BARTIN'A 40 METRE YÜKSEKLİĞİNDE BİR BARAJ DAHA YAPILACAK

Bahçecik Ilındır Barajı geliyor

BARTIN'A 40 METRE YÜKSEKLİĞİNDE BİR BARAJ DAHA YAPILACAK Güncel

Nihal Çınçın
3 BARAJIN SULAMA 
PROJELERİ DE YAPILIYOR

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, Bartın ve Amasra İlçesi'nin en az 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan Ulus Bahçecik Ilındır Barajının proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bartın Kışla Sel Kapanı ve Kirazlıkköprü Barajını bu yıl bitireceklerini ifade eden Acu, "Bartın Kışla Sel Kapanı ve Kirazlıkköprü Barajını da bu yıl bitireceğiz. Bu iki tesisimizi de Sayın Cumhurbaşkanımızın gerçekleştireceği açılışa yetiştireceğiz. Kozcağız Barajı ve Ulus Eldeş Barajının inşaatları da devam ediyor. Kozcağız Barajını önümüzdeki yıl bitirmeyi planlıyoruz. Planlama safhasında Ulus Bahçecik Ilındır Barajı bulunuyor. Bunun projeleri devam ediyor. Bu barajın temelden yüksekliği 40 metre olacak. Bartın ve Amasra İlçesi'nin içme suyunu karşılayacak" dedi.                     
Ulus Eldeş, Kirazlıkköprü ve Kozcağız Barajının sulama projeleri çalışmalarının da devam ettiğini kaydeden Murat Acu, "Ulus Eldeş Barajının sulama projeleri de bir taraftan devam ediyor. Barajla birlikte sulama projelerini de ihale edeceğiz.  Taşkın koruma, enerji ve sulama amaçlı olan Kirazlıkköprü Barajı ile Kozcağız Barajının da sulama projelerini de yapıyoruz.  Bartın'da inşa aşamasında 
25 tesisimiz bulunuyor. Bunları da bir taraftan tamamlıyoruz. 2019 yılına kadar Bartın'da içme suyu ve taşkın koruma projelerinin büyük bir çoğunluğunu tamamlamış olacağız" şeklinde konuştu. 
"13 TESİSİN DAHA TEMELİNİ ATTIK"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından geçtiğimiz günlerde temeli atılan ve DSİ tarafından yapılacak olan 13 projeyle ilgili de açıklamada bulunan Acu şunları söyledi: "Devlet Su İşleri olarak Bartın'da bugüne kadar yaptığımız yatırımların yanı sıra Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu'nun katılımıyla 13 tesisin daha temelini attık. Amasra Göçkün, Göçkündemirci, Yahyayazıcılar, Kalaycı, Cumayanı, Esenler ve Acarlar grup köyleri büyük dere ıslahıyla Göçkün, Göçkündemirci, Yahyayazıcılar, Kalaycı, Cumayanı, Esenler ve Acarlar Köyleri ve bin 392 dekar arazı taşkından korunacak. Merkez Kızılelma, Akbaba Köyleri ve Çıvgınlar Deresi ıslahıyla Kızılelma ve Akbaba Köyleriyle 25 dekar arazi taşkınlardan korunacak. Merkez Sütlüce Köyü Cefal Deresi ıslahıyla köyde 310 dekar arazi taşkınlardan korunacak. Merkez Karasu Köyü Karasu Deresi ıslahıyla köyde 710 dekar arazi taşkınlardan korunacak. 
YÜZLERCE DEKAR ARAZİ 
TAŞKINLARDAN KORUNACAK
Bartın Ulus Abdipaşa Beldesi Derecik Mahallesi Kav Deresi ve Yenihan Mahallesi Kuzluk Deresi ıslahıyla Derecik ve Yenihan Mahalleleri taşkınlardan korunacak. Amasra İnpiri ve Makaracı Köyleri taşkın koruma tesisiyle İnpiri ve Makaracı Köyleri taşkınlardan korunacak. Amasra Göçkündemirci Köyü taşkın koruma tesisiyle köy taşkınlardan korunacak. Kurucaşile İlçesi Ovatekkeönü Köyü taşkın koruma tesisiyle köy taşkınlardan korunacak. Bartın taşkın köprüleri yapımıyla ise şehir merkezi taşkınlardan korunacak. Merkez Epçiler Köyü Atak Deresiyle Aşağı Mahallesi Acısu ve Acıelmatarlası Dereleri ıslahıyla 1 mahalle, 1 köy ve 930 dekar arazi taşkınlardan korunacak. Merkez Hasankadı Beldesi Güney Yağısıkuzu, Eskicuma Dereleri ıslahıyla 1 mahalle ve 50 dekar arazi taşkınlardan korunacak. Bunun yanında Bartın Merkez Kumluca Beldesi Kendirlik Deresi 1, 2 ve 3 nolu kuru derelerin ıslahı yapılacak. Bartın Merkez Uzunöz Köyü Karaçay'da ıslah          edilecek." 


 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam