BARTIN DEMOKRASİSİNE SAHİP ÇIKTI

7’den 70’e meydandaydılar

BARTIN DEMOKRASİSİNE SAHİP ÇIKTI Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın’da 15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında şehitler için yürüyüş düzenlendi. 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler için şehir merkezindeki Şehitlikten Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyen yaklaşık 2 bin kişi ellerinde Türk bayraklarıyla sloganlar atarak FETÖ terör örgütü başta olmak üzere tüm terör örgütlerini bir kez daha lanetledi. Halk gece ise Cumhuriyet Meydanına il protokolüyle birlikte sabaha kadar demokrasi nöbeti tuttu. Şehitlerini okunan Kuran-ı Kerim’le ve edilen dualarla bir kez daha anan halk, meydandan tüm dünyaya Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin asla bölünemeyeceği mesajını verdi.

Bartın’da 15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Cumartesi günü şehitler için yürüyüş düzenlendi. Yaklaşık 2 bin kişi ellerinde Türk bayraklarıyla 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler için Türbe mevkide bulunan Şehitlikte bir araya geldi. Milli Birlik Yürüyüşüne  Bartın Valisi Nusret Dirim ve Eşi Burcu Dirim, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Vedat Selvitop, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav, 15 Temmuz gecesi Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan saldırıda şehit düşen İmam Mustafa Yaman’ın ailesi başta olmak üzere vali yardımcıları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri de katıldı.

2 BİN KİŞİ ŞEHİTLER İÇİN YÜRÜDÜ

Yürüyüş öncesinde ise il protokolü Şehitliği ziyaret etti. Şehitlikte Kuran-Kerim tilaveti yapılırken protokol şehitler için bir kez daha dualar etti. Protokol daha sonra vatandaşlarla birlikte ellerinde Türk bayraklarıyla Karakaş Caddesi, Yukarı Çarşı, Hükümet Caddesi, Şadırvan güzergahı boyunca Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Vatandaşlar yürüyüş boyunca "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Vatan sana canım feda", "Ne mutlu Türküm diyene" şeklinde sloganlar atarak FETÖ terör örgütü başta olmak üzere tüm terör örgütlerini bir kez daha lanetledi.

DİRİM: “TÜRK MİLLETİ YENİLMEZLİĞİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”

Yürüyüş esnasında değerlendirmelerde bulunan Bartın Valisi Nusret Dirim, “Bugün burada sağ salim ve özgürce yürüyorsak bu geçen yıl hain darbe girişiminde şehit olan aziz şehitlerimizin sayesindedir. Bugünün mimarları olan aziz şehitlerimizi şükranla anarak onlara Allah’tan rahmet diliyorum. İl Gazilerimizin hepsine de şükranlarımı sunarak halen sağlığına kavuşamayanlara acil şifalar diliyorum. Türk milleti yenilmezliğini bir kez daha gösterdi. Bundan sonra kimse bu topraklar üzerinde hain planlar yapamayacaktır. Milletimiz bundan sonra hain oluşumlara asla izin vermeyeceğini göstererek kararlı bir duruş sergilemektedir” dedi.

“BU YÜRÜYÜŞ HALKIMIZIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKACAĞININ GÖSTERGESİDİR”

Yürüyüşün halkın geleceğine sahip çıkacağının göstergesi olduğunu kaydeden Dirim, “Bu yürüyüş halkımızın geleceğine sahip çıkacağının görüntüsüdür. Milletimiz artık kimsenin geleceğine ipotek koymasına rıza göstermiyor. Buna çok yüksek sesle tepki göstereceğini kararlı bir şekilde gösteriyor. Sadece Bartın’da değil tüm Türkiye’de bu manzara var. Milyonlar bugün sokakta ve meydanlarda demokrasi nöbetinde. Geçen yıl yaşanan ruhu yeniden bizlere ve tüm dünyaya yaşatacaklar” şeklinde konuştu.

YÜZLERCE KİŞİ MEYDANDA

Milli Birlik Yürüyüşünü Cumhuriyet Meydanında sonlandıran vatandaşlar yine il protokolüyle birlikte Cumhuriyet Meydanında sabaha kadar nöbet tuttu. Bartın Belediyesi mehteran takımı meydanda mini bir konser de verdi. Mehteranın çaldığı parçalarla milli birlik ve beraberlik duyguları doruğa ulaşırken 15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Bartın Valiliği tarafından toplu sünnet töreni de gerçekleştirildi.

15 TEMMUZ’DA ERKEKLİĞE İLK ADIMI ATTILAR

Sünnet olan çocuklara Vali Dirim ve diğer protokol üyeleri tarafından hediyeler verilirken yine etkinlikler kapsamında il genelinde düzenlene spor müsabakalarında dereceye giren sporculara madalyaları ve hediyeleri de takdim edildi.

TUNÇ MEYDANA TELEFONLA BAĞLANDI

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen programa katıldığı için yürüyüşe ve demokrasi nöbetine katılamayan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç buna rağmen Bartın halkını yalnız bırakmayarak telefonla meydana bağlandı. Bedenen meydana bulunamasa da kalben orada olduğunu ifade eden Tunç, “Cumhuriyet Meydani tarihinin en kalabalık gecesini yaşıyor. Bende orada olmak isterdim. Şuanda bedenen orada değilim ama kalben oradayım. TBMM' DE 15 Temmuz özel oturumunu gerçekleştirdik. Onun akaidinde de Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla yine Mecliste sabaha kadar sürecek olan 15 Temmuz’u anma programını gerçekleştireceğiz” dedi.

TUNÇ: “O GECE HAİNLER MİLLETİN KALBİNİ BOMBALADILAR”

15 Temmuz hain darbe girişiminde 250 şehidimiz ve 2 bin 193 gazimiz olduğunu ifade eden Yılmaz Tunç, Bartınlılara şöyle seslendi:

“Biliyorsunuz 15 Temmuz gecesinde hainler TBMM'yi bombalamıştı. Milletin kalbini bombalamışlardı. Terörle mücadelede canini feda eden polislerimize bomba yağdıracak kadar hain bir örgütle karşı karşıya kalmıştık. O geceden tüm şehitlerimizle beraber Bartınlı bir şehidimizde orada din görevlisi olarak görev yapan Mustafa Yaman hocamızda şehit olmuştu. Bartın’ında 15 Temmuz şehidi var. Ankara ve İstanbul’da yaralanan gazi olan Bartınlı hemşerilerimiz var. Bu uğurda 250 şehidimiz 2 bin 193 gazimiz var. Ben buradan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimizi şükranla yad ediyorum. Şehitlerimizin mekânı cennet olsun. Bu gece tüm Türkiye’den olduğu gibi Batınımızda da meydanlarımız hınca hınç doldu.

“15 TEMMUZ BİR DESTANDIR”

15 Temmuz bir destandır. 15 Temmuz’da milletimiz darbeci FETÖ teröristlerinin ülkemizdeki işgal girişimine karsı göğsünü kurşunlara siper etmiştir. Tankın altına yatmıştır Milletimiz 15 Temmuz’da vatan müdafaasının en güzel örneğini tüm dünyaya göstermiştir. Demokrasi ve insan hakları mücadelesini istikbal mücadelesinin nasıl yapıldığını dostta düşmana aziz milletimiz göstermiştir. 15 Temmuz karanlık gecesini milletimizin kahramanlığı sayesinde aydınlık bir gün acilmiş adeta Türkiye’nin yeniden doğuşunu gerçekleştirmiştir. 1 yıl önce Cumhuriyet Meydanında bu heyecanı sizlerle birlikte yasamıştım. Sabaha kadar vatanımıza, bayrağımıza nasıl sahip çıktığınızın şahidiyiz. Aradan 1 yıl geçmesine rağmen 15 Temmuz unutulmadı.

“ŞEHİTLERİMİZİN EMANETİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

15 Temmuz gecesi milletimizin genlerinde bulunan Çanakkale ruhu yeniden dirildi. Kurtuluş Savaşı ruhu yeniden kendini gösterdi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine meydanlara inen aziz milletimiz darbecilere geçit vermedi. Cani pahasına mücadele ederek tankları durdurdu. 15 Temmuz gecesinde vatan ve bayrak askına yaptığımız bu mücadelede 250 şehit verdik. 2 bin 193 gazimiz kahramanlıklarıyla tarihimize geçti. Şehitlerimizin emanetine sahip çıkacağız.

“YANLIŞLARINDAN DÖNMELİLER”

Biz bunda kararlıyız. Bu ülkede bir daha bu tur olayların yaşanmamasını sağlayacak tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz. Çocuklarımız gelecekte bu tur karanlık geceleri yaşamaması için gerekli anayasa değişikliklerini yapmaya devam edeceğiz. Gerekli hukuki mücadele yapılıyor. Türkiye’nin üzerine bomba yağdıran işgal girişiminde bulunanlar hak ettikleri cezayı mutlaka alacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. 15 Temmuz darbe girişimini haklı şekilde niteleyerek teröristlerin ekmeğine yağ süren açıklamaları yapanların yanlışlarından dönmeleri gerekir. Bu açıklamalardan milletimizin rahatsız olduğunu görüyoruz. Şehit ailelerimizim ve gazilerimizin rahatsız olduğunu bu açıklamaları yapanların anlaması gerekiyor.

“DARBE GİRİŞİMLERİ DEMOKRASİYE MÜDAHALE DONEMİ KAPANMIŞTIR”

Bu aziz millet 15 Temmuz’u hiç unutmayacak. Bu millet 15 Temmuz’un unutulmasına da izin vermeyecektir. Bu ülkede artık darbe girişimleri demokrasiye müdahale donemi kapanmıştır. Hiç kimse milletimize karşı gelemeyecek aklinin ucundan dahi geçiremeyecektir. Artık çocuklarımız ve gençlerimiz darbeye nasıl karşı gelineceğini bütün dünyaya gösterdiler. Kendileri de görerek yaşadılar. Bu tecrübeden sonra demokrasiye ve insan haklarına her zaman gelecek kuşaklarımız sahip çıkacaktır. 15 Temmuzların yıl dönümlerinde demokrasi nöbetleriyle yavrularımız geçmişteki bu hain girişimi nasıl bu milletin püskürttüğünü her zaman gösterecektir.

“DARBE GİRİŞİMLERİ DEMOKRASİYE MÜDAHALE DONEMİ KAPANMIŞTIR”

Ülkemiz için tehdit oluşturan tüm terör örgütleriyle mücadelemizi sürdürüyoruz. Terör örgütlerinin kökünü bu ülkeden kazımakta kararlıyız. Milletimizin desteği arkamızda milletimize çok teşekkür ediyoruz. Aziz milletimizle gurur duyuyoruz. Bu gece ülkemiz genelinde olduğu gibi Bartın’da da tekrar demokrasi destanına imza attınız. Tekrar şükranlarımı sunuyorum. Milli irade uğruna vatan bayrak aşkına canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum. Bu önemli gün dolayısıyla etkinliklerde emeği olan başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. 15 Temmuzun birinci yıl dönümünde Cumhuriyet Meydanına koşan değerli Bartınlı hemşerilerimi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.”

TÜM CAMİLERDEN SALALAR VERİLDİ

Kuran-ı Kerim tilavetinin yapıldığını ve şehitler için duaların da edildiği nöbette saatler 00.13’ü gösterdiğinde tüm ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da tüm camilerde salalar verildi. Salayı dinleyen vatandaşlar, 1 yıl önce o anları tekrar yaşarken camilerin ışıkları ise sabaha kadar açık kaldı.

DÜNYA EVİNE GİREN ÇİFTLER BU YIL DA NÖBETTE

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünya evine giren çiftler demokrasi nöbetine katılmayı ihmal etmedi. Geriş  ve Kayadibi Köyü’nden olan gelin ve damatlar kına gecesi bittikten sonra akrabalarıyla birlikte ellerinde Türk bayraklarıyla meydana geldi.   Bir anda ilgi odağı olan çiftler, platforma çıkarak Nusret Dirim, Cemal Akın, Vedat Selvitop, Osman Aslan, İsa Aydoğdu, Hüseyin Manav ve protokolün diğer üyeleriyle birlikte şarkılar eşliğinde Türk bayraklarını sallayarak halkı selamladı.

ÖZEL HAREKAT MEYDANA İNDİ

Türkiye’nin gururu olan Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) timlerinden esinlenen Geriş Köyü gençleri de meydana Geriş Özel Harekat (GÖH) yazılı pankartla giriş yaptılar. “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganları atan ve tekbirler getirerek alana giren Geriş Köyü gençleri de alanı dolduranların alkışlarıyla karşılandı.

ŞEHİT VE GAZİLER İÇİN FİDANLAR DAĞITILDI

Bartın Orman İşletme Müdürlüğü de demokrasi nöbetinde 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 249 ve gazi olan 2 bin 193 vatandaşımız için kestane, fındık ve defneden oluşan fidan dağıtımı gerçekleştirdi.  Dağıtılan fidanlar dikilip büyüdükçe şehitlerimizin gazilerimizin asının yaşayacağını ifade eden Bartın Orman İşletme Müdürü Selahattin Yanık, “15 Temmuz gecesi Cumhuriyet alanında yapılan programda 15 Temmuz gazilerimizin sayısı kadar olan 2 bin 443 adet fidan dağıtımı yaptık. 15 Temmuz’un yıldönümünde bu dağıtımı gerçekleştirdik. Dağıttığımız bu fidanlar büyüdükçe şehitlerimiz anısına bu ülkeye oksijen salacaklar. Bu topraklarda kalıcı olduğumuzu ve bu ülkenin kimse tarafından parçalanmayacağının bir nişanesi olacak” dedi.

MANAV: “BİZLERİ GURURLANDIRDINIZ”

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimimi geçmiş dönemlerde yaşanan darbe girişimlerinden farklı olduğunu kaydeden AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav, vatandaşlara şunları söyledi:

“Bugün tam 1 yıl sonra bu meydanda demokrasimize sahip çıkmak milli irademize sahip çıkmak milli beraberliğimizin günü münasebetiyle burada toplandık. Sizler bizleri gururlandırdınız. Rabbim sizlere her daim çoluğunuzla çocuğunuzla akrabalarınızla devletiniz ve milletinizle gururlandırsın inşallah. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız 15 Temmuz hain darbe girişimi zor bir gündü. Geçmiş dönemlerde yaşanan darbe girişimlerinden farklıydı. 1 yıl geçmesine rağmen hala bazı şeylerin muhasebesini yapıyoruz. 15 Temmuz 2016 da oluğu gibi bu akşamda meydanları doldurdunuz. Tekrar sizleri saygıyla selamlıyorum.

“BİZ DEMOKRASİYE AŞIK BİR MİLLETİZ”

Biz demokrasiye aşık bir milletiz. Bağımsızlığımız bizim için tartışılmaz. Biz özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, demokrasimizden vaz geçmeyiz. Bu Orta Asya’da da böyleydi, Anadolu’ya geldiğimiz Selçuklu döneminde de böyleydi, Osmanlı’da da böyleydi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde de böyle. Dünyada bazı milletler özgür olarak yaşamışlar ve hüküm sürmüşler, bazı milletlerse köle olarak yaşamışlar. Türkler asla bir başkasının hükmü altında yaşamayıp bugüne kadar birçok devlet kurarak özgürce yaşayan bir millet. Bunun için Türkiye Cumhuriyetinin Misak-i milli sınırları bizim için vazgeçilmez. Biz dışarıdan veya içerden yani her nereden gelirse gelsin devletimizin, dirliğine, birliğine, bayrağına, demokrasisine, kutsalına, namusuna yapılacak her türlü saldırıya kadını, erkeği, yaşlısı, çocuğu demeden karşı koyan bir milletiz.

 15 Temmuz şehitlerinin en küçüğü, 15 en büyüğü 76 yaşında. Toplumun ve devletin her kademesinin içine işleyen bu hain şebeke asker üniforması giyen alçaklarıyla üzerimize saldırdı ama pek çok darbe gören bu milletin karşısına dimdik cesursa çıkacağını hesap edemediler. Millet ellerinde silah olan hainler karşısına dikildi, tankların altına yatarak gövdesini siper etti. 249 şehidimiz ve 2 bin 193 gazimiz var. Gazilerimizin bir kısmı halen tedavi görüyor. Allah onlara acil şifalar versin.

“BİZİ BÖLÜP PARÇALAYAMAYACAKLARINI GÖRDÜLER”

Biz tarihin her devrinde özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız için çok şehit vermiş bir milletiniz. Sırf Çanakkale’de 250 bin şehidimiz var. Tarih boyunca bizim milli duygularımızla oynayarak bizi bölüp parçalamak isteyenler oldu. Ancak onlar en son geçen sene hain darbe girişiminde bir kez daha bunun olamayacağını gördüler. Gencinden yaşlısına milletimiz dünyanın en gelişmiş milletlerine artık demokrasisine sahip çıkma ferasetine sahip olduğunu sergilediği direnişle gösterdi. Dünya bize demokrasi dersi vermeye kalktı ama asıl biz bu direnişimizle 27 gün meydanlarda nöbet tutarak nasıl demokrasiye sahip çıkılacağını gösterdik.

“15 TEMMUZ MİLLETİMİZ VE DEMOKRASİMİZ İÇİN DÖNÜM NOKTASIDIR”

Onların işine geldiğinde Türkiye demokratik, işine gelmediğinde anti demokratik. İşine geldiğinde uygar Türkiye, işine gelmediğinde cahil Türkiye. İşte bugün bize demokrasi dersi vermeye kalkanlara siz aziz milletimiz geçen yıl bu meydanda daha ilk gece dünyaya demokrasi dersi nasıl verilir gösterdiniz. Bu tarihe altın harflerle yazılacak, milletimiz ve devletimiz için dönüm noktası olan bir husus.”

AKIN: “TEHLİKE GEÇMİŞ DEĞİL”

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da meydanda olan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın konuşmasında halka birlik ve beraberlik mesajı verdi. Akın, şunları söyledi:

“Geçen yıl 15 Temmuz akşamı milletimiz darbecilere karşı direniş göstermemiş olsaydı belki de biz bu akşam sokaklara çıkamayacak, bu meydanda olamayacaktık. Bize göre tehlike geçmiş değil. Bizler bunun bilincinde olacağız ve milli şahlanışla vatanımızı savunmaya devam edeceğiz. Bunun yolu da İslam ahlak ve fazileti ile bezenmiş Türk milletinin lider ülke olma yolunda şahlanışını yaşamaktır. Bu birlikteliğimizi bozmadığımız sürece biz bu şahlanışı yaşayacağız. Bu birlikteliğimizi bozmadığımız müddetçe hür bir şekilde yaşayacağız.

“AVRUPA TÜRKİYE’DEN KORKUYOR”

Biz düşünür, 1980 yılında verdiği bir konferansta “Gelecekte dünyada bir Rus tehlikesi yoktur. Bir Çin tehlikesi yoktur. Gelecekte dünyada bir Türk tehlikesi vardır. Dikkat edilmeli. Onlar girdiği yerden çıkmamışlardır. Her yeri vatan bellemişlerdir” diyor. İşte Türk milleti girdiği Suriye’de, Irak’ta, Yunanistan’da, Bulgaristan’da, İran’da, Türkiye’de, Türk Devletlerinde, Çin’de halen daha yaşamakta ve vatan belledikleri toprakları terk etmemektedirler. Şimdiyse üzerimize Batıdan gelmekteler. Çünkü Türkler Almanya’dalar, Hollanda’dalar, İtalya’dalar, İspanya’dalar ve oradan asla ayrılmıyorlar. Avrupa’nın üzerimize gelmesinin tek nedeni Türklerden duyduğu korkudur. Bizi bertaraf etmek için her şeyi yapıyorlar. Çünkü biz birçok devlet ve imparatorluk kuran bir milletten geliyoruz.

“BİZİM YOLUMUZ VATANIMIZDA DİRLİĞİMİZİ KORUMAKTIR”

5 bin yıllık tarihi geçmişimize baktığımızda bu millet hep bu acıları yaşamıştır. Ama birlik olduğunda, bir olduğunda, iri olduğunda, diri olduğunda, birlikte rahmet olduğunu anladığında dünyaya hakim olmuştur. İşte şimdi milletimiz bu noktaya gittiği için önünü kesmek istiyorlar. Bizim yolumuz Türk devleti içerisinde vatan bildiğimiz bu Misak-i Milli sınırlarında birliğimizi, dirliğimizi korumaktır. Milli ruhla hep birlikte milli şahlanışı yaşayacağız. Bu akşamki bu milli ruhu ve 1 yıldır yaşadığımız birlik ve beraberlik ruhunu hiç kaybetmeden ilelebet devam ettirmemiz lazım.

“BİR İÇ SAVAŞ ÇIKARMAK İSTEDİLER”

Geçen yıl 15 Temmuz’da çok acılar yaşadık. Bu akşam tüm camilerimizde okunan salayı hep birlikte dinledik. Ama geçen yıl o akşam salayı dinlerken tir tir titremiştik. O akşam Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Devlet Bahçeli’nin halka seslenişi ve şahlanışıyla bu millet esaret altına girmekten kurtuldu. O akşam yaşanan kalkışmayla aslında Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü bertaraf edilmeye çalışılmıştır. Bir iç savaş çıkarmak istediler. Bu iç savaş gerçeklemiş olsaydı şimdi biz burada oturamazdık, sokaklarda dolaşamazdık. O gün bu milli ruh içerisinde vatan topraklarını koruyan, kendilerini tankların altına atan şehit olan kardeşlerimizden Allah razı olsun. Gazi olan kardeşlerimizden de Allah razı olsun. Onlar olmasaydı, siz meydanları dolduran değerli halkımız olmasaydı bizler de şuanda burada değildik. Biz birliğimizi kaybetmeden dünyanın en büyük devleti olacağız.”

TÜRKİYE’NİN İLK MEYDANA İNEN VALİSİ

Geçen yıl darbe gecesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine halkla birlikte meydana inen Türkiye’nin ilk valisi olan Vali Nusret Dirim bu yıl da halkla birlikte yine meydandaydı. Dirim, geçen yıl halka konuşma yaptığı saatle hemen hemen aynı saatte yine vatandaşlara hitap etti. Türk milletinin 15 Temmuz gecesi seçilmişlerine namusuna, geleceğine sahip çıktığına kaydeden Dirim şunları söyledi:

“TARİHİMİZE 15 TEMMUZ KAHRAMANLIK DESTANI OLARAK YAZILDI”

“Bir yıl aradan sonra yeniden birlikteyiz. Şükürler olsun sağlıkla bugünlere eriştik. Geçen yıl bir araya geldiğimizde çok karanlık ve korkunç bir gündü. Allah böyle günleri bir daha bu millete yaşatmasın. Sizlerin kararlı, inançlı ve imanlı duruşuyla, Allah’ın da yardımıyla milletimiz bu FETÖ’cü darbeyi püskürttü. Namusuna, ülkesine, vatanına, devletine ve bayrağına sahip çıktı. Ve bu güzel olay ülkemizin tarihine 15 Temmuz kahramanlık destanı olarak yazıldı. Tabi ki bununla milletimiz ne kadar gurur ve sevinç duysa azdır. Milletimizin bu güzel duruşu buralardaki varlık sebebimiz. Sizlerin bu güzel duruşu, bu birlikteliği… Zaten geleceğimizin teminatı da bu.

“BU MANZARA GELECEĞİMİZİN DE TEMİNATI”

Sizler bu toplardaki bin yılı aşan süredir varlığımızı, bu birlikteliğimize, cesaretli bir şekilde kenetlenmemize, birbirimize dayanışarak, çalışarak yolumuza devam etmeye borçluyuz. Bu manzaraya, bu tabloya baktığımda Türkiye’de ki birçok ili de ekranlardan izleme şansımız oluyor, hepsinde coşkulu birbirine kenetlenmiş kardeşlerimiz var. 15 Temmuz’un hatıraları tekrar yad ediliyor. Bu geleceğimizin de teminatı diye düşünüyorum. Değerli dostlar ülkemize takoz koymak isteyenler, gelişmemizi kıskananlar, büyümemize engel olmak isteyenler artık niyetlerini ve düşmanlıklarını çok açık bir şekilde gösteriyorlar. Önceden terör örgütlerinin arkasında olan düşmanlarımızı artık onlarla birlikte karşımızda görüyoruz.

“GELECEĞİMİZ ÇOK PARLAK”

Bu ülkemizdeki gelişmelerin ne kadar ciddiye alındığının ve ne kadar önemli olduğunun da bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizim geçmişimizde, bizim genlerimiz de dünyayı belirleyen ülkeler, devletler kurmuşluk var. Biz ne kadar zor günler geçirsek de tarihimizin 150 yılını bir kenara bıraktığımızda dünyanın belirleyicisi imparatorlukların mirasının üzerindeyiz. Biz ne kadar küçük düşünsek de, ne kadar sıkıntılı günler yaşasak da tarihimiz bizi büyük düşünmeye sevk ediyor. Ve biz büyük olma özellikleri taşıyan bir toplum olarak o yönde ilerliyoruz. Milletimizin geleceğini ben bu anlamda çok parlak görüyorum.

“BİZLERİN GÜÇLÜ OLMASI DÜNYADA ÇOK ÖNEMLİ”

Geleceğin belirleyicisi uluslardan birisi olarak dünya tarihinde önemli başarılarımızın olacağını düşünüyorum. Bugün de dünyayı yöneten ülkelerin dünyaya ne verdiklerine bakıyoruz en yakın coğrafyalarımızda hep kan ve gözyaşı var. Sömürülerinin ardında kan ve gözyaşı bırakıyorlar. Sadece insanları topraklarından atmıyorlar aynı zamanda medeniyetleri yok ediyorlar. Suriye’de ve Irak’ta kurtarıldı diye ilan edilen kentlere bir bakın. Neresi kurtarıldı o kentlerin? Taş üstünde taş kalmadı. Binaların içinde insan kalmadı. Milyonlarca insan hayatını kaybetti ve milyonlarcası da vatansız bir şekilde gelecekte ne yapacağını bilememekte. Umutsuz bir şekilde, vatanından uzak bir şekilde yaşamak zorunda. Ne kadar bu hayatı sürdürecekleri de bilinmiyor. Bizlerin tabi ki güçlü olması dünyada çok önemli. Özellikle mazlum ülkeler için İslam toplumları için Türkiye’nin güçlü olması çok önemli.

“TÜRK MİLLETİ ARTIK DEMOKRASİ RÜŞTÜNÜ İSPAT ETTİ”

Türkiye’ye bir sıkıntı geldiği zaman İslam coğrafyalarında ki tüm ülkeler üzüntü duyuyorlar. Çünkü onlar bizim güçlü olmamızla güçlü oluyorlar. Geçmişte de böyleydi. İnanın o ülkelerdeki insanlar bizlerin başarılarıyla, gücüyle gurur duyuyorlar. Bizler o yüzden hiçbir zaman birliğimizi ve beraberliğimizi bozmadan, çalışarak Türkiye’nin düşmanlarına karşı koyabileceğimiz güçte olduğunu bilerek, yolumuza kararlı bir şekilde devam etmeliyiz. Türkiye Cumhuriyet döneminde çok partili döneme geçtikten sonra birçok darbe girişimi gördü. Bu darbe girişimlerinin hemen hepsine milletimiz ne yazık ki sessiz kaldı. Ancak 15 Temmuz bunlardan çok farklı. Türk milletinin artık demokrasi rüştünü ispat ettiğini görüyoruz.

“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ DAİM OLSUN”

Türk milleti bundan sonra hiçbir zaman seçtiği insanları, parlamentoya gönderdiği insanları, cumhurbaşkanını, seçimle iş başına getirdiği yöneticilerinin iradelerini ayaklar altına aldırmayacak. Bunu kesinlikle görüyoruz. Türk milleti bu olgunluğa ulaştı. Türk milleti bu kararlılığını dünyaya ispat etti. Tabi ki bu güzel günlerin habercisi. Bütün 15 Temmuz’lar da bu meydanlarda coşku devam edecek. Ben geçen seneki coşkunun aynısını bu meydanda görüyorum. İnsanların gözlerinde ki ışıltı ve heyecandan sanki o günleri hep beraber hatırlıyor ve coşkusunu yaşıyoruz. İnşallah bütün 15 Temmuz’larda bu huzur ve sağlık içerisinde bu meydanlarda buluşalım. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”

HALK PAZAR GÜNÜ DE NÖBETTEYDİ

Sabaha kadar demokrasi nöbeti tutan vatandaşlar Pazar günü akşamı da nöbete kaldıkları yerden devam etti. Vatandaşlar Pazar günü gece yarısına kadar ellerinde Türk bayraklarıyla demokrasisine sahip çıkarken bir taraftan da yine şehitler için dualar etti.

ULUS VE KURUCAŞİLE DE NÖBETTEYDİ

15 Temmuz Cumartesi gecesi sadece Bartın’da değil ilçelerde de demokrasi nöbeti var. Ulus’ta Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen Uluslular da sabaha kadar ellerinde Türk bayraklarıyla sloganlar atıp terörü lanetledi. Ayrıca şehitleri için dualar etti. Ulus’taki nöbette Ulus Kaymakamı Recep Hasar, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez başta olmak üzere ilçe protokolü de katıldı.

UZUN: “GERÇEKTEN ZOR GÜNLER YAŞADIK”

Uluslulara seslenen Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun “Biz geçen yıl bu meydanda 15 Temmuz gecesi 23.00’dan itibaren toplanmaya başladık. O günü dün gibi hatırlıyorum. Hepimiz tedirgin olmamıza rağmen dik duruyorduk. Bu hain kalkışmaya en güçlü ses Sayın Cumhurbaşkanımızdan çıktı ve onun çağrısıyla Türk milleti sokaklara, meydanlara döküldü. O geceyi hiçbirimiz unutamayacağız. Devletimiz 15 Temmuz hain kalkışmasını gelecek nesillere en iyi şekilde anlatılması için bundan sonra 15 Temmuz tarihinin Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak anılmasına karar verdi. Ben burada toplanan herkese demokrasi şehitlerimizin ve gazilerimizin anısını yaşattığı için çok teşekkür ediyorum.  Geçen yıl tam 27 gün yine bu meydanda sizlerle bizlikte nöbet tuttuk. O akşamları hiç unutmuyorum. Allah hepinizden razı olsun. Ulus halkının bu duyarlılığına ne kadar teşekkür etsem azdır. Ulus halkının sağ duyusu milletinin sağ duyusuyla aynıdır. Ulus, milli duyguların ön planda olduğu bir ilçedir.  Gerçekten zor günler yaşadık” dedi.

KURUCAŞİLE DE NÖBETTE

Kurucaşile İlçesi de İlçe Kaymakam Vekili Murat Ekinci, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın başta olmak üzere ilçe protokolünün de katılımıyla demokrasi nöbetindeydi. Ellerinde Türk bayraklarıyla meydanı dolduran vatandaşlar sabaha kadar nöbet tutarken aynı zamanda şehitler için dualar etti.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam