CHP’DEN ŞEHİTLER ANISINA TÖREN

Darbe girişimini bir kez daha lanetlediler

CHP’DEN ŞEHİTLER ANISINA TÖREN Güncel

Nurdan Eroğlu

CHP Bartın İl Başkanlığı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında şehitlerimiz anısına Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. CHP Bartın İl Başkanı Mehmet Arslan törende yaptığı konuşmada askeri darbe girişimini lanetlerken bugüne kadar darbenin kaynağı, arkasındaki zihniyet ve siyasal uzantılarının tam manasıyla ortaya konmadığını söyledi.

CHP Bartın İl Başkanlığı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında şehitlerimiz anısına Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.  Törene CHP Bartın İl Başkanı Mehmet Arslan, CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve partililer katıldı. Aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunularak akabinde İstiklal Marşı okunduğu törende yaptığı konuşmada CHP Bartın İl Başkanı Mehmet Arslan “‘Ne Askeri Ne Sivil Darbe’ ‘Demokratik Türkiye’ istiyoruz. Halkımıza ve ülkemizin geleceğine kasteden Fethullahçı askeri darbe girişimini bir kez daha lanetliyoruz. Darbeye karşı dururken yaşamını yitiren yurttaşlarımızı da saygıyla anıyoruz. Fethullahçı darbe girişimi engellendi. Ancak darbe girişiminin engellenmesi maalesef demokrasinin korunması ve geliştirilmesi anlamına gelmedi. Bugüne kadar bu darbenin kaynağı, arkasındaki zihniyet ve siyasal uzantıları tam manasıyla ortaya konmadı. İktidar 15 Temmuz'u fırsat bilerek kendi baskıcı rejimini derinleştirdi. 15 Temmuz öncesinde başlayan sivil darbe süreci, darbe girişimini de fırsata çevirerek, 20 Temmuz'da ilan edilen OHAL ile sürdürülüyor. OHAL ve KHK düzeni ile demokratik sistemin tüm kanalları kapatılmış durumda. FETÖ ile mücadele muhaliflere karşı sürdürülen baskıların kılıfı haline getirildi. Bu süreçte yaşanılan hukuksuz uygulamalara karşı yükselen milyonların adalet talebi ise yok sayılmaya, etkisizleştirilmeye, çarpıtılmaya çalışıldı” dedi.

“SORUMLULAR ORTAYA ÇIKARILMALI”

Türkiye'nin demokratik, özgür, eşit ve kardeşçe yaşanabilecek bir ülke haline gelebilmesi için askeri ve sivil darbelerle tam olarak hesaplaşılması gerektiğinin altını çizen Arslan, “Bizler askeri ve sivil darbelerin karşısında olduğumuzu bir kez daha vurgularken eşit, özgür ve demokratik bir ülke için 15 Temmuz'un yıldönümünde demokrasi için şu taleplerimizi ifade ediyoruz: 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi sorumluları ortaya çıkarılmalı ve yargılanmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam