Denetimler arttırılmalı

SİS FARLARI TEHLİKE SAÇIYOR

Denetimler arttırılmalı Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın'da gereksiz yere kullanımı yaygınlaşan oto sis farları nedeniyle trafikte zor anlar yaşayan sürücüler 
denetimlerin artırılmasını istiyor.
Trafik cezaları maddelerinin yer aldığı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre: Sis farlarını, sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında da yakan sürücülere 95 TL trafik cezası uygulanıyor.  Ancak içinde bulunduğumuz yaz döneminde denetimlerin yetersizliğine sürücülerin duyarsızlığı da eklenince gereksiz sis farı kullanımı yaygınlaştı. Hava şartlarının sis farı kullanmayı gerektirmediği halde sis farlarını kullanan sürücüler, karşı şeritten gelen sürücülerin ve önlerinde seyir halinde olan sürücülerin kabusu haline dönüşüyor. 
SİS FARI AÇIK ARAÇLAR GÖRÜŞ 
AÇIMIZIN DÜŞMESİNE NEDEN OLUYOR 
Gereksiz sis farı kullanmanın cezası olmasına karşın Bartın genelinde yaygınlaşan sis farı kullanımı durumdan rahatsız olan vatandaşlarında tepkisine neden oluyor. Karşı şeritten gelen ya da arkalarında seyreden sis farları açık araçlar nedeniyle trafikte tehlikeli anlar yaşadıklarını belirten sürücüler, "Bizler trafikte kurallara uygun halde seyrederken karşı şeridimizden gelen ya da arkamızda seyir halinde olan sis farı açık araçlar görüş açımızın düşmesine neden oluyor. Özellikle aydınlatmasız ve bölünmüş olmayan yollarda bu tip durumlarda gereksiz kullanılan sis farları nedeniyle tehlike yaşıyoruz. Bazen karşımızdan geçen sis farlı bir araç nedeniyle yol görüşümüz tamamen sıfırlanıyor. Cezası olmasına karşın ilimizde sis farı kullanımın bu denli yaygınlaşmasına anlam veremiyoruz. Trafikte saygı ve trafikte can güvenliği adına tüm sürücülerin bu hususa dikkat etmeleri, gereksiz sis farları kullanmaması gerekiyor. Emniyet ve Jandarma ekiplerinin de bu konuda duyarlı olarak denetimlerini artırmasını istiyoruz." şeklinde tepkilerini ifade ettiler. Gereksiz sis farı kullanan bazı sürücüler ise kullandıkları sis farının rahatsızlık vermediği düşüncesini taşırken bazı sürücülerde araçlarının daha şık göründüğünü düşündükleri için sis farı kullandıklarını ifade etmeleri şaşkınlık yaratıyor. Gereksiz sis farı kullanan sürücüler cezası olmasına karşın neden sis farı kullanıldığına yönelik soruya ise "Ceza            yazılmıyor. Yazılsa da miktar düşük." şeklinde cevap veriyor. Sis farlarının gereksiz kullanımı ve Bartın'da her geçen gün gereksiz sis farı kullanımının yaygınlaşması sosyal medyada da vatandaşların tepkisine neden oluyor. Konunun Emniyet ve Jandarma ekiplerince gündeme alınarak gerekli tedbirlerin       alınması, denetimlerin sıklaştırılması ve cezai uygulamaların yapılmasını isteyen vatandaşlar sosyal medyadaki paylaşımlarıyla yetkili mercileri göreve davet ediyor. Sis farlarının gereksiz kullanımının diğer sürücülerin görüş alanını etkilediğine ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğüne yönelik bilgilerinde tüm sürücülere aktarılması ve bu konuda toplumsal bilincin oluşmasını isteyen vatandaşlar başta il merkezi ve ilçelerde ki denetimlerde bu konuya ağırlık verilmesini istiyorlar.
SİS FARI KULLANIMI HAKKINDA 
BİLMENİZ GEREKENLER…
Araç sahipleri gerek duymadıkları için sis farlarını kullanmadıkları gibi, çoğu zaman da sadece gösteriş olması açısından bu farları açarlar. Oysa araçlardaki sis farları son derece kritik rolü olan ve kesinlik doğru şekilde kullanılması gereken bir sistemdir. Çoğu sürücünün sisli havalarda yaptığı yanlış; sis farların tek başına kullanmaktadır. Nemli ya da nemsiz tüm sisli hava şartların sis farları, normal farlar ile baraber kullanılmalıdır. Böylece hem sürücünün sisli havadaki görüş mesafesi artar hem de karşıdan gelen araçlarının sürücüyü fark etmesi daha kolay hale gelir. Sis farları tasarım olarak ışığı yoğun huzmeler halinde kullanarak aracın ön      kısmındaki yolun, belirgin hale gelmesini sağlar. Sisli havalarda sisin daha ince olduğu yer en alt bölüm olduğundan, araçların tamamında sis farları alt kısımda yer alır. Ayrıca sis farlarının yolu daha iyi görebilmek için kullanılması da oldukça yanlış bir harekettir. Çünkü sis farları tasarım olarak ileriyi göstermek için değil, aracın yakın mesafesini aydınlatmak için yapılmıştır. Sis farları ışığı kısa       farlara göre çok daha yoğun bir şekilde kullanır ve sadece aracın yakın mesafesinin sisli ortamda aydınlatılmasını sağlar. Sis farlarının aksine normal farlar aracın birkaç metre önünden itibaren aydınlatmaya başlarken, sis farları doğrudan aracın tam önünü aydınlatmaktadır. Bir başka değişle sis farlarının normal havada yakılması, aracın daha iyi görülmesini sağlamamaktadır. Ayrıca sisin çok yoğun olduğu ve görüş mesafesinin              5 metrenin dahi altına düştüğü hava şartlarında, sis farlarının görüş mesafesini arttıramaması da yaygın olarak yaşanmaktadır. Bu tür durumlar sis farında bir sorun olduğu düşünülmemelidir çünkü çok yoğun sislerde aracın ileriyi aydınlatamaması normaldir. Bu tür durumlarda yapılması gereken, mümkün olan en kısa sürede uygun bir yer bulunarak aracın sis dağılıncaya kadar park edilmesidir.
  

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam