LYS TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI

BÜ’ye kaç öğrenci yerleşti?

LYS TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI Güncel

Nurdan Eroğlu

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) Bartın’da dahil olmak üzere milyonlarca öğrencinin merakla beklediği Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarını açıkladı.  ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. 2017-2018 akademik yılında ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarına 5 bin 111 yeni öğrenci almayı hedefleyen Bartın Üniversitesi’ne (BÜ) ise kaç öğrencinin yerleştiği şimdiden merak ediliyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) Bartın’da dahil olmak üzere milyonlarca öğrencinin merakla beklediği Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarını açıkladı.  LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından Bartın’daki adaylar ÖSYM'nin sonuç sorgulama adresine akın ederken ailelerde çocuklarının başarısını Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden yaptıkları paylaşımlarla arkadaşları ve sevenleriyle paylaştı. ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. 2017-2018 akademik yılında ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarına 5 bin 111 yeni öğrenci almayı hedefleyen Bartın Üniversitesi’ne ise kaç öğrencinin yerleştiği şimdiden merak ediliyor.

EK YERLEŞTİRMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak kayıt işlemlerinde, kayıt yaptırmayan ve yerleştirme için yeteri başvuru alınmayan bölümlerde kalan boş kontenjanlar açıklanacak. Açıklanan kontenjanlara göre ek yerleştirme tercihleri alınacak.

KAYITLAR NE ZAMAN?


Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yüksek öğretim programına yerleşen adaylar için üniversite kayıtları başlayacak. Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecekler. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklar. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacak.

E-KAYIT NASIL YAPILACAK?

LYS yerleştirme sonuçlarının netleşmesi sonrasında ise 11-16 Ağustos tarihlerinde adaylar kazandıkları üniversite ve bölüme elektronik kayıt yapacaklar. Öğrenciler E-Devlet platformundaki “turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” sayfasına E-devlet şifreleri ile giriş yapıp üniversiteye e-kayıt yapabilecekler.

E-DEVLET ŞİFRESİ İLE ÖSYM SİSTEMLERİNE GİRİLEBİLECEK 

ÖSYM’nin aday veya görevli şifresi ile giriş yapılan uygulamalarına, E-Devlet Kapısı üzerinden güvenli giriş yapma özelliği eklendi. İşte o uygulamalar!

Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr)
Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi (https://bmis.osym.gov.tr)
Sınav Merkezi İşlemleri Sistemi (https://smis.osym.gov.tr)
Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi (https://kkis.osym.gov.tr)
Görevli İşlemleri Sistemi (https://gis.osym.gov.tr)
Bu özellik ile ÖSYM şifresi kullanarak yapılan tüm işlemlerin, E-Devlet Kapısı üzerinden giriş yapılarak da gerçekleştirilme imkânı sağlanacak. ÖSYM şifresinin kullanımı ve edinimi ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadı. ÖSYM şifresi kullanılarak veya e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yapılarak yapılan tüm işlemlerin sorumluluğu adayın veya görevlinin kendisine ait olacak. Bu nedenle şifre hiç kimseyle paylaşılmaması gerekiyor.

ÖYSM MERKEZLERİNDE ADAYLARA E-DEVLET ŞİFRESİ VERİLMEYECEK

Ayrıca e-Devlet Kapısından “Tek Tıkla Giriş” özelliği kullanılarak da yukarıda belirtilen uygulamalara güvenli giriş yapma, ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi(https://odeme.osym.gov.tr)’ine erişilebilme ve ÖSYM sisteminde var olan sınav/yerleştirme sonuçlarını toplu olarak görme ekranına erişim özelliği eklendi. ÖSYM Merkezi (Bilkent-Ankara) ve Başvuru Merkezlerinde aday veya görevliye e-Devlet şifresi verme işlemi yapılmayacak.

KAÇ ÖĞRENCİ BARTIN ÜNİVERSİTESİ’Nİ TERCİH ETTİ?

Bartın Üniversitesi ise 2017-2018 akademik yılında ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarına 5 bin 111 yeni öğrenci alacağını duyurmuştu. Üniversiteden yapılan açıklamada “Üniversitemiz 2017-2018 akademik yılında 36 ön lisans, 47 lisans, 28 yüksek lisans ve 5 doktora programına 5 bin 111 yeni öğrenci alabilecek. Üniversite bünyesinde yer alan Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Orman Fakültesi’ne toplamda 2 bin 707 öğrenci kontenjanı belirlendi. Bartın Meslek Yüksekokulu, Ulus Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun yeni öğrenci kontenjanı ise bin 810 oldu. Üniversitemizin yeni kurulan Ulus Meslek Yüksekokuluna önümüzdeki akademik yıl için yer alan 3 programda 154 yeni öğrenci kontenjanı verilirken, Bartın Meslek Yüksekokulunun Kurucaşile ilçesinde yer alan 4 programının öğrenci kontenjanı ise 208 olarak belirlendi” denilmişti.

UZUN: “ÖĞRENCİLERİMİZ NİTELİKLİ BİR ÖĞRENİM GÖRECEKLER”

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, sayılarla birlikte kalitenin de artırılması gayretinde olduklarını kaydederek, “Her geçen gün daha da büyüyen Bartın Üniversitesi ailesine 2017-2018 akademik yılında yeni öğrencilerimiz katılacaktır. Öğrencilerimize rahat eğitim-öğrenim alanları hazırlama gayretinde olmanın yanı sıra; öğretim elemanı öğrenci arasında sağlıklı bir dengenin inşası için de çaba göstermekteyiz. Üniversitemizdeki yenilikçi, girişimci öğretim elemanlarımızla birlikte, ömrünü öğrenci yetiştirmeye adayan akademisyenlerimiz de bizim için çok önemli. Üniversite olarak kültürlü, münevver ve vatansever vatandaşlar yetiştirmeyi hedefliyoruz” demişti.    

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam