DEVREK’TE DEPREM PANİĞİ

Nefes kestiler

DEVREK’TE DEPREM PANİĞİ Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Zonguldak’ın Devrek İlçesine bağlı Çaydeğirmeni Beldesinde Bartınlı Amatör telsizcilerin de katıldığı 7.0 şiddetinde bir deprem sonrası meydana gelen afete karşı arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

 Zonguldak’ın Devrek İlçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinde deprem, yangın, sel, tahliye ve arama kurtarma tatbikatı yapıldı. Tatbikat, Devrek ilçe Kaymakamlığı önünde kurulan kriz masasından yapılan anonsla başlayan tatbikatta senaryo gereği 7.0 şiddetinde yaşanan deprem üzerine HES santralinin hasar görmesi nedeniyle su debisi yükselirken bu sırada Filyos Çayı kenarında piknik yapan üç kişilik aile, sel suyu ile sürüklendi. Mahsur kalan vatandaşların ihbarını alan ekipler talimatla bölgeye sevk edildi. Ekipler, köprüden sarkıttıkları halatlar yardımıyla Filyos Çayı’nda mahsur kalanları kurtardı. Dalgıçlar da kayıp ihbarı üzerine bölgede arama yaptı. Yine senaryo gereği Filyos Çayı’na yakın olan ve yan yatarak hasar gören iki katlı binada bulunan yaralılara ekiplerce müdahale edildi. Devrek İtfaiyesi de bölgedeki doğalgaz dağıtım regülâtörünün bulunduğu konteynerde şiddetli patlama sonucu meydana gelen yangına müdahale etti.

AMAÇ AFETE HAZIR OLMAK

 Tatbikatlarla afetlere karşı hazır kıta olamaya çalıştıklarını ifade eden MAG-AME Türkiye Koordinatörü Hüseyin Karadayı yaptığı açıklamada, "Zonguldak bölgesinde kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının birlikte koordinasyonuyla bir çalışmayı organize etmek. Bölgemizde biz sivil toplum kuruluşu olarak MAG-AME ekibinin bölgemizde gönüllü çalışmasını yaygınlaştırmak istiyoruz. Burada aslında bir çözüm ortaklığı ve iş birliği var. AFAD, UMKE ekipleri gönüllüler ve TRAC (Radyo Amatörleri Cemiyeti), itfaiye, kaymakamlık, belediye hep birlikte bu çalışmayı yürüttük. Buradaki amaç zaten afete hazır olmaktı. Bunu biz daha önce çeşitli çalışmalarla gerçekleştirmeye çalıştık. Burada aslında yaptığımız iş gönüllüleri cesaretlendirerek Kamu kurumlarıyla birlikte bu işin yapılabileceğini göstermekti. İlçe kriz masası Devrek İlçe Kaymakamlığı önünde, aynı şekilde Valilik kriz masası Zonguldak vilayetinde kuruldu. Buradaki vakaların hepsi Devrek Kriz Masasına oradan da vilayete iletildi" dedi.

Tatbikata Bartın’dan Amatör telsizci ve Bartın Olay ekibinden Bilal Çam ve Mustafa Kurt ta katıldı.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam