KUMLUCA ÇAY KENARI TEMİZLENDİ

Sorumlular tespit edilemedi

KUMLUCA ÇAY KENARI TEMİZLENDİ Güncel

Nurdan Eroğlu

Kumluca’da çay kenarına dökülen çöp ve molozlarla ilgili haberlerin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri harekete geçti. Müdürlük, Ulus ilçesi Kumluca Beldesi Ahmet Sofuoğlu Mahallesi Grup Yolu mevkiinde ırmak kenarı İl Özel İdaresi ekiplerince temizlendiğini söyledi. Müdürlük ayrıca söz konusu alanı kirletenlerin tespit edilememesinden dolayı idari yaptırım uygulanamadığını da kaydetti.

Kumluca’da çay kenarına dökülen çöp ve molozlarla ilgili haberlerin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri harekete geçti. Müdürlük, Ulus ilçesi Kumluca Beldesi Ahmet Sofuoğlu Mahallesi Grup Yolu mevkiinde ırmak kenarı İl Özel İdaresi ekiplerince temizlendiğini söyledi. Müdürlük konuyla ilgili resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada “Yerel Basında çıkan “Cenneti Çöplüğe Çevirdiler”, “Kumluca’da Gelişi Güzel Dökülen Moloz ve Atıklara Vatandaşlardan Tepki” başlıklı haberlerde geçen çevre kirliliğinin olduğu Ulus ilçesi Kumluca beldesi Ahmet Sofuoğlu mahallesi Grup Yolu mevkiinde ırmak kenarı İl Özel İdaresi ekiplerince temizlenmiştir. Ayrıca söz konusu alanı kirletenler tespit edilemediğinden tarafımızca 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında idari yaptırım uygulanamamıştır” dedi.Bartın Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada“Cenneti Çöplüğe Çevirdiler ve Kumluca’da Gelişi Güzel Dökülen Moloz ve Atıklara Vatandaşlardan Tepki” başlıklı haberlerde geçen çevre kirliliği olayıyla ilgili açıklama yapma zarureti doğmuştur; İl Müdürümüz Ali Özcan, teknik personelimiz ile Konak Köyü Muhtarı Sadettin Erol şikayet konusu alanda bugün incelemede bulundu. Ulus ilçesi Kumluca beldesi Ahmet Sofuoğlu mahallesi grup yolu mevkiinde ırmak kenarında evsel çöplerin, inşaat yıkıntı atıklarının ve eski ev eşyalarının atılmış olduğu görülmüştür. Çöp dökülen alanın temizlenmesi için ilgili idareye tarafımızdan bildirimde bulunulacaktır. Ayrıca konuyla ilgili olarak Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can ve Kumluca Karakol Komutanı Jand.Üst.Teğm. Berker Dongul ziyaret edilmiş, rastgele çevreye atıkların dökülmesinin önüne geçilmesi bağlamında birlikte hareket edilmesine karar verilmiştir. Ayrıca çevreyi kirletenlerin tespit edilmesi halinde tarafımızca 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında idari yaptırım uygulanacak ve savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” demişti.  

BÖLGE HALKI SUÇLULAR CEZALANDIRILSIN İSTİYOR

Atıkların gelişi güzel şekilde çay kenarına dökülmesine tepki gösteren Kumlucalılar ise “Hafriyat, moloz ve çeşitli atıkların atılması için alanlar belirlendiğini biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde bu konuda açıklamalarda yapıldı. Belirlenen alanlar dışında hafriyat dökümlerinde cezalar uygulanacağı kaydedildi ancak hala gelişi güzel şekilde atıklar atılmaya devam ediliyor. Fotoğraflarda görünen yer çay kenarı. Kumluca beldesinden Alabalık tesislerine giderken yeşilliklerin içinde, çay kenarında bir nokta. Burası cennet gibi bir yer lakin bunlar cenneti çöplüğe çevirdiler. Bizler Kumluca’mızın bu görüntülerle anılmasını da istemiyoruz, doğamızın katledilmesini de istemiyoruz. Bu tür atıkların atılması için alanlar belirlendi ama insanlarımız ne yazık ki kolaylarına geldiği için en yakın noktaya döküm yapıyorlar. Yetkililerin gereğini yapmasını istiyoruz. Buraya bu atıkları atanlarında bulunup cezalandırılmasını istiyoruz.” şeklinde tepkilerini dile getirmişlerdi.

İDARİ YAPTIRIMLAR UYGULANACAK

Hafriyat depolama sahalarıyla ilgili Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada; hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının depolanacağı alanların belirlenmesine yönelik çalışmalarının tamamlandığını belirtmiş ve hafriyat depolama sahası olarak kullanılması kararlaştırılan alanlar dışında yol kenarları, dere yatakları gibi yerlere hafriyat atığı döken özel ve tüzel kişilere idari yaptırımlar uygulanacağını belirtmişti.

İL VE İLÇELER İÇİN ALANLAR BELİRLENDİ

İl Müdürü Ali Özcan hafriyat döküm alanlarına ilişkin açıklamasında, “İl Özel İdaresi ile tüm belediyelerden hafriyat toprağı ve inşaat yıkıntı atıklarının depolanacağı alanları bildirmeleri Müdürlüğümüz tarafından talep edilmişti. İl Özel İdaresi ve Belediyeler tarafından bildirilen alanlar, ilgili mevzuat kapsamında yapılan toplantılarda değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda; İl Merkezi, İlçeler ve Beldelerde bulunan alanların sadece hafriyat depolama sahası olarak kullanılmasına karar verildi. Belirlenen alanlar; İl Özel İdaresi İlimiz Merkez ilçesi Terkehatipler köyü, 90 bin 598 metrekarelik alan, Amasra Belediyesi Amasra ilçesi Ahatlar mevkiinde yer alan 16 bin 702 metrekarelik alan, Kurucaşile İlçesinde 2 bin 567,82 metrekarelik alan, Ulus 7 bin 22,69 metrekare, Kozcağız Beledesi Eskihamidiye köyü 30 bin 836 metrekare ve Abdipaşa Beldesi Yeşilpazar köyü, 9 bin 341.84 metrekare şeklindedir. Belirlenen alanlarda; 18 Mart 2004 tarihli ve 25406 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" uyarınca hafriyat toprağının; evsel, ambalaj, tıbbi atık gibi diğer atıklardan ve inşaat yıkıntı atıklarından ayrı depolanması gerekmektedir. Ayrıca söz konusu alanlar Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin 7.maddesi (d) bendi ile 8.maddesi (e) bendi gereğince belediye mücavir alan sınırları dışında İl Özel İdaresi, belediye mücavir sınırlar içerisinde belediyeler tarafından halkın bilgileneceği şekilde ilan edilecektir. Çevre Kanununun 8.maddesi; Her türlü atık ve artığı, çevreye zarar verecek şekilde, ilgili yönetmeliklerde belirlenen standartlara ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan ve dolaylı biçimde alıcı ortama vermek, depolamak, taşımak, uzaklaştırmak ve benzeri faaliyetlerde bulunmak yasaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

CEZASI CEP YAKIYOR

İl Müdürü Özcan açıklamasında idari para cezalarıyla ilgili olarak, “Belirlenen alanlar dışında rastgele, gelişigüzel yol kenarları, dere yataklarına vb. yerlere hafriyat atığı döken özel ve tüzel kişilere idari yaptırımlar uygulanacaktır. 2872 sayılı Çevre Kanununun 20. Maddesinin (r) bendi kapsamında:  Bu Kanunda ve yönetmeliklerde öngörülen usul ve esaslara, yasaklara veya sınırlamalara aykırı olarak atık toplayan, taşıyan, geçici ve ara depolama yapan, geri kazanan, geri dönüşüm sağlayan, tekrar kullanan veya bertaraf eden özel kişilere 50 bin 975, 6 TL,  tüzel kişilere 127 bin 449 TL  (tebliğ 2017/1) idari yaptırım uygulanır. 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 41/4 maddesi kapsamında: İnşaat atık ve artıklarını bunların toplanmasına veya depolanmasına özgü yerler dışına atan kişiye, 227 TL ile 6 bin 989 aralığında idarî para cezası verilir. İnşaat faaliyetinin bir tüzel kişi adına yürütülmesi halinde bu tüzel kişiye 227 TL 11 bin 658 TL aralığında idarî para cezası verilir. Bu atık ve artıkların kaldırılmasına ilişkin masraf da ayrıca kişiden tahsil edilir.” şeklinde konuşmuştu.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam