LYS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Sıra tercihlerde

LYS SONUÇLARI AÇIKLANDI Güncel

Nevin Özbakan

Milyonlarca üniversite adayıyla birlikte Bartın’daki öğrencilerin de merakla beklediği 2017 LYS sınav sonuçları açıklandı. Şimdi gözler tercihlere çevrildi.

2017 LYS maratonunun ardından milyonlarca aday sonuçlarının açıklanmasını bekliyordu. ÖSYM merakla beklenen sınav sonuçlarını Salı günü akşam saatlerinde yayınladı. Sonuçları öğrenen adaylardan bazıları sevinç çığlıkları atıp mutluluk gözyaşlarına boğulurken istediği sonucu elde edemeyen adaylarsa üzüntüye boğuldu.

TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, sınav sonuçlarından önce “ön bilgi” amacı olarak 22 Haziran 2017’de tercih kılavuzunu yayımladı. Tercihlerin 18 Temmuz’da başlayacağını söyleyen kurum, başvuru sürecinin 26 Temmuz 2017’de sona ereceğini açıkladı. Tercihler kurumun “AİS” sayfasında yapılacak. Tercih kılavuzu kurum tarafından ev adreslerine gönderilmeyecek.

 TERCİHLER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER NELER?

2017-ÖSYS tercih işlemleri, 18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecek. Adaylar tercihlerini,18 -26 Temmuz 2017 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar. Tercih işlemleri, 26 Temmuz 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.

ŞİFRENİZİ KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN UYARISI

Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak.  ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmekte. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacak. 

EKRANDAKİ UYARILARA DİKKAT!

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklar. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalı.  Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmekte.

TERCİH BİLGİLERİNİZİ KONTROL ETMEYİ UNUTMAYIN!

Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır. 

DEĞİŞİKLİK YAPMAK İSTEYENLER TARİHLERE DİKKAT!

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecekler. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılayacak. Merkeze gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacak. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekiyor. ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü’ mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalı.

 

 

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam