PALYATİF BAKIM MERKEZİNDE HASTA KABULÜNE BAŞLANDI

Artık hizmette

PALYATİF BAKIM MERKEZİNDE HASTA KABULÜNE BAŞLANDI Güncel

 

Haber Merkezi

Bartın Devlet Hastanesinde Bartın İl Özel İdare'sinin katkılarıyla oluşturulan 10 yatak kapasiteli Palyatif  Bakım Merkezinde hasta kabulüne başlandı. Toplam 620 bin TL’ye mal olan merkezde 1 uzman hekim, 10 hemşire ile 6 hasta bakım ve temizlik personeli daimi olarak görev alırken  diyetisyen, fizyoterapist, psikiyatrist ve psikolog, sosyal çalışmacı ise kısmi zamanlı olarak hizmet veriyor.

 Bartın Devlet Hastanesinde Bartın İl Özel İdare'sinin katkılarıyla oluşturulan 10 yatak kapasiteli Palyatif  Bakım Merkezinde hasta kabulüne başlandı. Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz, merkezde  10 hasta odası, 1 girişim ve muayene odası, hasta yakınlarının kullanımı için 1 mutfak, 2 adet tuvalet banyo, çok amaçlı salon, depo ve çalışanlar için ekip odasının olduğunu söyledi. Açıkgöz, “Palyatif bakım; kapsamlı bir değerlendirme ve tedaviyle hastalar tarafından yaşanan fiziksel psikososyal ve manevi semptomların giderilmesini, aynı zamanda ailenin ve bakım verenin desteklenmesi ile acılarının hafifletilmesini amaçlar. Daha önce görüntüleme hizmetleri  verilen  alan, görüntüleme merkezinin farklı bir alana taşınması ve yapılan modernizasyon çalışmaları neticesinde yaklaşık 230 metrekarelik  Palyetif Bakım Merkezi  olarak hizmete girmiştir. Toplam 10 hasta odası, 1 girişim ve muayene odası, hasta yakınlarının kullanımı için 1 mutfak, 2 adet tuvalet banyo, çok amaçlı salon, depo ve çalışanlar için ekip odası mevcuttur. Merkezimizde 1 uzman hekim, 10 hemşire ile 6 hasta bakım ve temizlik personeli daimi olarak görev alırken  diyetisyen, fizyoterapist, psikiyatrist ve psikolog, sosyal çalışmacı ise kısmi zamanlı olarak hizmet sunulmaktadır” dedi.

620 BİN TL’YE MAL OLDU

Merkezin toplamda 620 bin TL’ye mal olduğunu dile getiren Osman Açıkgöz, “Hizmet gerekliliğine göre  gerekli birimler merkezimizde görevlendirilecektir. Toplamda 620 bin TL ye mal olan merkezimiz  Bartın İl Özel İdaremizin katkılarıyla tamamlanmıştır. Merkezimize; terminal dönem kanser hastaları, terminal dönem olmasa dahi kronik ağrısı olan kanser hastaları, Beslenme yetersizliği olan hastalar, evinde ya da hastanede NIV kullanan ,akut problemi olmayan KOAH hastaları, Nörolojik hastalıklar (demans, post resustasyon ve CVO ya bağlı kronik bakım hastaları), ALS, MS, parkinson vd nöromuskuler hastalığı olan bakım hastaları, Bilinci açık quadriplejik trakeostomili ya da değil bakım hastaları, Protein enerji alımı çeşitli nedenlerle malnutrisyonda olan hastalar, Trakeostomisi ya da PEG i değişecek ya da kapatılacak hastalar, basınç yarası açılmış hastalar, kabul edilmektedir” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam