TUNÇ, DÜNYA ÇOCUK GÜNÜNÜ KUTLADI

“Çocuklarımız en değerli varlıklarımız”

TUNÇ, DÜNYA ÇOCUK GÜNÜNÜ KUTLADI Güncel

 

Haber merkezi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Dünya Çocuk Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Tunç mesajında “Çocuklarımız bize emanet edilen dünyanın en değerli varlıklarıdır. Onlar bizim geleceğimiz, hayatımızın neşe kaynağıdır. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı korumak, onları geleceğe hazırlamak en önemli görevimizdir” dedi.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Dünya Çocuk Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Çocuk sevgisi hassas olan bir medeniyet anlayışına sahip olan bir millet olduğumuzu ifade eden Tunç, “Çocuk sevgisi, çocukların korunması ve onların en iyi şekilde yetiştirilmesi konusunda hassas olan bir medeniyet anlayışına sahibiz.” Bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin görevidir” diyen Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan 1920 olan TBMM’nin açılış gününü dünyada ilk ve tek Çocuk Bayramı olarak tüm dünya çocuklarına armağan etmiş ve çocuklara verdiği önemi göstermiştir. “Çocukları hakkıyla sevmek ve onları korumak cehennemden kurtuluşa vesiledir.” Diyen Peygamberimiz Hz. Muhammet (S.A.V) çocuk haklarının önemini, çocuk sevgisi ve çocukların korunmasına dair evrensel mesajını 14 asır önce insanlığa sunmuştur. “Kim demiş ki çocuk küçük bir şeydir. Bir çocuk belki en büyük şeydir.” Şair Abdülhak Hamit Tarhan çocuğun nedenli önemli olduğunu dizelerinde veciz bir şekilde ifade etmiştir” dedi.

“ÖNEMLİ BİR SORUN”

“Bütün dünyada çocuğun ihmali, fiziksel, duygusal ve cinsel istismarı önemli bir sorun olarak insanlığın önünde durmaktadır” diyen Tunç, “Maalesef çocuklar tüm dünyada aile içi şiddetten, yoksulluktan, savaşlardan, terörden doğal afetlerden olumsuz etkilenmektedir. Ülkemizde son yıllarda çocuk hakları konusunda önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesini 1990 yılında imzalayan ülkemiz çocuğun üstün yararına odaklanan pek çok düzenlemeyi  de son 15 yılda hayata geçirmiştir. 2005 yılında yürürlüğe giren 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu ile BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin temel ilkelerini esas alan ve çocuğun üstün yararını gözeten önemli düzenlemeler yapılmıştır. 2005 yılında yürürlüğe giren 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununda “Çocuğun cinsel istismarı” suçu ayrıca düzenlenmiş 2014 yılında da 6545 Sayılı Kanunla esaslı değişiklikler yapılarak çocukların cinsel istismarına ilişkin cezai yaptırımlar ağırlaştırılmıştır. Ülkemiz 2007 yılında imzaladığı Çocuklar Cinsel İstismar ve Sömürüye Karşı İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (Lanzarote  Sözleşmesi) dahil olmak üzere çocuklarla ilgili neredeyse bütün uluslararası sözleşmelerin tarafıdır” şeklinde konuştu.

“ÇOCUK ODAKLI ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI”

2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle de Anayasanın 41. Maddesinin başlığı çocuk haklarını vurgulayacak şekilde “Ailenin Korunması ve Çocuk Hakları” olarak değiştirildiğini hatırlatan Tunç, “Gerek ulusal gerekse uluslararası düzenlemelerle eş zamanlı olarak özellikle 2004 yılından itibaren TBMM çatısı altında “çocuk odaklı” çalışmalar komisyon düzeyinde hız kazanmıştır. Bu kapsamda internet kullanımının çocuklar üzerindeki etkisi, kayıp ve mağdur çocuklar, çocuklarda ve gençlerde artan şiddet eğilimlerinin nedenleri, çocuklara yönelik şiddetin sebepleri, çocukları sokağa düşüren nedenler ve sokak çocuklarının sorunları hakkında Meclis Araştırma Komisyonları kurulmuştur. 2012 yılında yürürlüğe giren 6328 Sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile de çocuk hakları alanında kamu denetçisi görevlendirilmiştir. Diğer tarafından 2008 yılında Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonun bünyesinde Çocuk Hakları İzleme Komitesi kurulmuştur” ifadelerinde bulundu.

 

“ÇALIŞMALAR ARTAN BİR İVMEYLE DEVAM EDİYOR”

Yapılan tüm iyileştirmelere ve alınan önlemlere rağmen dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de çocuğa yönelik kötü muamelenin bütünüyle önlenemediği belirten Yılmaz Tunç, “Bu durum hepimizi derinden etkilediğinde sorunun çözümüne yönelik çalışmalar artan bir ivmeyle devam etmektedir. Bu bağlamda Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çocuk istismarının önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin ve müdahalelerin belirlenmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulmuş, komisyon çalışmalarını tamamlayarak çocuklara yönelik her türlü istismarın önlenmesine yönelik alınması gereken tedbirleri raporunda belirtmiştir. Raporda belirtilen birçok hususta aradan geçen sürü içerisinde ilerleme sağlanmış, hükümetimiz ve ilgili kuruluşlar çocukların korunmasına yönelik önemli tedbirleri uygulamaya sokmuştur” ifadelerinde bulundu.

“DÜNYA ÇOCUK GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

1925 yılında Cenevre’de yapılan çocukların refahı için dünya konferansında “Çocukların Korunmasına Yönelik Çevre Bildirgesinin kabul edildiğini ifade eden Tunç, “Ekim ayının ilk pazartesi olarak kutlanan Dünya Çocuk Günü vesilesiyle ülkemizin ve tüm dünya çocuklarının her türlü şiddetten ve istismardan uzak, huzur dolu bir yaşam sürmelerini diliyor, tüm çocukların Dünya Çocuk Gününü kutluyorum” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam