HER 5 KİŞİDEN 2’Sİ BU HASTALIK YÜZÜNDEN ÖLÜYOR

Tehlike büyüyor!

HER 5 KİŞİDEN 2’Sİ BU HASTALIK YÜZÜNDEN ÖLÜYOR Güncel

 

Muhammet Civan

Sağlık İl Müdürü ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Dursun Koç, 29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında 17.5 milyon kişinin kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşamını kaybettiğini ifade eden Koç, bu rakamın  2030 yılında 22,2 milyon kişiye  ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi.

Sağlık İl Müdürü ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Dursun Koç, 29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında 17.5 milyon kişinin kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşamını kaybettiğini ifade eden Koç, “Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir.  Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir” dedi.

BU RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT!

Risk faktörlerinin kontrol edilmesi gerektiğini kaydeden Koç şöyle devam etti:

“Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

FARKINDALIĞIN ARTTIRILMASI ÖNEMLİ

40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir. Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi

İŞTE YAPMANIZ GEREKENLER!

Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için; Sağlıklı beslenin. Düzenli fiziksel aktivite yapın. Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın. Alkol kullanmayın. Kardiyovasküler riskinizi öğrenenin. Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin. Kan basıncınızı öğrenenin. Kan şekerinizi öğrenenin. Kan lipidlerinizi öğrenenin. Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun.”

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam