ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT!

Motorlu Araç Trafik Belgesi uygulamadan kalktı

ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT! Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın’daki araç sahipleri dikkat! 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yapılan değişiklikle 1 Temmuz itibariyle "Motorlu Araç Trafik Belgesi" uygulamadan kalktı.  Bu tarihten itibaren muayenesi onaylanan araçların muayene geçerlilik süreleri, sadece araç muayene raporunda yer alacak.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda yapılan değişikliğe istinaden, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren "Motorlu Araç Trafik Belgesi" uygulamadan kalktı. Muayenesi onaylanan araçların muayene geçerlilik süreleri, sadece araç muayene raporunda yer alacak. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, araç sahiplerini yakından ilgilendiren yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı.

 MUAYENE RAPORUNU ARACINIZDA BULUNDURMANIZ ŞART!

TÜVTÜRK konuya ilişkin  yaptığı açıklamada, “Yetkili makamların talimatları doğrultusunda, TÜVTÜRK tarafından düzenlenmiş olan araç muayene raporunu her zaman aracınızda bulundurmanız hususunu önemle dikkatinize sunarız” dedi.  Ayrıca TÜVTÜRK resmi internet sitesinde yeni düzenlemeye ilişkin merak edilen sorulara ve yanıtlarına yer verdi.  İşte yeni düzenleme hakkında 7 soru ve 7 cevapla bilmeniz gerekenler!

 MOTORLU ARAÇ TRAFİK BELGESİ VE RUHSAT NE?

Eski adıyla Ruhsat olarak bilinen ve günümüzde aracımızda taşıdığımız belgeler iki parçadan oluşuyor.  "Araç Tescil Belgesi" ve "Motorlu Araç Trafik Belgesi". Ruhsatın içindeki bu belgelerden biri olan "Motorlu Araç Trafik Belgesi" artık kullanılmayacak.  "Araç Tescil Belgesinin" ise kullanımına devam edilecek.

“Motorlu araç trafik belgem var ama daha önce hiç muayeneye gelmedim. Bu belgeye ihtiyacım kalmadı mı?”

 İlk muayene süresini henüz doldurmamış ve TÜVTÜRK'te henüz bir muayene kaydı bulunmayan araçların sahiplerinin, mevcut Motorlu Araç Trafik Belgesi'ni muayenelerini yaptırana kadar saklamaları tavsiye ediliyoruz.

“İkinci bir araç satın alacağım. Eski araç sahibinden Motorlu araç trafik belgesini istememe gerek kalmadı mı?”

Yeni aldığınız ikinci el aracın muayene geçerlilik süresini öğrenmeniz ve takip edebilmeniz amacıyla aracın eski sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi'ni istemenizi tavsiye ediyoruz.

“Motorlu araç trafik belgem var ve aracımı muayeneye götüreceğim ne yapmam gerekiyor?”

Farklı bir şey yapmanıza gerek yok. Muayene sonrasında, yeni muayene geçerlilik süresi artık Motorlu Araç Trafik Belgesi'ne işlenmeyecek. Bunun yerine, size TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene raporunda muayene geçerlilik süreniz yer alacak. Bu nedenle bu raporu artık aracınızda bulundurmanız gerekecek.

“Motorlu araç trafik belgem var ve aracımı yeni muayene ettirdim. Ne yapmam gerekiyor?”

 Muayene raporunuzun aracınızda yer alması yeterlidir.

“1 Temmuz 2017 tarihinden sonra yeni bir araç satın aldım veya ruhsatımı yeniledim. Motorlu araç trafik belgem bulunmuyor. Aracımı nasıl muayene ettireceğim ve son muayene tarihini nereden öğreneceğim?”

Yeni düzenleme ile ilgili araç muayene sürecinde bir değişiklik yaşanmayacak. Aracınızı zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi muayeneye getirmeniz gerekecek. Aracınızın son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde "Diğer Bilgiler" alanında yer almalıdır. Eğer yer almıyorsa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'ne başvurabilir ve tarihinizi öğrenebilirsiniz.

“Muayene raporumu kaybettim ne yapacağım?”

Her zaman olduğu gibi herhangi bir TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu’ndan muayene raporunuzu alabilirsiniz.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam