BAKANLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Müfettişler inceleyecek

BAKANLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde sakat doğum ve ölüm haberlerine yönelik 2 müfettiş Bartın’a gelerek şikayet konuları hakkında incelemelerde bulunacak.  İncelemede sağlık personelinin ifadelerinin yanı sıra şikayetçi ailelerinde ifadelerine başvurulacağı öğrenildi.

Bartın Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde gerçekleşen sakat doğum ve ölüm haberlerinin ardından Sağlık Bakanlığı Denetim Hizmetleri Daire Başkanlığı soruşturma başlattı. Yerel medya kuruluşları gibi ulusal medya kuruluşlarının da geniş yer verdiği sakat doğum ve ölüm haberlerinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında iki müfettişinin Bartın’a gelerek incelemelerde bulunacakları öğrenildi. Sağlık personellerinin ifadelerinin yanı sıra müfettişler tarafından şikayetçi mağdur ailelerin de ifadelerine başvurulacak.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Bartın Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde gerçekleşen sakat doğum ve ölüm haberlerinin ardından Bartın Valiliği açıklamada bulunarak İddiaların Valilik ve Adli Makamlarca hassasiyetle takip edildiği, inceleme ve soruşturmalarda; somut suç unsuruna rastlanmadığı, adli, idari, disiplin ve mali yönden herhangi bir işlem tesis edilmesine gerek görülmediği belirtilmişti. Bartın Valiliği tarafından yapılan açıklamada  "Doğum ve Çocuk Hastanesinde Son zamanlarda gerek ulusal gerekse yerel basında 2013 tarihinden itibaren İlimiz Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde gerçekleştirilen doğumlarda çalışanların kusurundan dolayı sakat ve ölü doğum olaylarının yaşandığına dair haberler yer almaktadır. Söz konusu haberlerde yer alan iddialar Sağlık Bakanlığı, Valiliğimiz ve Adli Makamlarca hassasiyetle takip edilmekte olup olaylar ile ilgili olarak yapılan inceleme ve soruşturmalarda; somut suç unsuruna rastlanmadığı, adli, idari, disiplin ve mali yönden herhangi bir işlem tesis edilmesine gerek görülmediği anlaşılmıştır. Bununla birlikte inceleme ve soruşturmaya konu olmuş olaylarla ilgili yeni bulguların ortaya çıkması halinde, süreç hassasiyetle takip edilecek ve sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır. Ayrıca İlimiz Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde gerçekleştirilen doğumlar titizlikle takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verilmişti.

AİLELER İDDİALARDA BULUNDU

Valilik tarafından yapılan açıklama mağduriyet yaşadıklarını öne süren aileler tarafından üzüntüyle karşılanmıştı. Aynı hastanede son 4 yılda çeşitli ihmaller sonucu 1 bebeğin öldüğü, 7 bebeğin de sakat kaldığı ileri sürülürken 34 yaşındaki Muhammet Karakök’te eşi Gülhan Karakök'ün 14 Ekim 2015 tarihine hastanede doğum yaptığını, doğum sırasında doktorun eşini bırakıp başka bir hastanın doğumuna girdiğini, eşinin doğumunu ebe ve hizmetlilerin yaptırdığı iddiasında bulunmuş ve 20 aylık olan oğlunun doğum sırasında yapılan hatalar nedeniyle sağ kolunu kullanamadığını belirtmişti.

Söz konusu haberlerin ulusal medya kuruluşlarında da yer bulmasının ardından bazı vatandaşlar benzer mağduriyetleri kendilerinin de yaşadıklarına yönelik iddialarda bulundular. Bazı iddialar ise doğumlara hastanede görevli güvenlikçi ve temizlik görevlilerinin de girdiği yönünde olmuştu.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam