TATİL BİTTİ, MESAİ HIZLI BAŞLADI

Adım adım Güzelcehisar…

TATİL BİTTİ, MESAİ HIZLI BAŞLADI Güncel

 

Haber Merkezi

İl Genel Meclisi bir aylık tatilin ardından mesaiye başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri, ağustos ayı gündemi çerçevesinde 20 maddeyi görüşüp karara bağlayacak.  Meclis ilk toplantıda ise Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), İl Özel İdaresi, Bartın Üniversitesi, Bartın Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından desteklenen Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesinin 2017 Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınmasına karar verdi.

İl Genel Meclisi bir aylık tatilin ardından mesaiye başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri, 5 gün sürecek toplantılarda ağustos ayı gündemi çerçevesinde 20 maddeyi görüşüp karara bağlayacak.  Meclis Üyeleri ilk toplantıyı ise meclis salonunda tadilat çalışmalarının bitmemesi dolayısıyla İl Özel İdaresinin çok amaçlı salonunda gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde değerlendirmede bulunan Başkan Dursun,  “Öncelikle haziran ayı meclis toplantılarının sona ermesiyle birlikte temmuz ayının tatil olmasını da fırsat bilerek idaremizin meclis salonumuzda başlatmış olduğu  tadilat çalışmalarını bu ayki meclis çalışmalarına yetişmemesi nedeniyle Ağustos ayı toplantılarımızı İdaremizin Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştireceğiz. Yeni meclis salonu ile ilgili güzel bir proje üzerinde yürütülen imalat çalışmaları hızlı bir şekilde sürüyor. Bu kapsamda planlı yürütülen çalışmalarla salonumuz ylül ayı meclis çalışmalarına yetiştirilecek” dedi.

“2017 HEDEFLERİMİZDE BİR SAPMA OLMAYACAK”

Meclisin tatil dönemini de değerlendiren Kenan Dursun şunları söyledi: “5302 sayılı Özel İdare Kanunu gereği meclisin  bir yıllık çalışma süresi içerisinde  1 ayı tatil olarak tamamlamasının zorunlu olması nedeniyle haziran ayı toplantı döneminde meclisimizin Temmuz ayında tatil yapmasını kararlaştırdık. Ve meclis  çalışmalarına yasa gereği 1 ay ara verdik.  Her ay yoğun bir gündemle çalışan meclisin verilen bu arayı bir nefeslenme ve dinlenme ayı olarak görmekle birlikte yine bu zamanı geçmişin ve geleceğin muhasebesini de yapma fırsatı olarak değerlendirdik. O nedenle  verilen aranın Ağustos ayı toplantıları başta olmak üzere yapılacak olan tüm çalışmalara yeni bir heyecan olarak yansıyacak. 6.  Dönem meclisinin geride bıraktığı 40 aylık süreye bakıldığında 2015 ve 2016 yıllarını kapsayan  denk bütçeleriyle hafızalarda yerini aldı.  Yine 2017 bütçesinin yarı yıl göstergeleri  baz alındığında burada da sevindirici gelişmeler yaşandı. O nedenle 2017 yılsonu hedeflerinde de  önemli bir sapma yaşanmayacak. 2015 ve 2016 yıllarını kapsayan bütçe dönemi Özel İdare tarihine bu anlamda  önemli bir kayıt  düştü. 40 aylık başarılarla dolu çalışma süresini gayretleriyle unutulmaz kılan tüm meclis üyelerimizi kutluyor,  yine bu süreçte meclis çalışmalarına katkısı olan Sayın Valilerimiz ve Özel İdaremizin tüm çalışanlarına da teşekkür ediyoruz.

HEDEF 2018 VE 2019 BÜTÇESİ

6. Dönem meclisinin 20 ay gibi bir süresi kaldı.  Artık dönemin üçte ikilik bölümü tamamlandı. Kalan bu 20 aylık süre içerisinde yine 2 bütçe dönemi bulunuyor.  Bunlardan ilki,  3 ay sonra 2018 yılını kapsayan bütçe çalışması olarak Meclise gelecek. 3 bütçe dönemini başarıyla geride bırakan bu meclis,  yine aynı anlayış ile yürüteceği çalışmalarla 2018 ve 2019 bütçelerinde planlayarak Bartın’ın büyümesine  ve gelişmesine katkı vermeye devam edecek.”

GÜNDEMİN YARISINI KOMİSYON RAPORLARI OLUŞTURUYOR

Meclisin ağustos ayı gündemiyle ilgili de bilgiler veren Dursun, “5. gün sürecek olan Ağustos ayı toplantılarında yine çok önemli kararlar alacağız. 20 gündem maddesinden 10’unu süreçleri tamamlanan komisyon raporları oluşturuyor. Bu raporlar Meclis Başkanlığına ulaştı.  O nedenle bu 10 dosya üzerinde  meclis görüşmeleri sonucunda karar verilecek. Diğer 10 dosyanın ise  mecliste ilk görüşmeleri yapılacak. Bu görüşmelerden sonra dosyalar ilgili komisyonlara gönderilerek ve komisyon değerlendirmesinin ardından da Eylül meclisinde karara bağlanacak”  açıklamasında bulundu.

GÜZELCEHİSAR LAV SÜTUNLARI PROJESİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Kenan Dursun’un bu açıklamalarının ardından Meclis Üyeleri, gündemin ilk maddesinde yer alan Güzelcehisar Lav Sütunlarının Rekreasyon ve Peyzaj Uygulama Projesinin 2017 Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına Alınmasını  değerlendirdi. Turizmde yapılan planlı çalışmaların Bartın’a sınıf atlatacağını ifade eden Dursun, yapılan çalışmaları şöyle anlattı:

“Güzelcehisar sahili, denize girilebilir plaj özelliğinin yanında arkeolojik sit ile doğal siti içerisinde barındıran tarihi surları ve lav sütunlarına sahip en önemli plajlarından birisi.  Bu kadar güzelliği içerisinde barındıran bir sahilin uzun yıllar planlı bir şekilde insanlığın hizmetine sunulmasını önemli bir eksiklik olarak görüyoruz. 2000’li yılların ortasına gelindiğinde doğa harikası bu sahilin plansızlık nedeniyle çarpık yapılarla doldurulmaya başlanmasıyla sahil kötü bir görünüme büründü. O nedenle o  dönem meclisimizde aldığımız radikal kararla uygunsuz ve izinsiz yapılan tüm yapılar plajdan temizlendi.

“GÜZELCEHİSAR GECİKMELİ DE OLSA KORUMA AMAÇLI PLANINA KAVUŞTU”

Bu müdahalenin ardından yine  2010 yılında 5. Dönem meclisinde alınan karar ile birlikte içerisinde doğal ve arkeolojik sit olan sahilimizin Koruma Amaçlı İmar Planını da onaylayarak ilgili kurulların onayına hazır hale getirdik. Devamında ne var ki sit ile ilgili karar verici kurulların plan üzerinde yaşadıkları gel gitler ve bu kurullardaki işlerin zorluklarla yürümesi nedeniyle 2010 yılında başlayan plan çalışmaları 2017 yılına kadar sürdü. Bu durum  burada yapılacak olan çalışmaları 7 yıl geciktirdi.  Ama her şeye rağmen artık Güzelcehisar sahili,  gecikmeli de olsa tarihi kalesi, doğal siteleri ve lav sütunlarını da içerisinde barındıran koruma amaçlı planına kavuştu.

“GÜZELCEHİSAR ARTIK MEVCUT PLAN İLE GELİŞECEK”

Güzelcehisar artık mevcut plan ile gelişecek. O nedenle bu gün bu plana uygun olarak milyonlarca yıllık lav sütunlarını insanlığın görüp buradaki tarihi anlamasına vesile olacak bir projen plana uygun bir şekilde hazırlandı. Bu projede sahilden denize doğru lav sütunlarına yapılacak yürüyüş iskelesinin yanında festival alanı ile yine seyir terası yapılacak. Buna bağlı olarak plan üzerinde belirlenen tüm yollar ve sosyal alanlar da aynı şekilde yürütülecek. İl Kültür Müdürlüğü ve Üniversitenin de projeye katkıları var. Özel idaremiz proje maliyetinin yüzde 40’ını finans edecek. Diğer yüzde 60’lık kısmının ise Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) hibe olarak destekleyecek. Bu nedenle bu önemli projeye destek veren Sayın Valimiz Nusret Dirim’e, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’ a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Meclisimizin uygun görmesi halinde proje hayata geçirilecek.

SAHİL YOLU PROJESİNDE SONA GELİNDİ

6. dönem meclisimiz turizmin gelişmesi adına çok önemli ve bir o kadarda radikal sayılabilecek kararlar aldı. Bu kapsamda Bartın’ın gerdanlığı olarak nitelendirilen plajların arasında yer alan Mugada, Büyükkızılkum, Hatipler ve Güzelcehisar sahillerinde önemli düzenlemeler yapıldı.  İl Genel Meclisimizde  alınan kararlarla özellikle Mugada sahilinde ve diğer sahillerin tamamında kaçak ve uygunsuz yapılaşma engellendi. Mugada’da yapılan uygulama imar planları dahilinde yürütülen 18.madde uygulamaları ile de 34 hektarlık bir alanın yolları ve yeşil alanları ile güne birlikçilerin kullanacağı tüm sosyal alanları içerisine alan ve bu alanların terkini de sağlayan yepyeni bir plan ile Mugada gelişti. Yine hazırlanan plan dahilinde Mugada  plajı ile Hatipler Plajlarını birbirine bağlayacak olan 960 metrelik sahil yolunda da artık sona yaklaşıldı. Bu yolun açılmasıyla her iki plaj bir birine entegre edilecek. Bu şekilde Mugada plajındaki sıkışıklık çözüleceği gibi Hatipler Plajına da büyük bir hareketlilik getirecek. Oradaki gelişmeyi de hızlandıracak. Özellikle sahil köylerini ve plajlarını içerisine alan ve bu kapsamda 2012 yılında başlayan haklı mücadelenin meclisimizin ortaya koyacağı kararlılıkla  Büyükkızılkum, Hatipler ve diğer plajlarında da sürdürülerek Bartın’ın gerdanlığı diye nitelendirilen sahillerinin planlı bir şekilde gelişmesini sağlamak her birimizin boynunun borcudur.”

PROJE ARTIK YATIRIM PROGRAMINDA

Meclis Üyeleri değerlendirmenin ardından Plan ve Bütçe Komisyonu, Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu ile Sanayi Ticaret ve Turizm Komisyonundan gelen raporlar doğrultusunda  Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesini oy birliğiyle  2017 Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına aldı.

5 KÖYDE YERLEŞIK ALAN TESPİTİ GERÇEKLEŞECEK.

Toplantıda  Konak, Döngeller, Doğan, Çubuklu, Dibektaş Köylerinin Köy Yerleşik Alan ve Civarı Sınırlarının Tespiti ile ilgili dosyaları da değerlendiren Meclis,   İmar ve Bayındırlık Komisyon gelen raporlar doğrultusunda dosyaları kabul etti.

ABDİPAŞA TEMEL EĞİTİM OKULU DA GÜNDEMDE

Toplantı sonunda ağustos ayı gündeminin 10. Maddesinde yer alan Abdipaşa  Temel Eğitim Okulu Yapım Projesinin  imam hatip ortaokulu dönüşmesiyle ilgili açıklamada bulunan Kenan Dursun, “2017 Yılı Çalışma ve Yatırım Programına İl Genel Meclisimizin kararıyla alınan Abdipaşa Temel Eğitim Ortaokuluyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bakanlık  burada geçen zaman içerisinde ihtiyaç  değişikliği öngördü. Bakanlık Yatırım Programında yapılan revize ile mevcut proje, İmam Hatip Ortaokulu Yapım İşi olarak Bakanlık Yatırım Programına alındı. Bu nedenle  Meclisimizde yapılacak görüşmelerle proje,  Bakanlık Programına  uygun hale getirilerek  İmam Hatip Ortaokulu olarak 2017 Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınacak. İl Genel Meclisi olarak özellikle eğitim yatırımlarına büyük önem veriyoruz. Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’ unda gayretleriyle modern eğitim yuvalarının sayılarını  artırmaya devam edeceğiz. İlimizin ve eğitimimizin  gelişmesine katkılarından ve desteklerinden dolayı Vekilimize şahsım ve Bartın halkı adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

               

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam