15 TEMMUZ’DA TÜM CAMİLERDEN SELA VERİLECEK

Gündüz’den 15 Temmuz açıklaması

15 TEMMUZ’DA TÜM CAMİLERDEN SELA VERİLECEK Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz, 15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıl dönümü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Gündüz, hain darbe girişiminin yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da saatler 00.13’ü gösterdiğinde camilerden sela verileceğini söyledi.

Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz, 15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıl dönümü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Müftülükte yapılan açıklamada Gündüz 15 Temmuz’la ilgili  gerçekleşen ve gerçekleşmesi planlanan programlar hakkında bilgiler verirken, “15 Temmuz gecesi 00.13’de tüm camilerimizde sala verilecek. Tüm camilerimizin sabaha kadar hem minareleri hem de cami içi ışıklandırmaları açık olacak”  dedi.

“AMACIMIZ GENÇLERİMİZİ BÖYLE BİR HAİN EMELDEN HABERDAR ETMEK”

Bir yıl önce ülkemiz üzerinde çok büyük bir oyun oynandığını ve ülkemizi çok sıkıntılı bir döneme götürecek bir faaliyetin olduğunu ifade eden Mahmut Gündüz söyle devam etti:

 “Ülkemizin değerli insanları, gençlerimiz ve yaşlılarımız adı darbe gibi görünmeyen bu hain plana karşı canlarını siper ettiler. Kurşunlara hedef oldular, tankların önüne yattılar. Dolayısıyla bu FETÖ diye anılan terör örgütü Elhamdülillah çok şükür hedefine ulaşamadı. Bu olayın yıl dönümü dolayısıyla bütün ülke genelinde illerde, ilçelerde büyük etkinlikler yapılması planlanıyor. Tabi her kurum kendine göre çok farklı programlar icra ediyor. Ancak bizde Diyanet İşleri Başkanlığımız olarak kendimize düşen alanlarda bu anlamda çok güzel etkinlikler yapalım istiyoruz. Bunun sebebi gençlerimizi geleceğimize emanet edeceğimiz yavrularımızı böyle bir hain emelden haberdar edelim. Vatanımıza milletimize her daim sahip çıksınlar düşüncesiyle bu etkinlikler yapılıyor. Programların bir kısmı Valiliğimizle müşterek olan programlar ama bir kısmı da bizim bizzat Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatı doğrultusunda yapılan faaliyetlerimizdir.

KUR’AN-I KERİMLER, YASİNLER OKUNACAK

Oradan da kabristana geçtik. Kabrinde de güzel bir program icra edildi. Oradan İmam Hatip Okulu camimize ulaştık. Orada da bütün Türkiye genelinde aynı saatte hem 15 Temmuz Şehitlerimiz hem de bütün diğer şehitlerimiz ruhları için bir mevlid okutuldu, dualar yapıldı ve ikramlar oldu. Oradan da şehitliğe geçerek orada da Kur’an okuduk. Dolayısıyla dolu dolu bir günü geride bıraktık. Yine ilçe müftülerimizle beraber bir toplantı yaptık. İl genelinde bir bütünlük olsun diye neler yapmamız gerektiğine dair bazı hususları paylaştık. Kur’an Kursu hocalarımızla da bir toplantı yaptık. Bütün din görevlilerimizle bir toplantımız oldu. 14 Temmuz Cuma günü ise istisnasız bütün camilerimizde programlar icra edilecek. Kur’an-ı Kerimler, Yasinler okunacak,  dualar yapılacak ve sohbetler edilecek. Dolayısıyla bütün camilerimizde saat 10.00’dan itibaren programlar olacak. Bizim ağırlıklı programımız ise Şadırvan Camimizde olacak. Aynı zamanda aynı gün aynı saatlerde bütün Kurslarımızda da Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından gönderilen programlar doğrultusunda etkinlikler gerçekleştirilecek. İnşallah o gün göğüslerini siper eden o insanların aziz ruhlarına Fatihalar gönderilecek.

ŞEHİT AİLELERİ ZİYARET EDİLECEK

 Tüm camilerimizin sabaha kadar hem minareleri hem de cami içi ışıklandırmaları açık olacak. 15 Temmuz Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda miting olacak. O mitingde de İl Müftülüğümüze görev verildi. 21.00’dan 22.00’a kadar Kur’anlar okuyup dualar edilecek. 18 Temmuz Salı günü saat 14.00’da Bartın Kültür Merkezi’nde Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ile ortaklaşa 15 Temmuz Şehitlerini Anma Paneli gerçekleştirilecek. Panelde ben “İslam Dininde Şehitlik ve Önemi” konusunda bilgiler vereceğim. İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Altunmeral “Tarihten Günümüze Milli Mücadelede Kadınlar” konusunda ve İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir de “Vatanı Sevmek İmandandır” konusunda panel verecek. 19 Temmuz Çarşamba günü il genelindeki şehit ailelerini ziyaret edeceğiz. Gittiğimiz yerlerde şehitlerimiz için Kur’an okuyup, dua edeceğiz. Bu zaman dilimini dolu dolu geçirelim. Bunun için her türlü hazırlığı yaptık. Bu vesileyle ülkemiz bir daha böyle badirelerle karşılaşmasın diye dualar ediyoruz. Allah milletimize birlik ve beraberlik versin. Ülkemizin, İslam aleminin ve bütün insanlığın aleyhinde çalışan şer odaklarına Allah fırsat vermesin.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam