VALİLİKTEN BEBEK ÖLÜMÜ VE SAKATLIK İDDİALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

“Suç unsuruna rastlanmadı”

VALİLİKTEN BEBEK ÖLÜMÜ VE SAKATLIK İDDİALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın Valiliği, ulusal basında gündeme gelen Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesindeki bebek ölümleri ve sakatlıklarla ilgili iddialar hakkında açıklama yaptı. Haberlerde yer alan iddiaların Sağlık Bakanlığı, Valilik ve adli makamlarca hassasiyetle takip edildiğini ifade eden Valilik, yapılan inceleme ve soruşturma sonucunda somut suç unsuruna rastlanmadığı, adli,  idari, disiplin  ve mali yönden herhangi bir işlem yapılmasına gerek görülmediğinin anlaşıldığını söyledi.

Bartın Valiliği, ulusal basında gündeme gelen Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesindeki  bebek ölümleri ve sakatlıklarla ilgili iddialar hakkında açıklama yaptı. Haberlerde yer alan iddiaların Sağlık Bakanlığı, Valilik ve adli makamlarca hassasiyetle takip edildiğini ifade eden Valilik, “Son zamanlarda gerek ulusal gerekse yerel basında 2013 tarihinden itibaren İlimiz Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde gerçekleştirilen doğumlarda çalışanların kusurundan dolayı sakat ve ölü doğum olaylarının yaşandığına dair haberler yer almaktadır. Söz konusu haberlerde yer alan iddialar Sağlık Bakanlığı, Valiliğimiz ve Adli Makamlarca hassasiyetle takip edilmekte olup olaylar ile ilgili olarak yapılan inceleme ve soruşturmalarda; somut suç unsuruna rastlanmadığı, adli,  idari, disiplin  ve mali yönden herhangi bir işlem tesis edilmesine gerek görülmediği anlaşılmıştır” dedi.

“DOĞUMLAR TİTİZLİKLE TAKİP EDİLMEKTE”

Yeni bulguların ortaya çıkması halinde o sürecinde hassasiyetle takip edileceğini kaydeden Valilik, “Bununla birlikte inceleme ve soruşturmaya konu olmuş olaylarla ilgili yeni bulguların ortaya çıkması halinde, süreç hassasiyetle takip edilecek ve sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır. Ayrıca ilimiz Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde gerçekleştirilen doğumlar titizlikle takip edilmektedir” ifadelerinde bulundu.

İŞTE O İDDİALAR!

Peki Bartın Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesiyle ilgili ulusal  basının gündeminde yer alan iddialar neydi? İşte o iddialar!

Haberlere göre aileler,  hastanede doktor hatası nedeniyle 2013-2017 yılları arasında 1 bebeğin öldüğü  7 bebeğinde  sakat kaldığı öne sürmüştü. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde  dünyaya gelip 6 ay sonra hayatını kaybeden Hazal bebeğin annesi Songül Ö., “2 Ağustos 2014’te hastaneye gittik. Testler yapıldı. Her şeyin normal olduğu söylendi. Normal doğum için bekletildim. Bu nedenle de gerekli hiçbir kontrol yapılmadı. Akşam acil sezaryene alındım. Hazal’ın doğum öncesi bekleme nedeniyle oksijensiz kaldığı için ağır beyin hasarı olduğu ortaya çıktı. Solunum cihazına bağlandı. Dr. A.K. gerekli görmediği için solunum cihazını kapattı. Başka bir hastaneye sevk edildi. Hemen solunum cihazına bağladı. 6 ay sonra hayatını kaybetti” demişti.

“SANCISI OLMAMASINA RAĞMEN 3 GÜN DOĞUMHANEDE TUTULDU”

14 Ekim 2016’da Bartın Devlet Hastanesi’nde dünyaya gelen ve kol felci olan M.’nin babası Muhammed K. ise “Doğumdan 9 gün önce hastaneye gittik. Eşimin sancısı olmamasına rağmen 3 gün doğumhanede tutuldu. Doktor talimatıyla suni sancı verildi. Ebe ve temizlikçiler karnına baskı yaparak zorla doğurtmaya çalıştı. Bebeğimiz yara-bere içinde doğdu. Kilosu farklı yazıldı. Öyle olmadığı halde belgelere doğumu Doktor Ö.V.A.’nın yaptırdığı yazıldı. Oğlum 4 kez ameliyat oldu. Yüzde 60 engelli kaldı” iddialarında bulunmuştu.

“DOĞUMDA BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ”

4 Ağustos 2013’te Ö. bebeği dünyaya getiren anne Derya A. İse  “Normal doğuma zorladılar. Doktor defalarca karnıma bastırdı. Temizlikçi, hemşire yardıma geldi. Bebek mosmordu, ağlamıyordu. ‘Yorgun düşmüş, durumu iyi’ denildi. Vakumla çekildiği için beyin kanaması geçirdi. Başka bir hastanede sağ kolunda zedelenme olduğu söylendi. Ameliyat edildi. Hâlâ kolunu kıpırdatamıyor” şeklinde konuşmuştu.

“NORMAL DOĞUM YAPMAM YASAKTI”

20 Ekim 2015’te bebeği N.’yi dünyaya getiren Nazmiye A. “Normal doğum yapmam yasaktı. Zorla doğuma alındım. Taburcu olduktan 3 gün sonra bebeğimin kolunun hareketsiz olduğunu fark ettim. Hâlâ fizik tedavi görüyor. Yüzde 21 engelli raporu var” şeklinde konuşmuştu.

“DOĞUMDA EBE VE TEMİZLİK GÖREVLİSİ VARDI”

26 Mayıs 2016’da dünyaya gelen C. Ü’nün annesi Meltem Ü  “Bebeğim yüzde 49 engelli kaldı. Doğumda ebe ve temizlik görevlisi vardı” demişti.

HASTANE TUVALETİNDE DOĞUM MU YAPTI?

Hastaneyle ilgili son iddiada bulunan ise 36 yaşındaki H.K. oldu. Kamu çalışanı 1 kız çocuğu annesi H.K., geçen yıl 8 Şubat'ta ikinci bebeğine 25 haftalık hamileyken kanama şikayetiyle Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvurdu. Dr. V. Ç.  hamile kadını, 'Erken doğum eylemi durdurma' tedavisi uygulamak üzere servise yatırdı. İddiaya göre serviste kontrol altında tutulan H.K.'nın ertesi gün saat 20.00'den sonra kusma, kanama ve sancıları arttı. H.K.'nin, doğum sancılarını arttığını defalarca söylemesine rağmen serviste görevli ebe Ö.B.K. ve hemşire ebe T.Ö.'nün, "Bu gaz sancısı. Gaz sancısı için bu saatte doktoru arayamayız" diyerek kadınla ilgilenmediği ileri sürüldü. H.K.’nın gece saat 01.00 sıralarında ihtiyacını gidermek için odasındaki tuvalete gittiğinde erkek bebeğini dünyaya getirdiği ifade edildi. Bebek doğumhaneye götürülürken burada yapılan muayenede bebeğin öldüğü belirlendi. H.K.’nın kendisi ile ilgilenmediklerini ileri sürdüğü ebe Ö.B.K. ve hemşire ebe T.Ö. hakkında suç duyurusunda bulunduğu kaydedildi.

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam