SGK’DAN GELİR AYLIK ÖDEMELERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Sigortalıların tercihi esas alınacak

SGK’DAN GELİR AYLIK ÖDEMELERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA Güncel

Muhammet Civan

Bartın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ilk defa bağlanacak gelir/aylık ödemeleriyle ilgili açıklamada bulundu.  SGK tarafından yapılan duyuruda  1 Ağustos 2017 tarihinden geçerli olarak bağlanacak ilk gelir/aylık ve emekli ikramiyesi ödemeleri sigortalıların tercihleri esas alınarak ödenmeye başlanacağı belirtildi.

Bartın Sosyal Güvenlik Kurumu ilk defa bağlanacak gelir/aylık ödemelerine ilişkin duyuruda bulundu. Kurumun 17 banka ve PTT arasında yaptığı promosyon ödenmesine ilişkin protokolün yürürlüğe girdiği ifade edilirken 1 Ağustos 2017 tarihinden geçerli olarak bağlanacak ilk gelir/aylık ve emekli ikramiyesi ödemelerinin sigortalıların tercihleri esas alınarak ödenmeye başlanacağı kaydedildi. Açıklamada, “Bilindiği üzere, Kurumumuz ile 17 banka ve PTT arasında “Sigortalı ve Hak Sahiplerine İlk Defa Bağlanan Gelir/Aylık Ödemeleri ile Emekli İkramiyelerinin ve Sosyal Güvenlik Kurumu Kapsamında Gelir/Aylık Alanlara Promosyon Ödenmesine İlişkin Protokol” 14/02/2017 tarihinde imzalanıp yürürlüğe girmiş ve daha önce imzalanan protokoller feshedilmiştir. Bu kapsamda, 01/08/2017 tarihinden geçerli olarak bağlanacak ilk gelir/aylık ve emekli ikramiyesi ödemeleri sigortalıların tercihleri esas alınarak ödenmeye başlanacaktır” denildi.

BEYANLAR KURUMA GÖNDERİLECEK

İlgililerin ödemeleri alacakları banka ya da PTT şube bilgilerinin yazılı olarak beyan edilip kuruma gönderilmesinin gerektiğinin de kaydedildiği açıklamada, “5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar ile (c) bendi kapsamında sigortalı iken görevinden ayrılmış olanlar ve özel kanunlar kapsamında bulunanların; Kurumumuzca bağlanacak ilk gelir/aylıkları ile emekli ikramiyesi ödemelerinin gönderilmesini tercih ettikleri banka veya PTT şube bilgilerini Kurumumuza yapacakları aylık talep başvuruları sırasında yazılı olarak beyan etmeleri, yine 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamındaki sigortalılardan görevde iken emeklilik talebinde bulunanların ise ödemelerinin gönderilmesini tercih ettikleri banka veya PTT şube bilgilerini görev yaptıkları kurumlarına yapacakları başvuruları sırasında, yazılı olarak beyan etmeleri ve bu beyanların Kurumumuza gönderilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

TERCİH YAPILMAZSA ÖDEMELER ZİRAAT BANKASI’NA

Ayrıca açıklamada herhangi bir banka tercihinde bulunmayanların ilk defa bağlanacak gelir/aylıkları ile emekli ikramiyelerinin T.C. Ziraat Bankası şubelerine gönderileceği belirtilirken, “Diğer taraftan, bankalar ve PTT ile imzalanan söz konusu Protokolün 4 üncü maddesinde; “… Gelir/Aylık alanlar tarafından herhangi bir tercihte bulunulmadığı durumlarda ilk defa bağlanan gelir/aylıkların hangi bankaya gönderileceğine ilişkin usul ve esaslar, Kurum tarafından belirlenecektir.” hükmüne yer verilmiştir. Buna göre, 5510 sayılı Kanun ve diğer Kanunlar kapsamında Kurumumuz tarafından ilk defa bağlanacak gelir/aylıklar ile emekli ikramiyeleri; 01/08/2017 tarihinden itibaren sigortalıların tercih ettiği bankalar veya PTT şubelerine, herhangi bir banka tercihinde bulunmayanların ilk defa bağlanacak gelir/aylıkları ile emekli ikramiyeleri ise T.C. Ziraat Bankası şubelerine gönderilecektir” denildi.

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam