ÜNİVERSİTEDEN “15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA” PANELİ

Demokrasi şehitleri bir kez daha anıldı

ÜNİVERSİTEDEN “15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA” PANELİ Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın Üniversitesi tarafından “15 Temmuz Şehitlerini Anma” Paneli düzenlendi. Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz “İslam Dininde Şehitlik ve Önemi”, İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Altunmeral “Tarihten Günümüze Milli Mücadelede Kadınlar” ve İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir “Vatanı Sevmek İmandandır” konularını değerlendirilirken hain darbe girişiminde hayatını kaybeden demokrasi şehitleri bir kez daha anıldı.

Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ile Diyanet İşleri Başkanlığı Bartın İl Müftülüğü Kaynarca Fatih Kur’an Kursu tarafından “15 Temmuz Şehitlerini Anma” paneli düzenlendi.  Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz “İslam Dininde Şehitlik ve Önemi”, İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Altunmeral “Tarihten Günümüze Milli Mücadelede Kadınlar” ve İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir “Vatanı Sevmek İmandandır” konularını ele aldı.   Kaynarca Fatih Kur’an Kursu öğrencilerinin salavat getirmesiyle başlayan panelde Kur’an kursu öğrencileri katılımcılar tarafından uzun süre alkışlanırken  Gölbucağı Camii İmam Hatibi Muhammet Çevik tarafından da Kur’an’ı Kerim Tilaveti okundu.

GÜNDÜZ: “MİLLETİN GÖNLÜNDEKİ VATAN AŞKINI HESAP EDEMEDİLER”

‘Şanlı Direniş 15 Temmuz’ adlı sinevizyon gösteriminin ardından panelin açılış konuşmasını yapan  İl Müftüsü Mahmut Gündüz, şunları söyledi:

“1 yıl önce kendisine din süsü vererek çok uzun yıllardır devam eden bir çalışmanın neticesi milletimiz için çok çirkin bir oyun oynanmaya çalışıldı. Ancak hesap edilmeyen bir şey vardı. Bu milletin gönlünde saklı olan vatan aşkını onlar hesap edememişlerdi. Bu memleketin evlatları tankların önüne yatarak, kurşunlara hedef olarak bu toprakları onlara teslim etmeyeceklerini bütün dünyaya, el aleme ilan etti.  İşte bu 15 Temmuz’un yıldönümünde ülkemizde birçok kurum ve kuruluşumuz çok güzel etkinlikler icra etti. Biz de İl Müftülüğü olarak Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ile görüşerek biz de şehitlerimizi rahmetle analım diye bir karara vardık.

“MUKADDES BİR VATANDA YAŞIYORUZ”

Cenab-ı Hak bir ayet-i kerimesinde şöyle buyuruyor: ‘Size yeryüzünde maişetlerinizi temin edeceğiniz mekânlar, vatanlar verdik.’ Dolayısıyla insanın vatanının olması gayet fıtridir. Hatta insanı bir tarafa bırakalım bazı belgesellere baktığımızda o canlılar bile kendisine ait bir mekânın çizgisini çiziyorlar, ‘burası bana ait’ diyorlar. Cenab-ı Hak bize öyle güzel bir vatan nasip etmiş ki dünyada eşi ve benzeri yok. Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış, gerçekten mukaddes bir vatanda yaşıyoruz. Gönül istiyordu ki bu vatanda huzurla yaşayalım, kardeş kardeşe,  gönül gönüle kucaklayalım birbirimizi ama milletimizin varlığından, birliğinden, gücünden, kuvvetinden rahatsız olanlar bizim milletimizin huzurunu bozmaya çalıştılar. Ama inşallah Allah’ın huzurunda hiç kimse bu milleti tarih sahnesinden silemeyecek, bu Anadolu topraklarından kimse atıp götüremeyecektir.”

ŞEHİTLERİMİZ BİR KEZ DAHA ANILDI

Gündüz’ün konuşmasının ardından geçilen panelde  Mahmut Gündüz “İslam Dininde Şehitlik ve Önemi” konusunda, İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Altunmeral “Tarihten Günümüze Milli Mücadelede Kadınlar” konusunda ve İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir de “Vatanı Sevmek İmandandır” konusunda bilgiler verdi. İki bölümde gerçekleşen etkinliklerin ikinci bölümünde Kaynarca Fatih Kur’an Kursu öğrencileri tarafından 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam