BAYRAM’DAN ORGANİK BÖĞÜRTLEN BAHÇESİNE ZİYARET

Bartın’da her türlü teknik destek böğürtlen üretiliyor

BAYRAM’DAN ORGANİK BÖĞÜRTLEN BAHÇESİNE ZİYARET Güncel

 

Haber Merkezi

Bartın Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram  Ağdacı köyünde kurulan Organik Böğürtlen bahçesi ziyaret etti. Bartın’da organik böğürtlen toplam 41,44 dekar alanda üretiliyor.

Bartın Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram  Ağdacı köyünde kurulan Organik Böğürtlen bahçesi ziyaret etti.  Ağdacı köyünde kurulan Organik Böğürtlen bahçesinde hasadı izlemek, yerinde incelemeler yapmak ve stajyer öğrencilere uygulamaları göstermek amacıyla yapılan ziyarette organik böğürtlen yetiştiriciliğinin ilimiz için önemli bir gelir kaynağı olma yolunda olduğu belirtildi.

“BU TARZ ETKİNLİKLER SIK SIK YAPILACAK”

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Personeli Ziraat Mühendisi Mutlu Keleş organik böğürtlen yetiştiriciliği hakkında verdiği teknik bilgide, "İl Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürlüğü olarak Organik Böğürtlen üretimi ile tarım parsellerinin çok küçük ve kıraç arazilerden oluşan bölgelerde birim metre kareden en yüksek kar elde edilecek ürünleri üretmeyi hedefliyoruz. İklim ve toprak yapısı bakımından İlimizin organik yetiştiriciliğine elverişli olmasından dolayı organik tarımın faydası ve karlılığını çiftçilerimize göstermek için Organik Tarım Tarla gününü gerçekleştirilmiştir. Gelecekte Organik Tarımın faydası ve karlılığını çiftçilerimize daha iyi göstermek için bu tarz etkinlikler sık sık yapılacaktır.” dedi.

HER TÜRLÜ TEKNİK DESTEK VERİLİYOR

Keleş Bartın’da gittikçe gelişmekte olan Organik Tarımda özellikle kivi, böğürtlen ve kızılcık gibi ürünler ilimiz için önem taşıdığını söyleyerek, “Daha önce İl Müdürlüğü olarak böğürtlen ve ahudududa başlatılan Organik Tarım üretimine 2013 yılında kivi ve kızılcık eklenmiştir. Kivi ve kızılcık yetiştiriciliği yapacak çiftçilerimize fidan ve sertifikasyon ile her türlü teknik destek İl Müdürlüğümüzce karşılanmaktadır. Organik ürünlerimize gerek ilimizden gerekse ilimizin dışından talepler gelmekte ve dolayısıyla bu ürünler ilimiz için önemli gelir getirme yolundadır. İlimizde Organik Böğürtlen toplam 41,44 dekar alanda üretilmektedir" şeklinde konuştu.

 STAJYER ÖĞRENCİLER VE ÇİFTÇİLER DE KATILDI

Ziyarete il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram, İl Müdür Yardımcısı Enver Daş, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İbrahim Yıldırım, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Yaşar Çırak, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Zeynel Bostancı, İl Müdürlüğünün teknik personelleri ve Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım ile Peyzaj Programında öğrenim gören katıldı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam