TUNÇ’UN ANKARA GÜNDEMİ YOĞUN

Başbakan’dan önemli açıklamalar

TUNÇ’UN ANKARA GÜNDEMİ YOĞUN Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Ankara’daki yoğun Meclis çalışmalarına devam eden AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki AK Parti Grup Toplantısına katıldı. Ana gündemi Fethullahçı Terör Örgütüyle  (FETÖ) mücadele olan toplantıyla ilgili Tunç, “Sayın Başbakanımız gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.  Başbakanımız yaşananları “kontrollü darbe" olarak niteleyenlerin kendi kontrolünü başkasına kaptırdığını, Kılıçdaroğlu'nun eylem ve söylemlerinin FETÖ'ye cesaret verdiğini söyledi” dedi. 

Ankara’daki yoğun Meclis çalışmalarına devam eden AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki AK Parti Grup Toplantısına katıldı. Tunç, ana gündemi Fethullahçı Terör Örgütüyle  (FETÖ) mücadele olan toplantıyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden “AK Parti Grup Toplantımızı Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın katılımı ile gerçekleştirdik. Sayın Başbakanımız gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Başbakanımız "Bu ülke 15 Temmuz dirilişi, 16 Nisan yükselişiyle darbeleri tarihe gömmüştür" dedi. “Milletimizin hakkını, terör örgütlerine ve yan sanayicilerine yedirmeyiz” diyerek, Kılıçdaroğlu'na seslendi ve "yaşananları kontrollü darbe" olarak niteleyenlerin kendi kontrolünü başkasına kaptırdığını, Kılıçdaroğlu'nun eylem ve söylemlerinin FETÖ'ye cesaret verdiğini söyledi” değerlendirmesinde bulundu.

YILDIRIM: “ARTIK BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ ÇARESİZDİR”

Başbakan Binali Yıldırım ise toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Bütün vatandaşların bu millete diz çöktürülemeyeceğini, milletin teslim alınamayacağını bir kez daha dosta ve düşmana gösterdiğini ifade eden Başbakan şu açıklamalarda bulundu:

“Terör örgütü darbe üstüne darbe aldıkça bulduğu her fırsatta artık masum, savunmasız insanlara saldırıyor, gerçek yüzünü bir kez daha gösteriyor. Bu, esasında terörün tabiatında vardır. Terörist kalleştir, korkaktır. Artık bölücü terör örgütü çaresizdir. Kesintisiz süren operasyonlarla örgüt nefes alamaz duruma gelmiştir. Şu anda bölgede çok yoğun biçimde operasyonlar gece gündüz devam ediyor. Bırakın örgüte adam bulmayı, mühimmat depolamayı, yiyecek sağlamayı bile temin edemeyecek hale geldiler. Dağlarındaki inlerinde bile saklanamıyorlar. Çaresizliklerinin nedeni budur. Bunun için sivil ve savunmasız vatandaşlarımızı hedef alıyorlar. Bu topraklarda tek bir terörist kalmayıncaya kadar bütün örgütlerle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Sadece sınırlarımız içinde değil sınır ötesinde de uluslararası hukuktan doğan haklarımızı kullanarak terör mücadelesine devam edeceğiz.

“NECİP MİLLETİMİZ BÜYÜK BİR AHDE VEFA ÖRNEĞİ GÖSTERMİŞTİR”

Sadece 15 Temmuz akşamı köprüde şehadete erenler için değil gelmiş geçmiş vatanın bağımsızlığı, milletin birliği ve demokrasi için için şehit olan bütün vatan evlatları için ellerimiz semaya kalktı. O kutlu şehitler vatanını 1 dolara satmaya kalkan FETÖ'cü katillere karşı koyarken bir an bile tereddüt etmediler. Onlar şairin ifadesiyle, “Sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır” dediler ve darbecilere geçit vermediler. Necip milletimiz, 15 Temmuz'un yıl dönümünde şehitlerine sahip çıkarak büyük bir ahde vefa örneği göstermiştir. O duygu dolu anlarda 15 Temmuz'u adeta yeniden yaşadık, milletin mücadelesini yeninden hatırladık. Her diktiğimiz anıtla şehitlerimizin hatırasını yaşatmaya devam edeceğiz. Elbette sadece anıtlar olmayacak, hizmete verdiğimiz eserlere onların aziz isimlerini vererek çocuklarımızı onların destansı hikayeleriyle büyüteceğiz. Şehitlerimizin mirasına yakışır nesiller yetiştireceğiz. Ülkesine, özgürlüğüne, ezanına, bayrağına, kardeşliğine, geleceğine sahip çıkan her insanımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun kalbi Türkiye sevdası ile atan aynı duyguları paylaştığımız bütün vatandaşlarımıza buradan sevgilerimiz gönderiyorum.

YILDIRIM’DAN KILIÇDAROĞLU’NA “KONTROLLÜ DARBE” CEVABI

Kim bu gerçekleri görmeyerek milletin birliğine, dirliğine, kardeşliğine kastederse millet onlardan öyle bir hesap sorar ki. Maalesef 15 Temmuz'u anlayamayan içine sindiremeyen milletimizin şanlı direnişine leke sürmeye çalışanların olduğunu görüyoruz. Yaşananlara 'kontrollü darbe' diyerek kendi kontrolünü başkasına kaptıranlar var. Biz, bize söylenenlere bir yere kadar müsamaha gösteririz ancak o gece vatanı için can veren şehitlerimize haksızlık edilmesine asla izin vermeyiz. Gazilerimize, sokağa dökülen milyonlarca insanımızın mücadelesine gölge düşürmeye kimsenin hakkı da haddi de yoktur. Bunu yapanlar millete karşı en büyük ayıbı işliyor. Başta ana muhalefet partisi Kılıçdaroğlu olmak üzere, bu ayıbı işleyenlerin millete özür borcu var, şehitlerimizin yakınlarına, gazilerimize özür borcu var.

“KENDİSİNİ UYARIYORUZ”

Sağolsun kendisi referandum süresince beni çok düşündü. Şimdi biz de kendisini uyarıyoruz, kontrollü ruhlara karşı dikkatli ol, bunların kontrolüne girme. FETÖ'nün yüzünde güller açtıracak her işi, her açıklamayı düşünmeden yapan Kılıçdaroğlu,  diğer yandan da sırtını PKK’ya yasladığını ifade edenlerin yüzünü güldürüyor. Sözde adalet yürüyüşünde hiç utanılmamış, sıkılma gösterilmemiş PKK'nın siyasi kanadına bile özgürlük istemiştir. Biz şehit yakınlarımızla, gazilerimizle, milletimizle kol kola şehitler abidesine yürürken ana muhalefet partisi başkanı da sözde adalet adına FETÖ'cülerle, bölücülerle kol kola yürümeyi tercih etmiştir. Siyasi bir ikbal uğruna milletin karşısında oluşan şer bloğunu bir arada tutup oy ve iktidar hesabı yapmak, siyasette düşülecek en dip noktadır. Bugün ana muhalefet partisi başkanı kendisini bu noktaya getirmiştir.  Kandil'e ve Pensilvanya'ya tutsak olanlara yüz vermek şehitlerin ruhunu incitmek anlamına gelir. Böyle giderse ana muhalefet partisi, sözde adalet mitinglerini övmek için gizli gizli hayranlık duydukları AK Parti mitinglerinin fotoğraflarını kendilerine aitmiş gibi paylaşmaya devam edeceklerdir.

OHAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU KURULDU

Bugüne kadar 168 bin 977 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Bunlardan 33 bin 180'i kamu görevinden uzaklaştırıldı, 111 bin 240'ı ihraç edildi. 35 bin 639 kişi de yapılan incelemelerden sonra görevine iade edildi. Bugüne kadar aralarında mükerrer olanlarla birlikte 300 bin itiraz başvurusu alındı. Bunların hepsi tek tek inceleniyor. Başvuruları çok yönlü ve detaylı incelemeye tabi tutmak amacıyla OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunu kanun hükmündeki kararnameyle kurduk ve dün itibariyle çalışmaya başladı. 

“AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ MÜRACAATLARI REDDETTİ”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de yapılan başvuruları bu komisyonun yeni bir iç hukuk yolu olarak gösterip ve bunu işaret ederek bu müracaatları reddetti. Ülkemiz aleyhine 31 Mayıs tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde bekleyen 24 bin 600 başvuru varken 30 Haziran'da bu başvuru sayısı 12 bine inmiştir. Önümüzdeki günlerde bunun tamamı da reddedilecek ve başvurular, itirazlara inceleme komisyonunda ele alınacak. Dün itibariyle komisyonda başvurular başladı. Sadece dün günün sonuna kadar 3 bin 28 başvuru yapılmış ve bin 189'u valilik ve kurumlarca onaylanarak işleme girmiştir. Toplam başvuruların mükerrer başvuruları da dikkate aldığımızda 120 bin civarında olacağını düşünüyoruz.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam