15 TEMMUZ RESMİ TATİL OLDU

Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü oldu

15 TEMMUZ RESMİ TATİL OLDU Güncel

 

Nurdan Eroğlu

15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. Yıl dönümünde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ülke genelinde bundan sonra 15 Temmuz’un resmi tatil olmasına karar verdi. Meclisin kararına göre 15 Temmuz Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü olarak resmi tatil ilan edildi. Bu yıl 15 Temmuz cumartesi gününe denk gelse de bundan sonra Bartın dahil 81 ilde resmi tatil olacak.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. Yıl dönümünde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ülke genelinde bundan sonra 15 Temmuz’un resmi tatil olmasına karar verdi. TBMM tarafından yapılan açıklamaya göre, 15 Temmuz'da vatandaşların tatil yapıp yapmayacağı onaylanan kararnameyle birlikte belirlendi. 15 Temmuz'un tatil olması TBMM tarafından kabul edilirken ilgili kanunda “MADDE 1- (1) Ankara İline bağlı Kazan İlçesinin adı Kahramankazan olarak değiştirilmiştir. MADDE 2- (1) 17 Mart 1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2. Maddesinin birinci fıkrasında yer alan "ve 1 Mayıs günü" ibareleri ",1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü" olarak ve birinci fıkrasının (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. "C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü tatilidir” denildi.

DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER GÜNÜ

FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi düzenlediği darbe girişimine ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Her 15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi anma günü olarak tatil ilan edilecektir" şeklinde konuşurken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Hükümet adına yaptığı açıklamada “Görüşülen ve kabul edilen teklifle Kazan ilçesinin adı Kahramankazan olarak değişti. Ayrıca 15 Temmuz günü, "Demokrasi ve Özgürlükler Günü" olarak resmi tatil ilan edildi” ifadelerinde bulundu.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam