“VALİLİK OLURU” İLE YOL 30 TEMMUZ’A KADAR KAPANDI

“Kararı belirten tabelalar mevcut”

“VALİLİK OLURU” İLE YOL 30 TEMMUZ’A KADAR KAPANDI Güncel

 

Haber Merkezi

 “Mahallenin yolu inşaat yüzünden kapalı” şeklindeki haberler üzerine Kemerköprü Mahallesi 159. Sokak’ta inceleme yapan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü teknik personeli, Kemerköprü Mahallesi 159.sokak no:6 adresinde bulunan inşaatın hafriyat çalışmaları sırasında yolun çökme riski bulunduğundan tahkimat ve istinat duvarı çalışmaları nedeniyle araç ve yayaların can güvenliğinin sağlanması açısından yolun 30 Temmuz’a kadar Valilik Oluruyla kapatıldığını ve yolun kapalı olduğuna dair kararını belirtir tabelalar mevcut olduğu tespit edildiğini açıkladı.

“Mahallenin yolu inşaat yüzünden kapandı!” başlıklı haberden sonra harekete geçen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kemerköprü Mahallesi 159. Sokak’ta başlatılan inşaat çalışmaları nedeniyle asfalt yolun çökmesine ve kaldırımların da kaymasına neden olduğu çalışma sahasında inceleme başlatmıştı.  Söz konusu yerde teknik personel tarafından inceme yapıldı. İncelemelerle ilgili olarak da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklama şu şekilde:

“4- 5 Temmuz 2017 tarihlerinde yerel basında çıkan ‘Mahallenin yolu inşaat yüzünden kapandı!’, ‘İnşaat firması yolları çökertti’ haberleri üzerine Müdürlüğümüz teknik personeli bahse konu yere gitmiş ve incelemelerde bulunmuştur. Yapılan ön inceleme neticesinde özel bir firma tarafından yapımına devam edilen ilimiz Kemerköprü Mahallesi 159.sokak no:6 adresinde bulunan inşaatın hafriyat çalışmaları sırasında yolun çökme riski bulunduğundan tahkimat ve istinat duvarı çalışmaları nedeniyle araç ve yayaların can güvenliğinin sağlanması açısından Kemerköprü Mahallesi 150. Cadde üzerinden 159.sokak istikametine ve tersi istikametine araç ve yaya yoluna kapanmasına Valilik Makamının Olurları ile 30/07/2017 tarihine kadar karar verilmiştir. Bu yolların giriş-çıkışına, Valilik Makamının yolun yaya ve araç trafiğine kapalı olduğuna dair kararını belirtir tabelalar mevcut olduğu tespit edilmiştir.

ÖNLEMLERİN ALINDIĞI GÖRÜLDÜ

Yapılan ön incelemede bahse konu inşaat firması, ilgili idare olan Bartın Belediyesi’ne başvuruda bulunarak, su hattı ve kanalizasyon alt yapısı sorgulamasında bulunmuş, ilgili idare tarafından su hattı ve kanalizasyon çalışması yapılmıştır. Çalışma esnasında su borusu ve kanalizasyon borusunun patlamasına müteakip gerekli önlemler alınmış ancak Belediye İmar Yolunun alt dolgu toprağının mukavemetinin zayıf olması nedeniyle yol bölümünde çökmenin yaşandığı tespit edilmiştir. İlgili idaresince onaylı İş Sağlığı ve Güvenliği planına göre önlemlerin alındığı görülmüştür. Müdürlüğümüzce 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun uyarınca ön incelemeler yapılmış, yukarıda belirtilen hususlar tespit edilmiş olup, 3194 sayılı İmar Kanunu ve diğer ilgili mevzuat kapsamında inceleme yetkisi ve sorumluluk ilgili İdaresine aittir.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam