TUNÇ, PALYATİF BAKIM MERKEZİNİ İNCELEDİ

Hastalara acil şifalar diledi

TUNÇ, PALYATİF BAKIM MERKEZİNİ İNCELEDİ Güncel

 

Haber Merkezi

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç,  Bartın Devlet Hastanesinde hizmete giren Palyatif Bakım Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Tunç, tedavi gören hastalara da acil şifalar diledi.

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç  İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun ile birlikte Bartın Devlet Hastanesinde hizmete giren Palyatif Bakım Merkezi’nde incelemelerde bulundu.  Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz ve Bartın Devlet Hastanesi Başhekim, Dr. Musa Soyvural’ın  da yer aldığı incelemede Tunç, Bartın Devlet Hastanesin yoğun bakım, fizik tedavi, acil ünitelerinin kapasitelerinin artırılması ve tıbbi cihazların teknolojik gelişime uygun revize edilmesi ile ilgili olarak önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini söyledi. Tunç, Bartın’da sağlık alanında önemli bir ihtiyaca cevap verecek Palyatif Bakım Merkezi halkın hizmetine sunduklarını kaydetti. 

MERKEZ 10 HASTA KAPASİTELİ

Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Bartın Devlet Hastanesi bünyesinde Bartın İl Özel İdare'sinin katkılarıyla 620 bin  TL’ye mal olan merkezin 10 hasta odası, 1 girişim ve muayene odası, hasta yakınlarının kullanımı için 1 mutfak, 2 adet tuvalet banyo, çok amaçlı salon, depo ve çalışanlar için ekip odası mevcuttur. Merkezde 1 uzman hekim, 10 hemşire ile 6 hasta bakım ve temizlik personeli daimi olarak görev alırken  diyetisyen, fizyoterapist, psikiyatrist / psikolog, Sosyal çalışmacı ise kısmi zamanlı olarak hizmet sunulmakta.

AMAÇ ACILARIN HAFİFLETİLMESİ

Palyatif Bakım Merkezi kapsamlı bir değerlendirme ve tedaviyle hastalar tarafından yaşanan fiziksel psikososyal ve manevi semptomların giderilmesini, aynı zamanda ailenin ve bakım verenin desteklenmesi ile acılarının hafifletilmesini amaçlıyor.  Merkezde, Terminal dönem kanser hastaları, Terminal dönem olmasa dahi kronik ağrısı olan kanser hastaları, Beslenme yetersizliği olan hastalar, Evinde ya da hastanede NIV kullanan ,akut problemi olmayan KOAH hastaları, Nörolojik hastalıklar (demans, post resustasyon ve CVO ya bağlı kronik bakım hastaları), ALS, MS, parkinson vd nöromuskuler hastalığı olan bakım hastaları, Bilinci açık quadriplejik trakeostomili ya da değil bakım hastaları, Protein enerji alımı çeşitli nedenlerle malnutrisyonda olan hastalar, Trakeostomisi ya da PEG i değişecek ya da kapatılacak hastalar, basınç yarası açılmış hastalar kabul ediliyor.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam