25 GÜNLÜK ADALET YÜRÜYÜŞÜ BİTTİ

Bartın teşkilatından tam destek

25 GÜNLÜK ADALET YÜRÜYÜŞÜ BİTTİ Güncel

 

Nurdan Eroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından 15 Haziran günü Ankara Güvenpark'tan İstanbul Maltepe'ye başlattığı Adalet Yürüyüşünün Maltepe'deki miting alanında tamamladı. Yaklaşık 1 milyon 750 bin kişinin katıldığı mitinge CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’yla birlikte CHP Bartın Teşkilatı da katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından 15 Haziran günü Ankara Güvenpark'tan İstanbul Maltepe'ye başlattığı Adalet Yürüyüşünün Maltepe'deki miting alanında tamamladı. 25 günlük yürüyüş boyunca Başkan Kılıçdaroğlu’na CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı da destek verdi. Yalçınkaya ve Gölbucaklı, yürüyüş süresince zaman zaman sosyal medya hesaplarından da yürüyüşle ilgili paylaşımlarda bulundu. Yaklaşık 1 milyon 750 bin kişinin katıldığı adalet mitingine Yalçınkaya ve Gölbucaklı’nın yanı sıra CHP Bartın teşkilatı da tam destek verdi. Yalçınkaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında “Hak, hukuk ve adalet için Adalet Mitingine gidiyoruz” derken Hacı Gölbucaklı da yaptığı paylaşıma “Adalet için Maltepe sahilindeyiz” notunu düştü.

Kılıçdaroğlu: “9 TEMMUZ YENİ BİR DOĞUŞTUR”

Mitinge katılanlara "Bu yürüyüş bizim ilk adamımızdır" diye seslen Kemal Kılıçdaroğlu, “Aziz vatandaşlarım benimle birlikte 450 kilometreyi kat eden sevgili yol arkadaşlarım. Maltepe meydanından bütün Türkiye'ye gönül dolusu selamlar gönderiyor. 15 Haziran'da Güvenpark'tan başlattığımız yürüyüşümü Maltepe'den noktaladık. Bu yürüyüş bizim ilk adımımız. 9 Temmuz yeni bir doğuştur. Kimse bu yürüyüşün son olduğunu düşünmesin. Bu ülkeye demokrasiyi muhakkak getireceğiz. Bir teşekkür de yürüyüşün başından beri güvenliğimizi sağlayan polisimize ve jandarmamıza. Halkın polisine, halkın jandarmasına buradan selamlarımı gönderiyorum” dedi.

10 MADDELİK ADALET ÇAĞRISI

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasının sonunda 10 maddelik "Adalet Çağrısı"nı okudu. İşte 10 maddelik Adalet Çağrısı!

“1- Darbe girişimini lanetliyoruz. 15 Temmuz gecesi TBMM'nin onurlu duruşu ve halkımızın direnmesi ülkemizin demokratik kazanımı olmuştur. Biz buna sokağın 15 Temmuz'u diyoruz. Siyasi ayağın ortaya çıkarılması engellenmektedir. FETÖ'nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı.

2- 20 Temmuz darbesi yapılmıştır. OHAL ilan edilmiş ve TBMM yetkileri gaspedilmiştir. Biz buna sarayın 15 Temmuz'u diyoruz. OHAL derhal kaldırılmalı.

3- Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Kollektif suç gibi uygulamalardan vazgeçilmelidir.

4- OHAL ile mağdurların yargıya erişim hakları ellerinden alınmıştır. Tüm uygulamalara son verilmelidir.

5- 20 Temmuz sivil darbesinden sonra, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilişkisi bulunmayan ama muhalif göründüğü için haklarından yoksun bırakılan akademisyen ve kamu görevlileri görevlerine iade, tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.

6- Sadece mesleklerini yaptıkları için tutuklanan gazeteciler derhal serbeset bırakılmalı.

7- OHAL koşullarında serbest tartışmanın yapılmadığı bir ortamda gerçekleştirilen anayasa değişikliği gayri meşrudur. Bu bir mühürsüz seçimdir. Türkiye gayri meşru anayasa ile yönetilemez.

8- Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Liyakat yasası görevde yükselmede esas alınmalıdır.

9- Sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında yaygın adaletsiz düzen devam etmektedir. İşsizlik, örgütsüzlük, yaygın şiddet, terör gibi geniş yelpazede yaşanan adaletsizliklerin giderilmesi için ortak irade geliştirilmelidir.

10- Adalet sadece iç politikaya değil, uluslararası ilişkilere de hakim olmalıdır.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam