UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE “ALO 191” HİZMETTE

Yalnız değilsiniz!

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE “ALO 191” HİZMETTE Güncel

 

Nevin Özbakan

Sağlık İl Müdürü ve Bartın Halk Sağlığı Müdürü Dr. Dursun Koç, Sağlık Bakanlığı tarafından kendisi uyuşturucu madde kullanan ya da ailesi ve çevresinde uyuşturucu madde kullanan kişiler için aktif hale getirilen “ALO 191” Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı’nın 7 gün 24 saat açık ve ücretsiz olduğunu söyledi.

Sağlık İl Müdürü ve Bartın Halk Sağlığı Müdürü Dr. Dursun Koç, uyuşturucu bağımlılığının önüne geçebilmek amacıyla vatandaşların uyuşturucuyla mücadele kapsamında danışmanlık hizmeti alabilecekleri  söyledi. “ALO 191” Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattının öneminden bahseden Dr. Koç, ALO 191’in sabit hatlardan ücretsiz aranabildiğini ve 7 gün 24 saat hizmet verdiğini ifade etti. Uyuşturucu ile mücadelenin önleme, tedavi ve tedavi sonrası rehabilitasyon olmak üzere üç aşaması olduğunu belirten Koç, önleme ayağının “ALO 191” hattı ile mümkün olabileceğini kaydetti. Bağımlılığın uyuşturucu kullanımının önüne geçmek amacıyla kurulan bu sistemin gönül rahatlığı ile kullanılabilecek danışma hatlarından biri olduğunu dile getiren Koç, “ALO 191” hattı ile ilgili şu bilgileri verdi:

“ALO 191” 7 GÜN 24 SAAT HİZMETTE

“ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturucuyla mücadele kapsamında danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir danışma ve destek hattıdır. ALO 191 sabit hatlardan ücretsiz aranabilmekte ve 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, önleme, tedavi ve rehabilitasyon mekanizmalarını destekleyerek güçlendirecek şekilde organize edilmiştir.

KİMLERE HİZMET VERİYOR?

Uyuşturucu bağımlılığı hakkında bilgi almak istiyorsanız, çocuğunuzun, arkadaşınızın, komşunuzun, öğrencinizin ya da herhangi bir yakınınızın uyuşturucu kullandığından şüpheleniyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, yakınlarınızı uyuşturucu bağımlılığından nasıl koruyacağınızı öğrenmek istiyorsanız, çevrenizde bulunan uyuşturucu bağımlılarına nasıl yardımcı olacağınızı öğrenmek istiyorsanız, uyuşturucu kullanıyor iseniz ve hiçbir yasal sorun yaşamadan yardım almak istiyorsanız, uyuşturucu kullanıcısı iseniz ve bırakmak istiyorsanız, uyuşturucu kullanıcısı iseniz ve ruhsal veya fiziksel sorunlar yaşıyorsanız, uyuşturucu kullanımını bırakıp tedavi olduysanız ve halen madde kullanma isteği duyuyor ve bununla mücadelede zorlanıyorsanız, bağımlılık ile herhangi bir konuda danışmak istiyorsanız ALO 191Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı’nı arayabilirsiniz.

HANGİ HİZMETLER VERİLİYOR?

Uyuşturucu kullandığını beyan eden kişilere ihtiyaçlarına göre gerekli bilgiler verilerek tedavi için en uygun yere yönlendirilirler. Bırakmak konusunda kararsız olan kişilere motivasyonel görüşme yapılarak tedavi olmaları yönünde motive edilirler. Acil sağlık yardımı isteyen kişilerden doğrudan 112’yi araması istenir ve aynı zamanda kişiden gerekli bilgiler alınarak 112 ile irtibata geçilir. Çocuğunun uyuşturucu kullandığını ifade eden ailelerden, çocuğunun kullandığı madde hakkında bilgi alınır. Maddenin özellikleri ve kişi üzerindeki etkileri konusunda aileye bilgi verilir, madde kullanan çocuğun yaşına göre nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda aileye yardımcı olunur.

YALNIZ DEĞİLSİNİZ!

Bağımlılık süreci ve tedavi hakkında aileye genel bilgi verilerek bu süreçte ailenin de destek alması önerilerek psikiyatri servislerine yönlendirilir. Çocuğun tedavi öncesi, süreci ve sonrasında okul ve sosyal hayatının düzenlenmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi verilir, varsa kendi okulunun yoksa en yakın rehberlik servisi bulunan okulla irtibata geçmesi sağlanır. Yakınlarının (öğrencisi, çocuğu, eşi, komşusu vb.) madde kullanımından şüphe duyan kişilere madde kullanımında görülebilecek davranış değişiklikleri, duygu durumu değişiklikleri, fiziksel değişiklikler hakkında bilgi verilir.

TEDAVİ SÜRESİNCE TAM DESTEK!

Madde kullanımı olan kişilerde (şiddet, gasp, istismar vb.) yaşanabilecek süreçler konusunda bilgilendirme yapılır. Konu hakkında başvurabilecekleri diğer kurumlar (ASPB il müdürlükleri, belediyeler, HSM ruh sağlığı şubeleri ) hakkında da bilgilendirme yapılır. Tedavi sürecinde olan kişilere de gerekli destek verilir. Bağımlılık hastalığının tedavi edilebilirliği ve kişiye yardımcı olabilecek davranış değişikliklerinden bahsedilir. Kişi rahatlatılmaya çalışılır ve tedavisini bırakmamasına yönelik diyaloglar kurulur.”

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam