BARTIN ÜNİVERSİTESİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

İşte yapılacak yatırımlar!

BARTIN ÜNİVERSİTESİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın Üniversitesi fiziki büyümeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bartın Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Orhan Uzun, bu yıl Kutlubeyyazılar Kampüsüne Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksekokulu (BESYO) bünyesinde tenis kortu, basketbol sahası gibi açık spor sahaları yapacaklarını söyledi. 1 milyon 850 bin TL’ye yapılacak açık spor alanlarının yanı sıra üniversiteye bu yıl Öğrenci Yaşam Merkezi, Rektörlük Binası ve Proje ve Teknoloji Ofisi yapılacak. Bu 3 proje şuana ihale aşamasında. 2018 yılında ise Bartın Üniversitesi 8 bin 900 metrekare büyüklüğünde laboratuvar, 10 bin metrekare büyüklüğünde Eğitin Fakültesi İdari Binası ve Sözel Derslik Binası atletizm sahası ve açık futbol sahası yapacak.

Bartın Üniversitesi fiziki büyümeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bartın Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Orhan Uzun, Bartın Valiliğinde gerçekleştirilen 3. İl Koordinasyon Toplantısında Kutlubeyyazılar Kampüsünde bu yıl ve 2018 yılında yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi. İlk defa İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına katılan Uzun, bu yıl kampüse Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksekokulu (BESYO) bünyesinde tenis kortu, basketbol sahası gibi açık spor sahaları yapacaklarını söyledi. 1 milyon 850 bin TL’ye yapılacak açık spor alanlarının yanı sıra üniversiteye bu yıl Öğrenci Yaşam Merkezi, Rektörlük Binası ve Proje ve Teknoloji Ofisi yapılacağını kaydeden Uzun, 2018 yılında ise Bartın Üniversitesi 8 bin 900 metrekare büyüklüğünde laboratuvar, 10 bin metrekare büyüklüğünde Eğitin Fakültesi İdari Binası ve Sözel Derslik Binası  ve Bartın Üniversitesi 8 bin 900 metrekare büyüklüğünde laboratuvar, 10 bin metrekare büyüklüğünde Eğitin Fakültesi İdari Binası ve Sözel Derslik Binası yapacaklarını belirtti.  Orhan Uzun ayrıca Bartın Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılında tüm kontenjanlar dolduğu takdirde 7 bin yeni öğrenci daha almış olacağını da belirtti.

BESYO’NUN YÜZDE 94’Ü TAMAM

Bartın Üniversitesi’ne kurulduğu günden bu güne kadar 104 milyon TL’lik yatırım yapıldığını kaydeden Orhan Uzun, şu bilgileri verdi:

“2009-2018 döneminde 104 milyon liralık bugüne kadar yapılan yatırımlar. Bu yatırımlar büyük ölçüde tamamlandı. Kısaca belirtmek gerekirse 2017 yılı yatırım projelerinde ne var diye baktığımızda şu anda yüzde 94’ü tamamlanmış Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksekokulu (BESYO) binamız var. Bunu bu yılın sonuna kadar tamamlamayı düşünüyoruz. Oldukça kapsamlı, içinde salonları ve eğitim merkezleri olan bir bina. Bartın ilinde de bir spor potansiyeli olduğunu görüyorum. Bu tesisin potansiyeli çok daha ileriye taşıyacağına inanıyorum. Tamamlandığın da ilimiz açısından oldukça iyi bir nokta da olacak. Kütüphane binamız var, oldukça büyük bir bina. Yine bunun da üniversitemize ve şehrimize büyük katkılar sunacağını düşünüyoruz. Bu bina tamamlandığında 24 saat açık olacak. 7/24 çalışacak. Buda yüzde 24’ler aşamasında. Sözleşme sona erme tarihi 23 Şubat. Müteahhitlerle görüştük yetiştireceklerini belirttiler. Sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Geride kalan kısmı yaklaşık 6 ay içinde tamamlamış olacağız.

30 DAİRELİK LOJMAN BİNASININ GEÇİCİ KABULÜ YAPILDI

Altta ki dört bina merkezi sözel derslik, edebiyat fakültesi, idari bina, mühendislik fakültesi ve personel yemekhanesi. Şu anda bunları kullanıyoruz. Geçici kabulleri yapıldı, kesin kabulleri yapılmadı. Bunları fiilen kullanıyoruz.  30 dairelik bir lojman binası yapıldı, tamamlanıp geçici kabulü yapıldı. Henüz hizmete girmedi orada da bazı ufak tefek alt yapıdan kaynaklanan sorunlarımız var. Onları da en kısa sürede aşacağımızı ümit ediyorum.

BU YIL AÇIK SPOR ALANLARI YAPILACAK

Bunun ötesinde ne yapacağız? Bu yıl açık spor alanları yapım işleri var. Bunun içerisinde tenis kortu, basketbol sahası gibi alanlar var. Hemen BESYO binası ile kapı arasında yapılacak işler bunlar. O bölgeyi spor alanı olarak düşünüyoruz. Üniversitenin nefes alacak ve yaşayan bir yeri olacak. Şehirden de oraya spor yapmak için insanların geleceklerini düşünüyoruz. İhalesi yapıldı ve yılsonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz.

HEDEF 7 BİN ÖĞRENCİ

BESYO binası ile üniversitenin giriş kapısı arasında kalan bölgede 2 bin 200 metrekare civarında bir öğrenci yaşam merkezi binası yapılacak. Orayı da bu yılın sonuna kadar tamamlama hedefindeyiz. Sarkabiliyor ama biz bu yılın sonuna kadar tamamlama hedefindeyiz. Önümüzdeki yıl bütün kontenjanların dolması durumunda Kutlubeyyazıcılar’da 7 bin civarında öğrenci olmasını hedefliyoruz. O yüzden ağırlık verip o bölgeyi yaşayan bir merkez halinde dönüştürmeyi hedefliyoruz.

REKTÖRLÜK BİNASINDA METREKARE KRİZİ

Rektörlük binası yapım işi bizim açımızdan çok kritik bir durumdu. Henüz yazı elimize ulaşmadı ama rektörlük binamızı 11 bin 300 metrekare civarında teklif etmiştik. Kalkınma Bakanlığı bunu 5 bin metrekareye indirdi. Daha sonra yaptığımız görüşmeler neticesinde bu yıl 11 bin 300 metrekareye çıkarıp ihaleyi de yapacak noktaya gelmeyi ümit ediyorum. Bu bizim çok önemli, planlarımızı, projemizi, etüdümüzü 11 bin 300 metrekareye göre yaptık. 5 bin metrekareyeye indirilince oldukça zaman alacak bir işti, gelecek yıla kalacaktı. Kalkınma Bakanlığı üniversitelere 12 bin m2’den fazla yatırım vermiyor. Rektörlük binası gelecek yıla kaldığı anda 5 bin metrekaresi zaten gitmiş, 5-6 bin metrekarelik bir bina yapabilirdik. Bu tabi gelecek yıl başlayıp iki yıl gibi sürdüğünü düşündüğümüzde 3-4 yılı ipotek altına alan bir durumdu. Bu durumu çözünce bu yıl ihale edeceğiz ve gelecek yıl sıfırdan 12 bin metrekarelik teklif etme imkanını da kazanmış olacağız. Bu bizim açımızdan gerçekten çok kritik bir durumdu. Resmi yazı henüz bize ulaşmadı ama gelen bilgiler bunu kuvvetle aşabileceğimiz yönünde.

PROJE TEKNOLOJİ OFİSİ ÇÖZÜM AŞAMASINDA

BAKKA ile yaptığımız bir anlaşma çerçevesinde Proje Teknoloji Ofisi planlıyoruz ancak etüt maliyetlerinin çok üzerinde. BAKKA’nın katkısı 600 bin ve 200 bin lira üniversitemiz katacak ama yapı maliyeti 2,5 milyon TL’ye çıktı. Böyle bir durumla karşılaştık. BAKKA’ya da bir yazı yazdık. Çevre Şehircilik birim fiyatları üzerinden yapılıyor hesaplamalar ve sadece kaba bir metrekare hesabı. Son süreçte piyasada ki dalgalanmalar, demir fiyatlarının artışı, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın fiyatlarının da oldukça az olması, gerçek durumu yansıtmaması gibi bir açıklama getirildi. Üniversite 200 bin TL eklerken 2 milyon TL eklemek gibi bir durumda kalındı. Sonra Kalkınma Bakanlığını ikna etmek durumunda kaldık. Bir taraftan gecikiyoruz da. Bunu da çözme aşamasındayız. Kalkınma Bakanlığı maliyetteki artışı göstererek biraz tereddütle yaklaştı ancak ikna etme aşamasındayız. Bu iki proje üniversitenin geleceğinde çok önemli katkılar oluşturacak.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam