MUTLU: “DAHA İYİ ŞARTLARDA YAŞAMA MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

GMİS,  HATTAT ile anlaştı

MUTLU: “DAHA İYİ ŞARTLARDA YAŞAMA MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ” Güncel

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS)Yönetim Kurulu, Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş’ye bağlı Amasra Kömür İşletmeleri’nde mutabakat sağlanan ve imzalanmak üzere olan 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesi hakkında işçileri bilgilendirdi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS)Yönetim Kurulu, Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş’ye bağlı Amasra Kömür İşletmeleri’nde mutabakat sağlanan ve imzalanmak üzere olan 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesi (TİS) hakkında işçileri bilgilendirdi. Bilgilendirmeye  GMİS adına Genel Başkan Yardımcısı ve TİS Komisyonu Başkanı İsa Mutlu, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve Şube Yönetim Kurulu katıldı. İşçilere TİS ile elde edilen haklar hakkında bilgi veren İsa Mutlu şunları söyledi:

 MUTLU’DAN TEŞEKKÜR

“Genel Maden İşçileri Sendikası ve Şahsım adına hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hepinizin yakından takip ettiği Hattat Enerji ve Maden Ticaret AŞ. ve Sendikamız arasında devam eden 3. Dönem Toplu İş sözleşmesi görüşmesinde anlaşmaya vardık ve sözleşmemizi imzalamak üzereyiz.

Her şeyden önce sözleşme sürecinde göstermiş olduğunuz hassasiyet ve bizlere vermiş olduğunuz destek için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Başta Mehmet Hattat bey olmak üzere tüm işveren temsilcisi arkadaşlarımıza da, şartlarını zorlayarak sözleşmemizi bitirme gayretleri için sendikamız adına teşekkür ediyoruz.

“İNŞALLAH SONRAKİ SÖZLEŞMEMİZ BUNDAN DAHA İYİ OLACAK”

İşçi ve İşveren olarak biz bir bütünüz. Bizim amacımız; işimize, aşımıza,  işyerimize sahip çıkmak; üretmek değer yaratmak, kazanmak ve kazandırmaktır. Bunun için insanca çalışıp, insanca yaşayabileceğimiz koşulları oluşturmaktır.  Bu üçüncü sözleşmemizde öncekilere göre biraz daha yol aldık. Ancak her şey istediğimiz gibi olmadı. İnşallah sonraki sözleşmemiz bundan daha iyi olacak. Birlik, beraberlik ve dayanışma içinde sorunlarımıza çözüm üretmeye ve daha iyi şartlarda çalışıp, daha iyi şartlarda yaşama mücadelemize devam edeceğiz.

“BU İŞYERİNİN BÖLGEMİZDE KURULMASI BÖLGEMİZ İÇİN BİR KAZANIMDIR”

Buradan şunu söylemekte fayda görüyorum.  Şuanda üretime başlamayan bir işyerinde çalışıyor olmamıza rağmen almış olduğumuz haklar istediğimiz seviyede olmasa bile iyi konumdadır. İşyerimiz büyüdükçe ve geliştikçe hedeflerine ulaşıp üretime başladığında daha güzel kazanımlar elde edeceğimize inancımız tamdır.  Bu işyerinin bölgemizde kurulu olması ve işverenimizin büyük hedeflerinin olması bölgemiz için bir kazanımdır. Bölgemize bu yatırımları yapan Sayın Mehmet Hattat beye sizlerin huzurunda teşekkür ediyor ve bundan sonra yapacağı çalışmalarda GMİS olarak destek vereceğimizi ifade etmek istiyoruz.

İŞTE  ZAMLAR!

Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş ile sendikamız arasında sizler adına imzalanan anlaşma ile ücretlere birinci yıl: Yerüstü çalışanlarına; 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere mevcut ücretlere yıllık  yüzde  12 oranında zam yapılmıştır. Yeraltı çalışanlarına; 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere mevcut ücretlere yıllık yüzde 6,5 oranında zam yapılmıştır. Ücretlere ikinci yıl; ikinci yıl birinci altı ay ve ikinci yıl ikinci altı ay ücretlere  yüzde 3,5 oranında artış sağlanmıştır. Ancak TÜİK’in Tüketici Fiyatları (TÜFE) oranları, zam oranlarını aşması halinde aşan kısmın tamamı ücretlere ilave edilecektir.

SOSYAL HAKLAR VE BAYRAM HARÇLIKLARINA ZAM

Sosyal haklarla ilgili olarak; Yemek Yardımına; 1. Yıl için yüzde 25 oranında,Taşıt Yardımına; Yeraltı çalışanlarına 1. Yıl için yüzde 17, Yerüstünde çalışanlara 1. Yıl için yüzde 40,6 oranında zam yapılmıştır. Sosyal Yardım; 1. Yıl için tüm çalışanlara verilmek üzere mevcut sosyal yardıma yüzde 29.41 oranında zam yapılmıştır. Bu ödemeler ikinci yılda ücret zamları oranında artırılarak uygulanacaktır. Bayram Harçlığı: Yerüstü çalışanlarına; Dini bayramlardan önce, Bayram Harçlığı 12 günlük yevmiyeden 15 günlük yevmiyeye çıkartılmıştır. Yeraltı çalışanlarına; 12 günlük yevmiye üzerinden ödeme yapılacaktır. Arazide çalışan üyelerimize; Arazi Tazminatı hakkı bu sözleşmede alınmıştır.  Toplu Sözleşmemiz; işçilerimize, işyerimize, işverenimize, bölgemize ve camiamıza hayırlı olsun.”

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam