15 TEMMUZ FOTOĞRAFLARLA BİR KEZ DAHA HATIRLANDI

Dirim’den halka demokrasi nöbeti çağrısı

15 TEMMUZ FOTOĞRAFLARLA BİR KEZ DAHA HATIRLANDI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında şehir merkezinde Hükümet Caddesinde 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında yaşananları anlatan fotoğraf sergisi düzenlendi. Serginin açılışı il protokolü tarafından gerçekleştirilirken Bartın Valisi Nusret Dirim,  Serginin gelecek kucaklara 15 Temmuz’u anlatabilme adına büyük önem taşıdığını ifade ederek 15 Temmuz Cumartesi günü akşam Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan etkinliklere ve Demokrasi Nöbetine tüm Bartınlıları davet etti.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında şehir merkezinde Hükümet Caddesinde 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında yaşananları anlatan fotoğraf sergisi düzenlendi. Serginin açılışına Bartın Valisi Nusret Dirim, Garnizon Komutanı Vedat Selvitop, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Jandarma Albay Osman Aslan, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. İlginin yoğun olduğu sergiyle ilgili Vali Dirim, Milletvekili Tunç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun da değerlendirmelerde bulundu.

DURSUN: “BU TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KARANLIK YÜZÜNÜ UNUTTURMAMAK GEREKİYOR”

FETÖ terör örgütünün karanlık yüzünü unutturmamak için bu serginin önem taşıdığını ifade eden Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, “15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü unutturmamak, gelecek nesillere anlatmak amacıyla fotoğraf sergisi düzenliyoruz. Biliyorsunuz içimizde yaşayan karanlık yüzlü, köle  ruhlu insanlar vatanımıza, birliğimize, bayrağımıza ve ezanımıza kastetmişlerdir. Hain darbe teşebbüsünde bulunmuşlardır. Bu terör örgütünün karanlık yüzünü unutturmamak için bu sergimiz büyük önem taşıyor. Sergimiz gün boyu açık kalacak. Yine Kültür Merkezi’nde de sergi açılışlarımız olacak” dedi.

Milletimiz küresel güçleri mağlup etti

TUNÇ: “MİLLETİMİZ BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATTI”

Demokrasi, insan hakları, vatan, bayrak, bağımsızlık mücadelesinin nasıl yapıldığını Türk milletinin bütün dünyaya gösterdiğini kaydeden  AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ta şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugün burada 151 Temmuz Demokrasi Şehitlerinin fotoğraf sergisinin açılışında sizlerle beraberiz. Bartın Valiliğimiz, İl Kültür Müdürlüğü’müzün organizasyonunda gerçekleştirilen bu sergiyle bundan bir yıl önceki 15 Temmuz karanlık gecesinin gelecek kuşaklara hatırlatmak, unutmamak, unutturmamak adına anlamlı bir programdayız. 15 Temmuz’da bundan bir yıl önce ülkemiz bir işgal girişimiyle karşı karşıya kaldı. Bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalandı. Halkın üzerine silahlar çekildi. Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde yuvalanan FETÖ terör örgütü Türkiye’ye saldırdı. Bu saldırıyı milletimiz büyük bir dirayetle, azimle, kararlılıkla püskürtmeyi başardı. Demokrasi mücadelesinin, insan hakları mücadelesinin, vatan, bayrak mücadelesinin, bağımsızlık mücadelesinin nasıl yapıldığını Türk milleti bütün dünyaya göstermiş oldu. Ve içimizdeki hainleri, onları kumanda eden küresel güçleri mağlup etti. Büyük bir başarıya imza attı.

“BU ÖRGÜTÜN TEMİZLENMESİ İÇİN SÜREÇ DEVAM EDİYOR”      

15 Temmuz karanlık gecesini adeta milletimiz aydınlattı ve Türkiye uçurumun kenarından döndü. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ‘Haydi sokağa vatanımıza sahip çıkmaya’ dediğinde de hiç tereddüt etmeden milletimiz vatanına ve bayrağına sahip çıkmayı başardı. Bu uğurda 250 şehidimiz var. Bugün sabahleyin o şehitlerimizden bir tanesinin kabrini ziyaret ettik. Onlardan biri Bartınlı şehidimiz Mustafa Yaman hocamız. Gölbaşında özel harekat bombalanmıştı. Burada din görevlisi olarak görev yapan Bartınlı hemşerimiz vardı. Orada 59 polisimiz şehit edildi. O da onlarla beraber şehit edilmişti. Terörle mücadele azim ve kararlılıkla canı pahasına mücadele eden o polislerin dinlenmek için Ankara’ya gelen o polislerin üzerine bomba yağdıracak kadar cani bir örgütten bahsediyoruz. Bu örgütün temizlenmesi için süreç devam ediyor. Olağanüstü hal ilan edildi. Bu olağan üstü hal süreci içerisinde yaklaşık bir yıldır mücadelemiz sürüyor.

“MİLLETİMİZ NEYİN NE OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYOR"

Buradan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onların sayesinde şu anda biz bu serginin açılışını gerçekleştiriyoruz. Eğer onlar, bizler, milletimiz mücadele etmeseydi burada bu serginin açılışını biz yapamayacaktık. Burada gördüğünüz herkes cezaevinde olacaktı. Belki de şehit edilmiş olacaktı. Onlar burada darbeciler gelip başka sergiler açacaktı. O nedenle 15 Temmuzu unutturmak isteyenler olabilir. 15 Temmuza karşı, 15 Temmuz darbecilerine karşı yapılan mücadeleyi 20 Temmuz darbesi gibi abuk subuk ifadelerle bu şehitlerimizi rencide edecek ifadeler kullanarak sokaklarda yürüyen olabilir. Ama milletimiz neyin ne olduğunu çok iyi biliyor.

“BU RESİMLER BİR TARİHTİR”

Biz şehitlerimizin emanetine sonuna kadar sahip çıkmakta kararlıyız. Ülkemizi huzur içerisinde birlik içerisinde çok daha ileriye lider ülke yapmak için halkımızın refahını artırmak için gecemizi gündüzümüze katmaya inşallah devam edeceğiz. Bayrağımıza her zaman sahip çıkacağız. Ve 15 Temmuzu çocuklarımıza her zaman hatırlatacağız. Bu resimler bir tarihtir. Bu resimleri her yıl dönümlerinde çocuklarımıza gençlerimize anlatmamız lazım. Ülkemiz bir tehlike ile karşı karşıya kaldığında nasıl mücadele verildiğinin bir örneğidir bunlar. Ben sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum başta Sayın Valimiz olmak üzere, Kültür Müdürlüğümüze bütün emeği geçen herkese huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi minnetle yad ediyorum.”

DİRİM: “15 TEMMUZ TARİHİMİZİN ÇOK ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASIDIR”

15 Temmuz bundan sonra özel bir gün olarak tarihimizde yerini aldığını kaydeden Bartın Valisi Nusret Dirim ise şu açıklamalarda bulundu:

 “15 Temmuz bundan sonra özel bir gün olarak tarihimizde yerini aldı. "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" olarak her yıl devlet törenleriyle kutlanacak. Kutlamaların asıl amacı 15 Temmuz ruhunu genç kuşaklara aktarabilmektir. 15 Temmuz tarihimizin çok önemli bir dönüm noktasıdır. Türk milleti teslim olmayacağını tüm dünyaya gösterdi milletimiz büyük bir cesaret örneğiyle kendi içindeki hainlerin tezgâhladığı darbe girişimini püskürttü.

“HERKES BAYRAĞIYLA CUMHURİYET MEYDANI’NDA YERİNİ ALMALI”

Şükürler olsun bugün burada bu açılışı yapabiliyorsak Tük milletinin kararlı duruşu sayesindedir. Türk milleti darbeye, darbecilere din istismarlarına karşı prim vermiyor. Devletimiz bunlara boyun eğmiyor. Uluslararası organizasyonların taşeronlarına gereken cevabı verebiliyor. Milletimize bu vesileyle şükran duygularımızı bir kez daha iletiyoruz. 2013 yılının 15 Temmuz’un yoğun katılımla Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmıştık. 2017 yılının 15 Temmuz’unda da orada aynı kalabalıkla toplanalım istiyoruz. Herkes bayrağıyla Cumhuriyet Meydanı’nda yerini almalı. Serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Etkinlikler kapsamında fotoğraf sergisinin yanı sıra Bartın Şehitliği’nde de program düzenlendi. Şehitlikte Tüm şehitlerimiz için dualar edilirken, Kur’an’ı Kerim Tilaveti okundu.

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam