AMASRA YİNE TATİLCİLERİN GÖZDESİ

Yazın ayrı güzel

AMASRA YİNE TATİLCİLERİN GÖZDESİ Güncel

 

Nevin Özbakan

Geçtiğimiz bayram tatilinde tatilcilerin gözdesi olan Bartın'ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’da yaz sezonu dolu dolu geçiyor. Amasra sadece hafta sonları değil hafta içi de hareketli günler yaşıyor.

Bartın’ın ve Batı Karadeniz bölgesinin parlayan yıldızı Amasra tatilcilerin gözdesi olmaya devam ediyor. Amasra sokaklarında hemen hemen her gün hareketlilik üst seviyede olurken Cumartesi ve Pazar günleri erken saatlerde dolan plajlar akşam saatlerine kadar boşalmıyor. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı sürecinde günü birlikçi tatilciler ve turlarla on binlerce kişiyi ağırlayan Amasra’da yaz sezonu dolu dolu geçiyor. 2016’da 15 Temmuz darbe girişimi ve 13 Ağustos tarihinde yaşanan sel felaketi nedeniyle turizmciler adına sönük bir sezon yaşanmıştı.

TÜNEL TURİZM POTANSİYELİNİ ATTIRDI

Karabük, Kastamonu ve Zonguldak gibi çevre illerin yanı sıra Bolu, Düzce, İstanbul ve Ankara gibi çeşitli illerden de çok sayıda tatilcinin geldiği Amasra’da tarihi ve turistik mekanlar büyük ilgi görüyor. Tur şirketlerinin de her geçen gün Amasra’yı güzergahlarına daha fazla dahil etmeleri ilçe esnafının da yüzünün gülmesini sağlıyor.  Hellenistik, Arkaik, Klasik, Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda eserin bulunduğu Amasra’da ahşap hediyelik ürünlerin sergilendiği Çekiciler Çarşısı da ilçeye gelen tatilcilerden büyük ilgi görüyor.  Hizmete açılan Amasra Tüneli de ilçenin turizm potansiyelini artırmış durumda. Her gün onlarca tur otobüsü Amasra’ya giriş çıkış yaparken pansiyonculuğun yaygın şekilde sürdürüldüğü Amasra, kale ve müze gibi tarihi değerleriyle de ön plana çıkıyor.

Müze büyük ilgi görüyor

Pers, Pontus, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı gibi büyük imparatorlukların izlerini taşıyan Amasra’da yer alan Amasra Müzesi içinde barındırdığı yüzlerce tarihi obje ile Amasra’da turistlerin ilgisini çeken alanların başında yer alıyor.

1955 yılında belediye binasının küçük bir odasında faaliyete geçirilen, 1969 yılında eski ilkokul binasına taşınan ve 1884’te Bolu kaymakamı İsmail Kemal Bey tarafından başlanıp 1975 yılında bakanlık tarafından satın alınan Bahriye Mektebi yarım kalan işleri tamamlanarak 1982 yılında Amasra Müzesi olarak faaliyete geçirilmiş. 2’si Arkeolojik ve 2’si Etnografik olmak üzere 4 teşhir salonu bulunan müze her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam