BAKANLIKTAN BİR ÇEVRE HAMLESİ DAHA

Arıtılmış atıksular yeniden kullanılacak

BAKANLIKTAN BİR ÇEVRE HAMLESİ DAHA Güncel

 

Muhammet Civan

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının projesi kapsamında arıtılmış atıksuların yeniden kullanılacağını açıkladı. Projeyle  atıksu kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlayacağı, özelleştirme için fırsatlar sunacağı, temiz su kaynaklarına olan talebin azalmasına sebep olacağı ve bu sayede ulusal kalkınmaya katkı sağlayacağının düşünüldüğünü ifade eden Özcan, projenin 2017 yılı sonuna kadar bitirilmesinin planlandığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının projesi kapsamında arıtılmış atıksuların yeniden kullanılacağını açıkladı. Bu kapsamda Bakanlık ve Selçuk Üniversitesi arasında protokol imzalandığını ifade eden Özcan, “Bakanlığımız Arıtılmış atıksuların yeniden kullanımı ile ilgili projeyi hayata geçiriyor. Kentsel ve endüstriyel arıtılmış atıksuların yeniden kullanımı için ulusal ve uluslararası uygulamaların ve standartların araştırılarak ülkemize özgü arıtılmış atıksuların her türlü yeniden kullanımı için gerekli olan yasal çerçeveyi oluşturmaya yönelik teknik ve idari kriterlerin önerilmesi amacıyla  Bakanlığımız ile Selçuk Üniversitesi arasında protokol imzalandı. Haziran ayı içerisinde imzalanan protokol ile “Arıtılmış Atıksuların Yeniden Kullanımı Projesi” başlatıldı. Proje kapsamında; Arıtılmış atık suların yeniden kullanımına ilişkin uluslararası mevzuat ve uygulamalar değerlendirilecek ve bu kapsamda ulusal ve uluslararası mevzuat uygulamaları karşılaştırılacak. Ulusal mevzuat revize edilecek” dedi.

YIL SONUNA KADAR BİTİRİLMESİ PLANLANIYOR

Projenin 2017 yılı sonuna kadar bitirilmesinin planlandığını dile getiren Özcan, “Atık suların yeniden kullanım kategorilerinin her biri için uygulanabilecek alternatif arıtma teknolojileri, su kalite kriterleri, izleme sıklıkları ve depolama yapılarak yeniden kullanımı halinde depolama kalite kriterleri belirlenecek. Atık suların yeniden kullanımında mevcutta uygulanan arıtma teknolojileri değerlendirilecek ve yeniden kullanım alanlarının her biri için kılavuz, el kitabı ve broşürler hazırlanacak. Arıtılmış atık suların yeniden kullanımında fayda-maliyet analizi yapılacak. 2017 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanan söz konusu projenin ayrıca, atıksu kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlayacağı, özelleştirme için fırsatlar sunacağı, temiz su kaynaklarına olan talebin azalmasına sebep olacağı ve bu sayede ulusal kalkınmaya katkı sağlayacağı düşünülüyor” şeklinde konuştu.  

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam