GMİS HATTAT İLE ANLAŞMA SAĞLADI

Ücretlere zam

GMİS HATTAT İLE ANLAŞMA SAĞLADI Güncel

Haber Merkezi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş (HEMA) arasında anlaşma sağlandı. HEMA’ya Amasra Kömür İşletmeleri’nde çalışan sendika üyesi maden işçilerini kapsayan ve 1 Ocak 2017  ile 31 Aralık 2018 döneminde geçerli olacak olan  3. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde (TİS) anlaşıldı.  Buna göre yer üstü çalışanlarının ücretlerine yıllık  yüzde 12 yer altı çalışanlarına da yıllık  yüzde 6,5 yapıldı.

4 Temmuz 2017 tarihinde Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş’nin İstanbul Maslak’taki Genel Merkezi’nde yapılan toplantıya; GMİS adına Genel Başkan Yardımcısı ve TİS Komisyonu Başkanı İsa Mutlu, GMİS Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve Şube Teşkilat Sekreteri Nazmi Sert, GMİS Teknik Müdürü Nizamettin Tiryaki, Hattat Enerji adına Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Yönetim Kurulu Üyesi Halil Beyanal ve Şirket Yetkilileri katıldı.

HEMA ile GMİS arasında imzalanan anlaşma ile ücretlere birinci yıl yerüstü çalışanlarına 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere mevcut ücretlere yıllık  yüzde  12 oranında zam yapıldı. Yeraltı çalışanlarına  ise yine  1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere mevcut ücretlere yıllık yüzde  6,5 oranında zam yapıldı.  Ücretlere ikinci yıl ise  ikinci yıl birinci altı ay ve ikinci yıl ikinci altı ay ücretlere  yüzde  3,5 oranında artış sağlandı. Ancak Türkiye İstatistik Kurumunun Tüketici Fiyatları (TÜFE) oranları, zam oranlarını aşması halinde aşan kısmın tamamı ücretlere ilave edilecek.

YEMEK, TAŞIT VE SOSYAL YARDIMLARA DA ZAM

Sosyal haklarla ilgili olarak yemek yardımına birinci yıl için yüzde 25 oranında, taşıt yardımına yeraltı çalışanlarına birinci yıl için yüzde 17, yerüstünde çalışanlara birinci yıl için yüzde 40,6 oranında zam yapıldı. Sosyal yardımlar için birinci yıl tüm çalışanlara verilmek üzere mevcut sosyal yardıma yüzde 29.41 oranında zam yapıldı.  Bu ödemeler ikinci yılda ücret zamları oranında artırılarak uygulanacak.

BAYRAM HARÇLIKLARI ARTTIRILDI

Bayram harçlığı olarak ta yerüstü çalışanlarına dini bayramlardan önce, bayram harçlığı 12 günlük yevmiyeden 15 günlük yevmiyeye çıkartıldı.  Yeraltı çalışanlarına ise 12 günlük yevmiye üzerinden ödeme yapılmasına karar verildi.  Arazide çalışanlara da arazi tazminatı hakkı bu sözleşmede alındı.

MUTLU: “HAYIRLI OLSUN”

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde masada anlaşma sağlanması üzerine GMİS Genel Başkan Yardımcısı ve TİS Komisyonu Başkanı İsa Mutlu “Sözleşme görüşmeleri sürecinde göstermiş oldukları tevazu, özveri ve duyarlılıktan dolayı Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat bey başta olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ediyoruz.  Örgütlü bulunduğumuz işyeri olan Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş’nin daha da büyüdüğü ve üretim yaptığı günlere gelindiğinde daha bol kazanımlı Toplu Sözleşmeler imzalayacağımıza olan inancımız tamdır.

Toplu sözleşmemiz işçilerimize, işyerimize, işverenimize, bölgemize ve camiamıza hayırlı olsun” dedi.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam