BARTIN’DA FINDIK HASADI BAŞLADI

İşte hasatta dikkat edilmesi gerekenler!

BARTIN’DA FINDIK HASADI BAŞLADI Güncel

 

Muhammet Civan

Bartın’da önemli gelir kaynağı arasında yer alan fındık hasadı başladı.  Şuanda çiftçiler bahçelerde fındık toplarken  Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi Türkiye genelindeki fındık rekoltesini 670 bin ton olarak açıkladı. Bartın’da ise 7 bin ton civarında rekolte bekleniyor. Fındığın bu yıl kilosunun kaç lira olacağı ise şimdiden merak konusu.

Bartın’da  önemli gelir kaynağı arasında yer alan fındık hasadı başladı. Çiftçiler bahçelerde fındık topluyor. Bartın’da özellikle Amasra ve Kurucaşile başta olmak üzere Merkez İlçeye bağlı Mugada, Güzelcehisar, Büyükkızılkum, Kapaklı, Saraylı, Yaylacık gibi köylerde birçok çiftçi fındık üreticiliği yapıyor. Köylülerin birçoğu geçiminin büyük bir kısmını fındıktan karşılarken fındık fiyatlarıyla ilgili şu aşamada bir netlik bulunmuyor. Ancak Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi Türkiye genelindeki fındık rekoltesini 670 bin ton olarak açıkladı. Bartın’da ise 7 bin ton civarında rekolte bekleniyor.

BEKLENEN REKOLTE 670 BİN TON

Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi(INC)'nin Hindistan'ın Chennai kentinde yapılan 36.Kongresi'nde Türkiye'nin 2017 yılı kabuklu fındık rekoltesini 670 bin ton olarak açıkladı. Bu sezondan devredecek 50 bin ton ile birlikte fındık arzı 720 bin ton olacak. Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi'nin tahminlerine göre, 2017-2018 sezonunda dünya fındık arzı 1 milyon tonun üzerine çıkacak. Üretimin 992 bin 500 ton olarak tahmin edildiği 2017-2018 sezonunda 81 bin ton stokla birlikte toplam arz 1 milyon 65 bin 500 ton olması bekleniyor.

 FINDIK HASADINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Fındık üretiminde sezon boyunca budama, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele hasat, harman, depolama gibi teknik uygulamaların gereği gibi yapılması, verim ve kalite artışı sağlarken fındık hasadında da dikkat edilecek hususlar çiftçiler için önem taşıyor.

BAHÇELERDE GENEL TEMİZLİK

Fındık hasadına başlanmadan önce bahçelerde genel temizlik yapılmalıdır. Hasadı güçleştirebilecek yabancı otlar biçilerek temizlenmelidir. Bahçelerimizin önemli bir kısmı karışık çeşitlerle kurulu olduğundan farklı çeşitler aynı zamanda hasat olgunluğuna gelmemektedir. Bazı çeşitler erken bazı çeşitler geç olgunlaşmaktadır. En uygun yöntem farklı çeşitlerin ayrı ayrı ve olgunlaştıklarında hasat edilmeleridir. Ancak pratikte karışık çeşitlerle kurulu bahçelerde hâkim olan çeşit olgunlaştığında hasat işlemi yapılmaktadır.

FINDIKTA HASAT OLGUNLUĞU

 Fındıkların hasat olgunluğuna geldiği bazı özelliklere bakılarak anlaşılmaktadır. Bu özellikler; Zurufların iyice kızarması, fındık tanelerinin zuruf içerisinde hareket etmesi, sert meyve kabuğunun ¾ nispetinde kızarması ve iç fındığın kendine has sertlilik ve tadının olması, sağlam ve dolgun meyveleri taşıyan dalların sallandığı zaman mevcut meyvelerin ¾'ünün daldan dökülmesi fındığın hasat olgunluğuna ulaştığını gösterir. Hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklarda sert meyve kabuğu donuk olur, iç kabuğu iyice doldurmaz, buruşuk iç oranı artar ve randıman düşer. Fındık çeşitleri kendine has sertlik, lezzet ve tada ulaşmadan hasat edilmesi durumunda meyve kalitesi düşer. Uzun süre muhafaza edilmeleri güçleşir ve kolay bozulurlar.

NAYLON ÇUVAL KULLANILMAMALI

Fındığın en iyi hasat edilme şekli dalların silkelenmesi ile yerden ve bekletilmeden toplanmasıdır. Böylede fındıklar tam hasat zamanında toplanır,  randıman ve kalite iyi ayrıca dal ve dalcıklar ile gelecek yılın tomurcukları da zarar görmemiş olur. Yerden toplamaya uygun olmayan bahçelerde daldan elle toplanacaksa; dalların birbirine sürtünmemesi, çotanakların dallara birleştiği yerden tek tek toplanması, gelecek yılın mahsulünü oluşturacak dal, dalcık ve tomurcukların zarar görmemesi için sıyırma şeklinde toplama yapılmaması, hasadı yapılan dalın dikkatlice yerine bırakılması gerekir.  Hasatta fındığın kızışmasına neden olan naylon çuval kullanılmamalıdır. Jüt veya fileli çuvallar kullanılmalıdır.

KURUMASINA ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Çuvallara toplanan fındıklar harman yerine taşınırlar. Harman yerlerinin hafif bir meyil verilerek betondan yapılması uygundur. Harman yerine getirilen fındıklar yığın halinde bırakılmamalı, 10-15 cm kalınlığında bir tabaka halinde serilerek güneşli havalarda kurumaları sağlanmalıdır. Harmanlama da fındığın iyice kurumasına özen gösterilmeli, nem oranı kabuklu fındıkta %12'yi iç fındıkta %6'yı geçmemelidir. Kurumuş fındıkları çuvallama sabah erken veya akşam geç saatlerde yapılmalı, fındıklar sıcak halde iken çuvallama yapılmamalıdır.

SERİN, KURU VE HAVALANABİLİR DEPOLAMA

Kuruyan fındıklar jüt veya fileli çuvallarda zemini tahta olan depoda yüksek yığınlar oluşturmadan bırakılmalıdır. Depo olarak kullanılacak yerin serin, kuru ve havalanabilir nitelikte olması durumunda ürün 1 yıl kadar özelliği bozulmadan muhafaza edilebilir. Hasat olgunluğundan önce toplanmış iyi kurutulmamış ve fazla nemli fındıkların muhafazası oldukça güç olup, kızışma,  acılaşma ve küflenme meydana gelir. Ayrıca insan ve hayvan sağlığı için zararlı olan aflatoksini oluşturan etmenlerin de fındıkta erken toplama, olumsuz koşullarda harmanlama ve uygun olmayan depolama şartlarından kaynaklanabileceği göz ardı edilmemelidir. 

 

 

 

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam