Belediye’den bakanlığa şok toki cevabı

“Talep uygun değil” görüşü

Belediye’den bakanlığa şok toki cevabı Güncel

Haber Bartın TV

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafında emekli ve dar gelirli vatandaşlar için Bartın’a yapılması planlanan konutlarla ilgili şok bir gelişme yaşandı. Bartın TV’nin haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ konutları hakkında Bartın Belediyesinden görüş istedi. Bartın Belediyesi ise bu görüşe plan bütünlüğü ve üst ölçekli plan kararlarına aykırı olduğu gerekçesiyle talebi uygun bulmadığını belirtti.

Bartın TV’nin haberine göre Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafında emekli ve dar gelirli vatandaşlar için Bartın’a yapılması planlanan konutlarla ilgili şok bir gelişme yaşandı. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen yüzlerce vatandaş için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dallıca Köyü’nde yapımı planlanan TOKİ konutları hakkında Bartın Belediyesine görüş sordu. Bartın Belediyesi ise konuya ilişkin cevabında Toplu Konut İdaresi tarafından konut yapımı istenen alanın, Bartın ve Bartın Kıyı Kesimi Planlama Alt Bölgesi 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ile Uyumlu olmadığının tespit edildiğini, Plan bütünlüğü ve üst ölçekli plan kararlarına aykırı olduğundan dolayı talebi uygun bulmadığını belirtti.

ŞEHİR MERKEZİNDE KONUT İHTİYACI VAR MI, YOK MU?

Belediyenin cevap yazısında konut planlaması yapılacak bölgeye ulaşım bağlantılarının etüdünün gerektiği, daha önce söz konusu bölgede yapılan TOKİ konutlarının ardından Orduyeri Köprüsü ve çevresinde trafik yoğunluğu yaşandığı ve bölgeye yeni konutların yapılmasıyla ulaşımın aksayacağı da belirtildi. Bartın Belediyesi, Belediye sınırları içerisinde mevcut konut sayısı ile nüfus yoğunluğunun karşılaştırılıp konut ihtiyacının gerekip gerekmediğinin araştırılması gerektiğine dair de ayrıca görüş belirtti. Bartın Belediyesi’nin bu olumsuz görüşüne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vereceği nihai karar ise şimdiden merak konusu.

TOKİ BAŞKANI  ERGUN TURAN BARTIN’DA İNCELEME YAPMIŞTI

Bartın’da emeklilere için TOKİ tarafından konut yapılacağının müjdesini hem TOKİ Başkanı  Ergun Turan hem de AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç vermişti. Turan, bizzat Bartın’a gelmiş teknik personellerle birlikte TOKİ konutlarının yapılacağı arazilerde incelemelerde bulunmuş teknik gezi programında Tunç’ta Turan’a eşlik etmişti. Bu incelemelerin bir süre sonrasında AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, hazine arsalarının tespit edilip TOKİ’ye devri ile ilgili bürokratik işlemleri takip ettiğini ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından arsaların devri ile ilgili olurun imzalandığını müjdeleyerek, “Bu aşamadan sonra proje çalışmalarına başlanacak ve seçimlerde verdiğimiz bir sözü daha tutmuş olacağız” açıklamasında bulunmuştu.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam