YALÇINKAYA, 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMINI KUTLADI

“Basının özgür olmadığı yerde demokrasiden söz edilemez”

YALÇINKAYA, 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMINI KUTLADI Güncel

 

Nevin Özbakan

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Yalçınkaya mesajında, “Basının özgür olmadığı yerde düşünce ve ifade özgürlüğünden, insan haklarından ve demokrasiden bahsetmek mümkün değildir” dedi.

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Yalçınkaya mesajında, “Basında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olan 24 Temmuz, 1931 yılında kabul edilen yasa ile “Basın Bayramı” olarak tarihe geçmiştir. Ancak, ülkemizde gazeteciler, 24 Temmuz’u artık bir “bayram” olarak kutlamaktan vazgeçmişlerdir. Çünkü, basın mensupları bugün baskıların arttığı bir ortamda, iş güvencesinden yoksun ve haklarında açılan davalar neticesinde mahkeme kapılarında mesleklerini sürdürmeye çalışmaktadır.  Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Basın, bir milletin ortak sesidir. Bir milleti aydınlatma ve olgunlaştırma yolunda, ihtiyaç duyduğu düşünsel gıdayı vermede, hedefi mutluluk olan ortak doğrultuda yürümesinin sağlanmasında basın, başlı başına bir güç, bir okul, bir öncüdür’ veciz sözü basının önemini ve basın mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu ortaya koymaktadır” dedi.

“BASIN DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZIDIR”

Basının özgür olmadığı yerde düşünce ve ifade özgürlüğünden, insan haklarından ve demokrasiden bahsetmenin mümkün olmadığını kaydeden Yalçınkaya, “Atamızın veciz sözü, bugün daha bir anlamlıdır. Unutulmamalıdır ki hangi koşullarda olursa olsun halka gerçekleri aktaran basın, demokrasinin sağlıklı bir biçimde işlemesi için olmazsa olmazdır. Basının özgür olmadığı yerde düşünce ve ifade özgürlüğünden, insan haklarından ve demokrasiden bahsetmek mümkün değildir.  Bu duygu ve düşüncelerle, çalışma ortamının iyileştirileceğine ve tüm basın mensuplarının baskı ve sansür politikalarından uzak bir şekilde mesleklerini sürdürebilecekleri güzel günleri göreceğimize olan inanımla tüm basın mensuplarının Basın Bayramını kutluyor sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam