HASANKADI’DA KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

Beldeden kampanyaya tam destek

HASANKADI’DA KAN BAĞIŞI KAMPANYASI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Türk Kızılayı Bartın Şubesi ile Karabük Kan Merkezi organizasyonunda Hasankadı’da kan bağışı kampanyası düzenlendi. “Senin Kanında Hayat Var Hasankadı” sloganıyla düzenlenen kan bağışı kampanyasına Hasankadı Belediye Başkanı Zeki Erdoğan da destek verdi.  

Türk Kızılayı Bartın Şubesi, kanın sürekli bir ihtiyaç olduğu gerçeğini benimsetmek, bu konuda bir farkındalık yaratmak ve kan stoklarını daha da arttırmak amacıyla var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında geçtiğimiz hafta sonu Hasankadı’da kan bağışı kampanyası organize edildi. Türk Kızılayı Bartın Şubesi ile Karabük Kan Merkezi işbirliğince Hasankadı Belediyesi önünde düzenlenen kan bağışı organizasyonuna Hasankadı Belediye Başkanı Zeki Erdoğan başta olmak üzere Hasankadı halkının ilgisi de büyük oldu.

ÇAKIN: “İNSANLIK GÖREVİ”

Türk Kızılayı Denetçisi Rıza Çakın, kan bağışının gönüllülük işi olduğunu belirterek, “Hayat kurtarmaya gönül vermiş olan halkımız her zaman olduğu gibi bu defa da duyarlı davranarak kan bağışında bulundu. Bir ünite kan kurtarılan 3 can olduğuna göre bağışta bulunanların yaptığı insanlık görevi hepimizi onurlandırdı. Ne mutlu onlara ki bu kadar insana umut verdiler. Hiç tanımadıkları insanlar onların kanıyla hayat buldular. Onları bütün samimiyetimle kutluyor tebrik ediyorum” dedi.

“YILDA 4 SEFER KAN BAĞIŞINDA BULUNUN”

Kan bağışının önemine de dikkat çeken Çakın, şu açıklamalarda bulundu:

"Biliyorsunuz ki kanın bir üretim merkezi var ve tek üretim merkezi de insan vücudu. Kan kaynağı sadece insan olan, dışarıda yapay olarak üretilemeyen bir ilaç ve hayati önemi taşıyor. Eksikliğinde de hem hasta hem hasta yakınları ciddi sıkıntılar çekiyor. Biz de birer hasta ve hasta yakını adayıyız bu yüzden de bu bilinçle yaşamak gerekiyor. Erkekler yılda 4 sefer 3'er ay aralıklarla, kadınlar da yılda 3 kez 4'er ay aralıklarla kan bağışı yapabilir. 18-65 yaş aralığında 50 kilogramın üzerindeki her sağlıklı birey kan bağışçısı adayı olabilir.

KAN VERMENİN FAYDASI NE?

Kan verince kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir. Kan hücreleri yenilenir. İnsan psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder. Daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven duyar. Her kan bağışlayana kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleri uygulanır, bu da bir yarar olarak düşünülebilir. Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olmaktadır. Sonuç olarak gönüllü bağışçıların sayısının artması, toplumun sağlık düzeyi üzerine olumlu etki yapmaktadır.

HANGİ İŞLEMLER YAPILIYOR?

Öncelikle donör adaylarına bir 'donör değerlendirme formu' verilerek bunu dikkatlice, doğru ve samimi cevaplar vererek doldurmaları ve altını imzalamaları istenir. Formu doldurup, verdiklerinde bu form ilgili arkadaşlarımız tarafından incelenir ve donör adayı ile yüz yüze, kısa bir görüşme yapılır. Bu görüşmede bazı sorular ve verilen cevaplar hakkında açıklama yapılmakta ve yanlış anlaşılmalar varsa düzeltilmektedir. Bu aşamada kan vericisi olmaya engel teşkil eden herhangi bir sorun yoksa fizik muayene (boy, kilo, tansiyon, nabız ölçümü ve gözle muayene) yapılır. Bu aşamada da bir sorunla karşılaşılmadıysa o zaman yapılacak testler için tüpe kan alınır. Alınan kan örneğinde kan sayımı ve diğer bazı testler yapılır. Eğer testler sonunda kan alınmasına engel bir sonuçla karşılaşılırsa, bu konuyla ilgili olarak donör adayına yazılı bir bilgilendirme yapılır. Kanda yapılan testlerde de engel bir durum tespit edilmezse bağışçı adayı kan alınmak üzere donör yatağına alınır ve bir ünite kan alınır. Kan alma işlemi 15 dakikadan daha az sürmektedir. Kan alımı sonrasında 10-15 dakikalık bir gözlem süresi vardır. Bu arada bağışçılarımıza yiyecek ve içecek ikramı yapılır ve kendilerine teşekkür ederek uğurlanırlar.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam