DİKKAT! ÖDEMELER ARTIK PTT'DEN ALINACAK

İşte o ödemeler!

DİKKAT! ÖDEMELER ARTIK PTT'DEN ALINACAK Güncel

 

Nevin Özbakan

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Posta Telefon Telgraf (PTT)  arasında imzalanan protokol gereğince hak sahiplerine merkezi ödeme sistemi ile yapılacak ödemeler artık PTT’den yapılacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Posta Telefon Telgraf (PTT)  arasında imzalanan protokol gereğince hak sahiplerine merkezi ödeme sistemi ile yapılacak ödemeler artık PTT’den yapılacak. Sigortalı veya hak sahiplerine geçici iş göremezlik ve emzirme ödenekleri, hareketsiz iadeler, bloke aylıklar ile verese ödemeleri her ayın 8 ile 14'ü arasında Ziraat Bankası aracılığı ödeniyordu. SGK ile PTT arasında imzalanan yeni protokol ile artık ödemeler her gün PTT üzerinden yapılacak.

İKİ KURUM ARASINDA PROTOKOL

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile PTT arasında 23 Kasım 2016 tarihinde “Hak Sahiplerine Merkezi Ödeme Sistemi İle Yapılacak Ödemeler Protokolü” imzalandı. SGK'dan konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

“Bilindiği üzere; sigortalı veya hak sahiplerine geçici iş göremezlik, emzirme ödenekleri, sevk(yol, gündelik, refakatçi), ısmarlama tıbbi malzemeler, çölyak metabolizma hastalığı ödemeleri ile hareketsiz iadeler, bloke aylıklar ile verese ödemeleri her ayın 8 ila 14 ü arasında  Ziraat Bankası aracılığı ödenmekte idi.  Kurumumuz ile PTT arasında 23 Kasım 2016 tarihinde “Hak Sahiplerine Merkezi Ödeme Sistemi İle Yapılacak Ödemeler Protokolü” imzalanmıştır.

ÖDEMELER PTTMATİK CİHAZLARINDAN YAPILABİLECEK

20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, Yapılan protokol ile Kurumumuz tarafından gönderilen ve ödeme gününden itibaren 2 (iki) ay süre ile sigortalı veya hak sahipleri tarafından alınmayan ödemelerin kuruma iade edileceği,  sigortalıların talep etmesi halinde, T.C. kimlik numarası üzerinden yapılacak ödemelerin yanı sıra, hak sahiplerine PTT Kart tanımlanabileceği ve ödemelerin PTTMATİK cihazlarından  ödenebileceği hususunda taraflar arasında mutabakat sağlanmıştır.

“İŞ GÜNÜ SINIRLAMASI OLMAKSIZIN ÖDENECEK”

Bu çerçevede yukarıda bahsedilen ödemeler, 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren PTT iş yerlerinden mesai saatleri içerisinde T.C. kimlik numarası üzerinden ödeme gününden itibaren 2 (iki) aylık sürede iş günü sınırlaması olmaksızın ödenecektir. Ayrıca daha önce hesap tanımlaması yapılan sigortalıların ödenekleri tanımlanan hesaplara gönderilmeye devam edilecek olup  8 ile 14 arasında alınamayan ve Kuruma iade edilen ödeneklerin sigortalıların talebi halinde ilgililere PTT  Bank üzerinden ödeme işlemi gerçekleştirilecektir.”

 

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam