BAKANLIK VE FEDERASYON DÜĞMEYE BASTI

Fırıncılar hijyen eğitimde

BAKANLIK VE FEDERASYON DÜĞMEYE BASTI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu iş birliğiyle Türkiye genelinde düzenlenen Fırında Çalışanlara Hijyen Eğitimi Kursunun Bartın ayağı gerçekleştirildi.  Hijyen Eğitimi Kursunun Bartın ayağı dün gerçekleştirildi.  Bartın Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan eğitimde fırıncılara a’dan z’ye hijyen eğitimi verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu iş birliğiyle Türkiye genelinde düzenlenen Fırında Çalışanlara Hijyen Eğitimi Kursunun Bartın ayağı dün gerçekleştirildi.  Bartın Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan eğitime Bartın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram, Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı İsmet Fındık, Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sinan Amasralı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Koordinatörü Necdet Çokhamur ile fırıncılar ve fırın çalışanları katıldı.

FINDIK: “PROTOKOL İMZALANDI”

Eğitimin açılış konuşmasını gerçekleştiren  Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı İsmet Fındık “Bu hijyen eğitimlerinin ilk etabını siz fırıncı arkadaşlarımızla fırıncılarla imalathanelerde, satışta ve dağıtımda olan arkadaşlarımıza vermiştik. O dönemde bunların 5 yıl olduğunu sizlere söyledik. O süre doldu ve bu yıl yeni bir protokol imzalayarak sizlerin tekrar hijyen eğitimi almanızı sağlıyoruz. Bu kapsamda Fırıncılar Odasıyla 10 il arasında protokol imzalandı. Bu eğitimin sonunda belge hakkına sahip olacaksınız. Bunun için katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BAYRAM: “KUTSAL BİR İŞ YAPIYORSUNUZ”

Fırınlarda çalışan herkesin hijyen eğitimi alması gerektiğini ifade eden  İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram şöyle konuştu:

“Fırınlarda çalışan herkesin hijyen eğitimi alması gerekmektedir. Bunun için bu eğitimleri yapıyoruz. 2 grup halinde eğitimleri gerçekleştireceğiz. Bir sabah bir de akşam grubumuz var. Bu nedenle ben bu eğitimlerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. “Toplum olarak ekmek sofralarımızın olmazsa olmazı” Fırın ekmek demek. Ekmekte özellikle bizim toplumumuz için hava ve su kadar vazgeçilmez bir unsur. Toplum olarak ekmek sofralarımızın olmazsa olmazı. Bunun için ekmek sağlığı da en az su sağlığı kadar çok önemli. Bu nedenle aslında sizlerde kutsal bir iş yapıyorsunuz.

“HİJYEN KONUSUNA ÇOK ÇOK DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR”

Bu önemli ve kutsal görevi daha iyi yapmak için hijyen konusuna çok çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bartın olarak bu konuda diğer illere kıyasla çok çok iyi olduğumuzu söyleyebilirim. Tabi zaman zaman şikayetlerde oluyor ancak bu şikayetlerin özü insan sağlığını etkiyecek düzeyde değil. Tabi daha iyi olabiliriz. Bu yüzden bu eğitimler veriliyor. Arkadaşlarımız sizlere bu konuda yapılan yanlışlıkları detaylı bir şekilde anlatacak. Mutlaka onların anlatacağı kurallara uymamız gerekiyor. Çünkü sizler insan sağlığının temel unsur olduğu bir iş yapıyorsunuz.

EKMEKTE KATKI MADDESİNE DİKKAT!

Personellerin kılık kıyafetinden fırının hijyenine makine-ekipman hijyeninden kullanılan ham maddenin hijyen koşullarında yetiştirilmesine ekmeğin muhafazasından taşınmasına kadar kullanılan yöntemlere kadar her unsur çok önem taşıyor. Bazen işin içinde olunduğundan dolayı bir süre sonra insanlar bunun farkına varamayabiliyor. Ama ben sizlerden bütün burada anlatılacak hususlara dikkat etmenizi istiyorum. Ayrıca yine sizlerden Türk Gıda Kodeksinde belirtilen katkı maddeleri dışında ekmekte başka katkı maddesi kullanmamanızı rica ediyoruz. Bazen ekmeğin küflenip bayatlamaması için bazı katkı maddelerin kullanıldığına dair duyumlar alıyoruz. Bu konuya da dikkat etmenizi rica ediyorum. yine ekmek israfı konusunda sizlerden duyarlı olmanızı ve bu konuya da dikkat etmenizi istiyorum. Bu eğitimler umarım sizleri hijyen açısından bir adım daha ileri götürür. Eğitimlerin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

ÇOKHAMUR: “HİJYEN SAĞLIK DEMEKTİR”

Türkiye genelinde gerçekleştirilen eğitimlerle ilgili bilgiler veren Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Koordinatörü Necdet Çokhamur  ise şunları söyledi:

 “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile koordineli olarak başlattığımız “Temel Gıda Hijyen Eğitimi” kurslarımızın Bartın ilinde sizlerle birlikte olmanın memnuniyeti ile hepinize hoş geldiniz diyorum. 18 Ocak 2017 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile yaptığımız protokol çerçevesinde bugün burada ekmek ve ekmek çeşitlerinin üretiminde, dağıtımında ve satışında yer alan sizlerle, temel gıda hijyeni hakkında konuşacağız. Hijyen, ülkemizde ve dünyamızda üzerinde çalışılan, paneller, konferanslar düzenlenen çok önemli konulardan bir tanesidir. Kısacası hijyen sağlık demektir. Bakanlığımıza bağlı il müdürlüğümüzün değerli uzmanları ve hocamız konuyla ilgili bilgilerini sunacaklar ve en iyi şekilde sizlere aktaracaklardır. Onları can kulağıyla dinlemenizi ve anlamanızı sizlerden rica ediyorum.

“TÜRKİYE, GELECEĞİNE EMİN ADIMLARLA VE KARARLILIKLA YÜRÜYECEKTİR”

Türkiye Fırıncılar Federasyonu 1997 yılında kurulmuş 2006 yılında da Dünya Fırıncılar Birliği'nin aktif üyesi olmuştur. Federasyon Genel Başkanımız Sayın Halil İbrahim Balcı 2006 yılından günümüze kadar Türkiye ve Dünya birliğindeki çalışmaları ile Dünya Fırıncılar Birliği'nin çalışma komitesine seçilmiştir. Federasyon Genel Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz, Türk ekmeğinin tadını ve lezzetini dünyaya anlatmaya, dünyadaki ekmek teknolojisini de yerinde inceleyip, yeniliklerin olumlu yönlerini Türkiye’mize taşımaya ve tanıtmaya kararlıdırlar. Siz değerli katılımcılarımıza temel gıda hijyen eğitim programına göstermiş olduğunuz ilgi ve duyarlılık için teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki eğitimli fırıncı ile Türkiye, geleceğine emin adımlarla ve kararlılıkla yürüyecektir.”

FIRINCILAR EĞİTİMDE

Uzmanlar eğitimde fırıncılara  gıdalardaki zararlı maddeler, iş yeri ve ekipman hijyeni, temizlik ve dezenfeksiyon, gıda enfeksiyonu ve zehirlenmeleri, ekmek ve ekmek çeşitleri ile ilgili gıda mevzuatı, ekmek üretiminde dikkat edilmesi gereken üretim teknikleri, el yıkama, maske ve bone kullanımı ile ekmek israfının azaltılması için alınacak tedbirler konularında  bilgi verdi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam