HAFRİYAT DÖKME ÜCRETİ BELLİ OLDU!

Kamyon başı 10 TL, ilk hafta ücretsiz

HAFRİYAT DÖKME ÜCRETİ BELLİ OLDU! Güncel

Nurdan Eroğlu

İl Genel Meclisi,  Terkahatipler Köyü Kumdüzü mevkiinde tespit edilen 90 dönümlük döküm alanına yapılacak hafriyat dökme bedelini belirledi. İnşaat şirketleri tonaj farkı gözetilmeksizin kamyon başı 10 TL döküm yapabilecek. Üstelik inşaat şirketleri uygulama yürürlüğe girdiği günün ilk haftasında hafriyatlar ücretsiz dökebilecek. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis üyeleri bunun dışında 3 önemli karara daha imza attı. İşte o kararlar!

İl Genel Meclisi ağustos ayını görüşmeye devam ediyor. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis üyeleri dünkü toplantıda 4 önemli karara imza atı. Meclis ilk olarak özellikle inşaat şirketlerinin merakla beklediği Terkahatipler Köyü Kumdüzü mevkiinde tespit edilen 90 dönümlük döküm alanına yapılacak olan hafriyat dökme bedelini görüştü. Bartın’da şehir çöplüğü gibi hafriyat dökümlerinin de büyük bir çevre sorunu olduğunu ifade eden Başkan Dursun, “Bartın’ın önemli çevre sorunu arasında tıpkı vahşi depolama alanı olan şehir çöplüğü gibi hafriyat dökümleri de bulunuyordu. Bu konuda İl Genel Meclisimiz ve İl Öze İdaremiz Terkahatipler Köyü Kumdüzü mevkiinde 90 dönümlük bir arazi hafriyat döküm alanı olarak belirledi. Buraya yapılacak dökümlerin tabi ki kontrollü ve planlı bir şekilde olması gerekiyor. Sayın Valimiz de bu hafriyat dökümlerinde oldukça rahatsızdı. Ve bunu da her platformda dile getiriyordu. Bu nedenle bu süreci kendisi de yakından takip etti. Eğer Bartın bir turizm şehri olacaksa ve turizmden önemli bir gelir elde etmesi gerekiyorsa özellikle sahil köylerine yapılan hafriyat dökümlerini kontrol altına almak zorunda” dedi.

ÜCRETTE TONAJ FARKI GÖZETİLMEYECEK

Bartın’da bundan sonra ilçeler ve beldelerde dahil olmak üzere belirlenen alanlar dışında başıboş hafriyat dökümlerinin yaşanmayacağını kaydeden Kenan Dursun, “Bu konu gerçekten çok önemli. Bunun için ilçelerimiz ve beldelerimizde dahil olmak üzere hafriyat döküm alanları belirledi. Artık Bartın’da başıboş hafriyat dökümleri yaşanmayacak. Belirlenen alanlar dışında hafriyat dökenlere de tespit edildiğin anda cezai işlem uygulanacak. Bundan kesinlikle kaçış yok.  Tabi bu konuda alan belirlemek ne kadar bizim sorumluluğumuzdaysa o alana dökülecek hafriyat bedelini de belirlemek yine bizim sorumluluğumuzda. Komisyonumuz tonaj farkı gözetmeksizin kamyon başına 10 TL olarak bu  döküm bedelini belirledi” şeklinde konuştu.

DURSUN’DAN “İLK HAFTA ÜCRETSİZ OLSUN” TEKLİFİ

Bedelle ilgili bir de Meclise teklif götüren Dursun, “Bedelle ilgili aslında benim Meclisimize bir teklifimiz var. Tabi biz bu uygulamayı büyük kararlılıkla devreye sokacağız. Ancak insanların bu uygulamaya alışması biraz zaman alacak. Bu konuda bizim de öncülük etmemiz gerekiyor. Bu nedenle ben Meclisimize u devreye girdiği ancak döküm bedelinin ilk bir hafta ücretsiz olması teklifini sunuyorum. Bunun uygulamanın yerleşmesinde teşvik edici bir unsur olacağı düşüncesindeyim. Bu ilimiz açısından çok iyi olacaktır. ” ifadelerinde bulundu.

BERTARAF TESİSİNİN İHALESİNİ BAKANLIK YAPACAK

Bartın’ın turizmi açısından İnkumu’nun tepesinde bulunan şehir çöplüğünün de büyük bir sorun olduğunu dile getiren Kenan Dursun, Meclis Üyelerinin sorunun çözümünü sağlayacak Katı Atık Bertaraf Tesisiyle ilgili son gelişmeleri sorması üzerine de şu açıklamayı yaptı:

“Biliyorsunuz yine il turizmimiz açısından İnkumu’nun tepesinde bulunan vahşi çöp depolama alanı da büyük bir sorun. Her yıl çöplükte yazın yangınlar meydana geliyor ve bu özellikle İnkumu’nu tercih eden tatilcileri çok rahatsız ediyor. Bu konuda çözüm belli. Katı Atık Bertaraf Tesisi. Bununla ilgili de çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tesisle ilgili son gelişme ise şu şekilde tesisin ihalesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerçekleştirecek. İhaleyi onlar üstelendi. Yani ihale bizim sorumluluğumuzda değil. Ancak tesisin işletmesi burada olacak. Bildiğim kadarıyla çimento fabrikası da bertaraf tesisinde depolanacak çöplerden kendisine yakıt üretmek için bir proje geliştirdi. Fabrikada aslında bu tesisten faydalanacak.”

KAMYON BAŞI 10 TL, İLK HAFTA ÜCRETSİZ

Kenan Dursun’un bu açıklamalarının ardından Meclis Üyeleri komisyondan gelen rapor doğrultusunda hafriyat döküm bedelinin kamyon başına tonaj farkı gözetmeksizin 10 TL olmasını ve Dursun’un getirdiği “İlk hafta ücretsiz olsun” önerisini oy birliğiyle kabul etti.

ARIT’TA KAPALI SPOR SALONU  KRİZİ

Meclis daha sonra gündemdeki İl Özel İdaresi tarafından Arıt’ya yapılacak kapalı spor salonunun okula yakın yapılmasına ilişkin 453 parsel üzerinde Uygulama İmar Planında değişiklik yapılması talebini değerlendirdi.  Kapalı spor salonu için belirlenen ilk alan ile okul arasında yaklaşık 500 metre kadar bir mesafe olduğunu ifade eden Dursun şöyle konuştu:

“Herkesin bildiği gibi Arıt’ta bir kapalı spor salonu yapma projemiz var. Bu salon için Arıt Uygulama İmar Planında da 469 nolu parseli belirledik.  İl Genel Meclisimizde de bu yönde karar alıp kapalı spor salonu yapım işini ek çalışma ve yatırım programımıza bu şekilde aldık. İhalesini de gerçekleştirdik. Yanılmıyorsam ihaleyi alan yüklenici firma gerekli ruhsatı aldı ve orada inşaat işine başladı. Ancak orada salonun okula yakın olması ve bunun içinde 453 nolu parsele yapılması teklifi Meclisimize getirildi.

KOMİSYONDAN TEKLİFE RED

Konu İmar ve Bayındırlık Komisyonumuzda görüşüldü. Komisyonumuz kapalı spor salonun okula yakın olmasının temel atma çalışmaları esnasında okulun temeline de zarar verebileceği ve aynı zamanda yüklenici firmanın işe başlamış olmasından dolayı teklifi uygun bulmayarak reddetti. Bizim için önemli olan her zaman doğru işi yapmaktır. Netice bu tarz projelerin bir kere yapılması gerekiyor. Zaten kapalı spor salonu alanıyla okul arasında yaklaşık 450-500 metre gibi kısa bir mesafe bulunuyor. Bu yürünebilecek bir mesafe.”

Meclis Üyeleri bu açıklamaların ardından komisyondan gelen rapor doğrultusunda Arıt’ta yapılacak kapalı spor salonunun belirlenen ilk alanda yapılmasını uygun buldu ve teklifi reddetti.

ABDİPAŞA TEMEL EĞİTİM OKULU 2 YILLIK PROJE

Meclis daha sonra Abdipaşa Temel Eğitim Okulunun Milli Eğitim Bakanlığının yatırım programında yer aldığı şekliyle Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulu olarak revize edilmesi talebini görüştü. Abdipaşa Temel Eğitim Okulu süreciyle ilgili Meclise bilgi veren Kenan Dursun, “Abdipaşa Temel Eğitim Okulu bizim 2 yıldır devam ettirdiğimiz bir proje. Bu projeye Hasankadı’ya İmam Hatip Ortaokulu yapılmasına karar verdiğimiz zamanla aynı anda karar verdik. İl Özel İdaremizin öz kaynaklarıyla yapılacak olan her iki okul için 2016 yılında Meclisimizde karar aldık. Hasankadı İmam Hatip Ortaokulu arsa tahsisi konusunda herhangi bir sorun yaşamadığımız için hemen tamamladık. Ama Abdipaşa Temel Eğitim Okulu arsa tahsisinde yaşanan sorun nedeniyle kaldı” dedi.

MÜDÜRLÜK İSTEDİ, BAKANLIK YATIRIMA ALDI

Arsa sorununu Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez’in de girişimiyle çözdüklerini dile getiren Dursun, “Tabi bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı okulu yatırım programından çıkardı. Ancak biz pes etmedik. Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez’in de girişimiyle orman arazisinden geçici arsa tahsisi gerçekleştirdik ve projeyi gündemde tuttuk. 2017 yatırım programına aldık. Bu arada İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yaptığı istatistik sonucu o bölgede temel eğitim okulundan ziyade İmam Hatip Ortaokuluna ihtiyaç olduğu yönünde Bakanlığa bir talebi oldu. Bakanlıkta bu talebi olumlu değerlendirdi ve okulu Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulu olarak yatırım programına aldı. Bizim de buna uygun olarak yatırım programımızda okulun revizesini gerçekleştirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

OKUL ARTIK İMAM HATİP ORTAOKULU

Meclis Üyeleri ise  komisyonlardan gelen rapor doğrultusunda Abdipaşa Temel Eğitim Okulunun Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulu olarak yeniden revize edilmesini oy birliğiyle kabul etti.

MUGADA TEKNE PARKININ KİRA BEDELİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Meclis son olarak Mugada’da yapılan tekne parkının aylık ve yıllık kira ücretinin belirlenmesi talebini değerlendirdi. Mugada’da yapılan imar uygulamasının önemine değinen Dursun, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bugün Mugada eğer bir imar planı olmasaydı biz oraya ne tekne parkı ne karavan park ne yollar ne de sosyal alanlar yapılabilirdik. Bütün bunların olmasının tek nedeni orada yaptığımız imar uygulamasıdır. Bu da bize planlı bir yerleşimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Biz orada vatandaşlarımız için her şeyi düşündük. Orada balıkçıkla uğraşan vatandaşlarımızın tekne koyacakları bir yer yoktu. Bizden bu konuda bir talepte bulundular. Ve oraya 10 teknelik bir tekne parkı yaptık. Tabi bu parkında ücretinin belirlenmesi lazım. Plan ve Bütçe Komisyonumuz bu konuda aylık 50, yıllık ise 600 TL gibi bir kira bedeli belirledi.”

DURSUN’DAN “KUMA ÇÖP ATMAYIN” UYARISI

Mugada’ya hafta sonları günde 25 bin dolayında günü birlik tatilci geldiğini ifade eden Dursun vatandaşlara çöp konusunda uyarıda da bulundu. Dursun, “Mugada’ya özellikle hafta sonları günde 25 bin dolayında günü birlik tatilci geliyor. Biz tatilcilerimizden çöplerini toplayıp eve götürmelerini tabi ki istemiyoruz ama lütfen çöplerini kuma atmasınlar. En azından oradaki çöp konteynırlarına bıraksınlar. Kuma çöp atıldığı zaman hem çirkin bir görüntü oluşuyor hem de özellikle çocuklar için tehlikeli durumlarda ortaya çıkıyor. Çünkü kumun içinde kırık cam parçalarının dahi gömülü olduğu bize ifade edildi. Biz tabi ki bu konuda üzerimize düşeni yerine getiriyoruz. Ama vatandaşlarımız da bu konuda daha duyarlı olursa hem görevli arkadaşlarımızın işini kolaylaştırmış olur hem de plajın daha temiz kalmasını sağlamış olur” şeklinde konuştu.

TEKNE PARKINA AYLIK 50, YILLIK 600 TL KİRA

Dursun’un bu uyarısının ardından tekne parkı ücretini değerlendiren Meclis, Plan ve Bütçe Komisyonun belirlediği aylık 50, yıllık ise 600 TL’lik kira bedelini oy birliğiyle kabul etti. Meclis Üyeleri Ağustos ayı gündemini görüşmeye bugün de devam edecek.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam