MÜDÜRLÜKTEN 4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ AÇIKLAMASI

“Hayvanların bakılma ve korunma hakkı vardır”

MÜDÜRLÜKTEN 4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ AÇIKLAMASI Güncel

 

Nevin Özbakan

Orman ve Su İşleri Bartın İl Şube Müdürlüğü, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Hayvanları korumanın ve kollamanın insanların görev ve sorumlulukları arasında yer aldığını ifade eden Müdürlük, “Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakkı vardır” dedi.

Orman ve Su İşleri Bartın İl Şube Müdürlüğü, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu.  Türkiye’de Hayvanları Koruma Derneğinin 1908 yılında kurulduğunu ifade eden Müdürlük “Canlılar dünyası, insanlardan, bitkilerden ve hayvanlardan oluşur. Hayvanlar, duyu ve hareket yetenekleri olan canlılardır. Hayvan dostları ilk kez İngiltere’de 1822 yılında bir araya geldiler. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliğini kurdular. Yurdumuzda Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçla dernekler birleşerek Hollanda’nın başkentti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim’e Hayvanları Koruma Günü ilan etti” dedi.

“BÜTÜN HAYVANLAR SAYGI GÖRME HAKKINA SAHİPTİR”           

Hayvanların da en az insanlar kadar yaşama hakkının olduğunu kaydeden Müdürlük “Hayvanları korumak ve kollamak insanların görev ve sorumlulukları arasında yer alıyor. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. İnsanoğlu hayvanları yok etmemeli haklarını çiğnememelidir. Hayvanlarımıza da hizmet sunulması bir insanlık görevidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakkı vardır. Herkes sokak hayvanlarına karşı üzerine düşen görevleri yerine getirirse sorunlar bir nebze olsun çözülmüş olur.  Hayvanların da en az insanlar kadar yaşama hakkının olduğu bilinmelidir” şeklinde konuştu.

“KİMSESİZ HAYVANLAR İÇİN ELİMİZDEN GELEN İNSANLIK GÖREVİNİ YAPALIM”

Vatandaşları sokak hayvanları için ellerinden gelen insanlık görevini yapmaya davet eden Müdürlük, “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde siz de hayvanları rehabilitasyon merkezlerine uğrayarak burada bulunan sokak hayvanlarını ziyarete edebilir, onlara sevginizi, merhametinizi gösterebilir veya sahipsiz olan hayvanları sahiplenebilirsiniz. Kimsesiz olan bu hayvanlara en azından bu günde ilgimizi gösterelim ve bu hayvanların için elimizden gelen insanlık görevini yapalım. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü vesilesiyle hayvanların korunması konusunda her kesimden en yüksek hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. Bize pek çok faydaları olan hayvanları biz de sevelim ve koruyalım. Onları rahatsız etmeyelim. Yaralı ve hasta olanları hemen veterinere götürelim. Hayvanlara iyi bakıp besleyelim” ifadelerinde bulundu.

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam