYOR!

Yasaklandı ama…

BİNLERCE TON HAFRİYAT ORMANA DÖKÜLÜYOR! Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Tekkeönü ve Kurucaşile arasındaki sahil yolu çalışmaları esnasında tünel yapımından çıkan hafriyatlar Kurucaşile’ye bağlı Kavaklı köyü mevkiinde ormanlık alana dökülüyor. Köy sakinleri duruma tepki gösterirken Köy Muhtarı Adem Demirel’de yetkililerin olaya “Dur” demesini istedi.Tekkeönü ve Kurucaşile arasındaki sahil yolu çalışmalarında iddialara göre yol yapım ihalesini alan müteahhit firma Hafriyat Yönetmeliği’ni hiçe sayarak, binlerce ton molozu ormana döküyor. Görüntü kirliliği yaratan hafriyat atıkları, aynı zamanda ormanlık alandaki ağaçlara ve canlılara da büyük zararlar veriyor. Tekkeönü ve Kurucaşile arasındaki sahil yolu çalışmaları esnasında tünel yapımından çıkan hafriyat Kurucaşile’ye bağlı Kavaklı köyü mevkiindeki dik bir alandan aşağıya ormana dökülüyor. Yol ve tünel çalışmaları esnasında çıkan hafriyat rampa aşağı ormana dökülerek ağaçlar talan ediliyor. Hafriyat ormanın eteklerinde köy halkının bahçeleri de talan ediliyor. Bahçelerinde çalışan köylüler rampa aşağı dökülen taş ve molozların altında kalma tehlikesiyle ölümle burun buruna gelerek ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını belirtiyorlar.

DEMİREL: “BU KATLİAM ÖNLENMELİDİR”

Tekkeönü Muhtarı Adem Demirel, orman ve çevre katliamına sessiz kalınmaması gerektiğini belirterek sessiz kalınması durumunda geri dönüşü olmayan bir doğa katliamı ile karşı karşıya kalacaklarını söyledi. Demirel, “Bugün buraları talan edenler yarın çekip gidecekler. Ancak geriye elimizde savunacağımız değerlerimiz kalmayacak. Geç olmadan herkes elini vicdanına koyup bu katliam önlenmelidir.” dedi

“4 KÖY SUSUZ KALDI”

Dökülen hafriyatlardan dolayı 4 köyün su şebekesinin zarar gördüğü ve köylerin susuz kaldığını belirten  Demirel; “Ormanlık alana rampa aşağı dökülen tonlarca ağırlığındaki taş ve molozların yuvarlanarak ormanda kestane ve fındık bahçelerinde fındık toplayan köylü vatandaşların üzerlerine düşerek ölümlerine neden olabilir. Yetkilerimizin biran önce bu durma çözüm bulması gerekiyor. Taş ve molozların döküldüğü ormanlık alanda Hisar, Curunlu, Ova ve Ömerler köylerinin su şebekesinin bulunuyor. Su şebekesi boruları da zarar gördü ve 4 köyümüzün suyu kesildi. Patlayan su borularını ekleyerek tamir ettik, hafriyat dökülmesine devam edilirse 4 köyümüz susuz kalabilir. Ağır yük taşıyan hafriyat kamyonları grup yolunun ve köylü halkımızın kullandığı orman yollarımızın bozulmasına da neden oldu. Yetkilerimiz tarafından Kavaklı Köyü mevkiindeki ormana taş, moloz ve hafriyat dökülmesinin durdurulmasın istiyoruz” şeklinde konuştu.

HAFRİYAT ALANLARI BELİRLENMİŞTİ

18 Mart 2004 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Hafriyat Yönetmeliği’ne göre, hafriyat toprağı ile inşaat-yıkıntı, yol yapım hafriyatı atıklarının üretici ve taşıyanlar tarafından belediyelerin veya mahallinin en büyük mülki amirinin gösterdiği ve izin verdiği geri kazanım ve depolama tesisleri dışında ormanlara, denizlere, göllere, akarsulara veya herhangi bir yere dökülmesi ve dolgu yapılması yasaklanmıştı.Hafriyat Yönetmeliği’ne göre Bartın’da İlçe ve beldelerde hafriyat alanları belirlendi. Hafriyat döküm olanı olarak Merkez İlçede Terkehatipler Köyü'nde 90 dönüm, Amasra İlçesi Ahatlar mevkiinde yaklaşık 17 dönüm, Kurucaşile İlçesi'nde 2,5 dönüm, Ulus İlçesi'nde 7 dönüm, Kozcağız Beldesi'ne bağlı Eskihamidiye Köyünde yaklaşık 31 dönüm ve Abdipaşa Beldesi Yeşilpazar köyünde de 9 dönümlük arsalar belirlendi.Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, belirlenen alanlar dışında rastgele, gelişigüzel yol kenarları, dere yatakları gibi yerlere hafriyat atığı dökülemeyeceğini kaydederek döken özel ve tüzel kişilere idari para cezaları uygulanacağını söylemişti.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam