TATİLCİLERİN TERCİHİ YİNE İNKUMU

İnkumu’nda ATM ve yol sıkıntı

TATİLCİLERİN TERCİHİ YİNE İNKUMU Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Yaz sezonunda özellikle hafta sonları on binlerce tatilciyi ağırlayan Bartın’ın gözde tatil beldesi İnkumu’nda banka ATM’si bulunmayışı ve beldeye ulaşım sağlayan yolda yol çizgilerinin olmayışı tatilcilere zor anlar yaşatıyor.

Bartın’ın gözde tatil beldesi İnkumu 3 kilometre kum plajlıyla özellikle hafta sonları yerli turist akınına uğramaya devam ediyor. Yaz mevsiminde en çok tercih edilen plajların başında gelen İnkumu’nda hafta sonu araç park edecek yer kalmadı. Binlerce Bartınlının yanı sıra Ankara, Bolu, Zonguldak, Karabük, Kastamonu, Düzce gibi komşu illerden tatilcilerinde akın ettiği İnkumu dolu dolu bir yaz sezonu geçiriyor.  Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişimi dolayısıyla ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de turizm sekteye uğramıştı. İnkumu ve diğer plajlarda turizm kollarında faaliyet gösteren esnaflar zor günler geçirmiş ve umutlarını 2017 yazına bağlamışlardı. İnkumu’nda hafta içi normal seviyelerde yolan yoğunluk hafta sonları ise tavan yapıyor. Tatilcilerin birçoğu araç park edecek yer bulamazken restaurant, kafe, yiyecek ve içecek salonlarında doluluk yaşanıyor. İnkumu plajı da binlerce tatilciyi ağırlarken sıcaktan bunalan vatandaşlar denize girerek serinliyor.

CANKURTARANLAR GÖZ AÇTIRMIYOR

Bartın Belediyesi tarafından İnkumu’nda boğulma vakalarının önüne geçilmesi amacıyla başlatılan cankurtaran uygulaması da devam ediyor. İnkumu sahilinde her gün sabah saatlerinde göreve başlayan cankurtaranlar akşam gün batımına kadar görev yapıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda birçok boğulma vakasının yaşandığı İnkumu’nda cankurtaranların aktif olarak görev yapması ve denizin tehlikeli olduğu zamanlarda tatilcilerin uyarılması sayesinde boğulma vakalarında ciddi düşüş yaşandı.

TATİLCİLER TABELALARLA UYARILIYOR

İnkumu girişine konulan elektronik tabela da İnkumu’na gelen vatandaşlara denizin tehlike durumuna göre ‘Denize Girilebilir’, ‘Denize Girilmez’ şeklinde uyarılar veriyor. İnkuma gelen günübirlikçilerden bazıları “Denize Girilmez” uyarısının ardından limanları bulunan Tarlaağzı, Amasra gibi bölgelere geçiş yapıyor. Elektronik tabelanın hemen yanında yer alan bir başka tabelada ise “Çeken Akıntı” hakkında bilgiler yer alıyor. Denize giren ve çeken akıntıya kapılan vatandaşların neler yaparak akıntıdan kurtulabileceklerine dair bilgilerin yer aldığı tabelada; cankurtaranların olduğu bölgelerde denize girilmesi, akıntıya karşı değil yanlara doğru yüzülmesi, dalgalı havalarda denize girilmemesi, çeken akıntıya kapılması durumunda sakin olmaya çalışılması ve yardım için ellerin kaldırılması gerektiğine dair bilgiler aktarılıyor.

BANKA ATM’Sİ YOK, YOL İSE SIKINTILI!

Öte yandan her gün binlerce kişiyi ağırlayan ve hafta sonları on binlerce tatilcinin adresi olan İnkumu’nda banka ATM’lerinin olmayışı da vatandaşları zor durumda bırakıyor. Daha önceki yıllarda sadece İŞ Bankası ATM’sinin bulunduğu İnkumu’nda şu anda hiçbir banka ATM’si yer almıyor. İnkumu tatil beldesine ulaşım sağlayan yolun Boğaz Yol Ayrımı-İnkumu arasında yol çizgilerinin olmayışı da tatilcilere ulaşımda zor anlar yaşatıyor.  Özellikle sisli havalarda kazalara davetiye çıkaran yolda çizgi çalışması yapılmamasına anlam verilemiyor. Yol kenarlarında yüzlerce metrelik uçurumlar olmasına karşın bariyer uygulamasının da olmadığı İnkumu yolunda vatandaşlar çalışma yapılmasını istiyor.

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam