YALÇINKAYA’DAN 15 TEMMUZ AÇIKLAMASI

“Milletimizin kararlı mücadelesi demokrasi tarihimize geçmiştir”

YALÇINKAYA’DAN 15 TEMMUZ AÇIKLAMASI Güncel

Muhammet Civan

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya,  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Hain darbe girişiminde 249 vatandaşın şehit olduğu ve binlerce vatandaşın da yaralandığını ifade eden Yalçınkaya “15 Temmuz’da milli iradeyi teslim almak isteyenlere karşı toplumun her kesiminin güçlü karşı duruş göstermiş olması, hem demokrasimizin gücünü hem de Türk milletinin parlamenter demokrasiye olan inancını bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya,  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulundu.  Hain darbe girişiminde 249 vatandaşın şehit olduğu ve binlerce vatandaşın da  yaralandığını ifade eden Yalçınkaya, “ Türk Milleti, 15 Temmuz’da demokrasisine, özgürlüğüne ve geleceğine pranga vurmak, parlamenter sistemi rafa kaldırmak isteyen darbecilerin tankları, uçakları, topları ve tüfeklerinin karşısına vicdanı ve yüreğiyle bir bayrak gibi dikilmiştir. Tüm dünyaya örnek gösterilecek bu kararlı mücadelede 249 vatandaşımız şehit olmuş, binlerce vatandaşımız ise yaralanmıştır. 15 Temmuz gecesinde ve terörle mücadelede hayatını kaybeden tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum. 15 Temmuz’da milli iradeyi teslim almak isteyenlere karşı toplumun her kesiminin güçlü karşı duruş göstermiş olması, hem demokrasimizin gücünü hem de Türk milletinin parlamenter demokrasiye olan inancını bir kez daha ortaya koymuştur. Türkiye’nin demokrasi tarihine geçen bu kararlı mücadele, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine ve en temel değerlerine sahip çıkan, bir ve beraber olan halkımızın gücünü bir kez daha herkese göstermiştir. İşte bu karşı duruş, darbeye ve darbecilere karşı verilen en iyi cevap olmuştur” dedi.

“HAİNLER BUNUN BEDELİNİ MUTLAK SURETTE EN AĞIR CEZA İLE ÖDEYECEKLER”

Anayasa ve hukukun dışına çıkan her kim olursa olsun, bunun bedelini mutlak surette ödemeli en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini kaydeden Yalçınkaya, şöyle devam etti:

“Aziz milletimiz geleceğine sahip çıkıp, bu uğurda hayatını ortaya koyarken, egemenliğin tecelli ettiği Gazi Meclisimizin üzerindeki sorumluluk da artmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde aziz ve kahraman milletin temsilcisi olarak milletimizden aldığı yetkiyle görev yapan tüm milletvekilleri, halkımızın göstermiş olduğu dirayet ve sorumluluk içerisinde hareket etmeli, demokrasiye ve parlamenter sisteme sahip çıkma kararlılığını her zaman ve her koşulda mutlaka ortaya koymalıdır. Hiç kuşku yok ki anayasa ve hukukun dışına çıkan her kim olursa olsun, bunun bedelini mutlak surette ödemeli en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Elbette, vatandaşlarımıza kurşun sıkarak onların canını alan, halkının üzerine tankla, topla giden, Kurtuluş Savaşımızı yöneten Gazi Meclisi bombalayacak kadar gözü dönmüş hainler bunun bedelini mutlak surette en ağır ceza ile ödeyeceklerdir.

“SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR”

Dün olduğu gibi bugün için de farklı siyasi görüşlerimizin olması son derece doğaldır. Siyasi partiler, farklı düşüncelere ve fikirlere sahip olabilirler. Bu demokrasimizin zenginliğidir. Bu farklılıklarımızı, siyasi rekabet alanında kullanabiliriz. Ancak, söz konusu devletimizin bekası, laik, sosyal hukuk devleti ise, Cumhuriyetimiz ise vatanımız ve bayrağımız ise işte o zaman siyasi farklılıklarımızı bir kenara bırakmamız gerekir.  15 Temmuzların bir daha yaşanmaması için bugün hepimize düşen görev, birlik ve beraberlik içinde devletimizin uğradığı zararı telafi etmek, devletimizi inandığımız değerler üzerinden Cumhuriyetimizin kurucu felsefesinden asla ayrılmadan yeniden ayağa kaldırmak ve daha güçlü bir ülke konumuna getirmek olmalıdır. Bunu da ancak ve ancak ortak akılla hep birlikte başarabiliriz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözündeki gibi “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır”. Mücadelemiz de temel anlayışımız da bu olmalıdır.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN HER GÖREVİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRMEYE HAZIRIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlıyız ve ülkemizin kalkınması ve demokrasimizin güçlenmesi, hukukun ve adaletin yeniden tesis edilmesi için üzerimize düşen her görevi her zaman olduğu gibi layıkıyla yerine getirmeye hazırız. Bu duygu ve düşüncelerle demokrasi şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ömürler diliyor, ülkemizin bir daha böyle karanlık günleri bir daha yaşamaması temennisiyle “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü kutluyor, tüm hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

 

 

                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam