BARTIN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ RUH SAĞLIĞI BİRİMİ ÇOCUK GELİŞİM UZMANI SERPİL SİVRİ ANLATTI

Öğrenciler ve öğrenci velileri dikkat!

BARTIN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ RUH SAĞLIĞI BİRİMİ ÇOCUK GELİŞİM UZMANI SERPİL SİVRİ ANLATTI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Her yaz döneminde yanıtı merak edilen soruların başında gelen “Öğrenciler yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?” sorusuna Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü Ruh Sağlığı Birimi Çocuk Gelişim Uzmanı Serpil Sivri yanıt verdi. Sivri, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konulara dikkat çekerken yaz tatilini en iyi şekilde değerlendirmek adına önemli bilgilerde verdi.

 

2016-2017 eğitim öğretim dönemi sona ermesiyle öğrenciler yaz tatilinin tadını çıkarmaya başladılar. Eğitim öğretim yılı boyunca okula giden, derslerine çalışan, ödev ve sınav heyecanları yaşayan öğrenciler yaz tatilini nasıl geçirmeliler? Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü Ruh Sağlığı Birimi Çocuk Gelişim Uzmanı Serpil Sivri, “Öğrenciler yaz tatilini nasıl değerlendirmeli? sorusuna yanıt verdi.

 

Çocuk Gelişim Uzmanı Serpil Sivri öğrenciler için altın değerinde öğütlerde bulunurken velileri de dikkatli olmaları gereken konularda uyardı. Çocuk Gelişim Uzmanı Serpil Sivri yaptığı açıklamada öğrencilerin karnelerini aldıkları yaz tatilinin ne tamamen yan gelip yatma ne de ödevlere ve testlere boğulma dönemi olmadığını ifade ederek karne notları konusunda doğru tutum sergilenmesi ve yaz tatilinin verimli aktivitelerle planlanması durumunda çocuklarınız gelecek eğitim öğretim yılına çok daha enerjik ve moralli hazırlanabileceğini söyledi.

 

TATİLİ DOLU DOLU GEÇİRMEYE ÇALIŞIN

Okul hayatının karneden ibaret olmadığını ve karnedeki notların sınavlardaki başarıları gösterdiğini ifade eden Sivri, “Çoğu zaman çocuğunuzun okulda rol aldığı sosyal sorumluluk projeleri, spor ve sanat etkinlikleri ve kişilik gelişimi karneye yansımaz. Bu yüzden çocuğunuzun tüm okul hayatını, karnesindeki notlara göre değerlendirmeyin. Tatil sürecini dolu dolu geçirmeye çalışın.” dedi.

ZAMANI KALİTELİ DEĞERLENDİRMEK ÖNEMLİ

Bir dizi önerilerde de bulunan Sivri açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Tatil programınızı çocuğunuzun da fikrini alarak birlikte yapın. Plansız iş olmaz. Nereye gideceğini bilmeyen bir gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez. O yüzden zamanı kaliteli değerlendirmek önemli, bunun için de tatil için plan yapmalısınız. Yaz tatilinde ziyaretlerinize, kitap seçimlerinize, uyku saatlerinize, sosyal faaliyetlerinize vs. karar verin.

HER İŞİ KENDİNİZ YAPMAYIN

Çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar vererek sorumluluk bilincini geliştirin. Başarılı çocukların sırrı sorumluluk bilincinden geçer.‘‘O yapamaz ben yaparım’’ deyip her işi kendiniz yapmayın. Odasını toplamasına, temizliğine, size ev işlerinde yardım etmesine fırsat verin. Bu hem sorumluluk sahibi olmasına yardımcı olur hem de siz farkında olmasanız da çocuğun kendini önemli ve işe yarar hissetmesine fayda sağlar. Özgüven gelişimini olumlu yönde destekleyecektir.

UYGUN KİTAP SEÇMESİNE FIRSAT VERİN

Kitap, dergi, gazete vs. okuyun. Birlikte kitap alışverişine çıkın. Çocuğunuzun zevkine uygun kitap seçmesine fırsat verin, kendinize de kitap almayı ihmal etmeyin. Siz ona kitap okurken model olursanız çocuğunuz da sizi model alacaktır. Eve geldiğinizde okuma saatlerinizi planlayın. Okuduğunuz kitaplar hakkında sohbet edin.

TARİHİ YERLERİ GEZMEYE GİDEBİLİRSİNİZ

Eğitici ve öğretici geziler yapın. Çevrenizdeki tarihi yerleri gezmeye gidebilir, böylece tarih hakkındaki bilgilerinizi görsel olarak pekiştirebilirsiniz. Amasra Müzesi hakkında çocuğunuzla birlikte araştırmalar yapın. Bir gün Amasra müzesini ziyaret edin, önceden topladığınız güncel bilgileri kullanarak müzeyi gezerken bilgilerinizi tartışın. İlla il dışına çıkmazına gerek yok. Kuş Kayasını, Ulukaya Şelalesini de ziyaret edebilirsiniz.

AKRABA ZİYARETLERİ YAPIN

Tatilde akraba ziyaretleri çocukların aile ve akrabalık ilişkilerini kuvvetlendirmekte faydalı olacaktır. Akrabalarınızı, komşularınızı gün içinde ziyaret etmek çocuğunuzun akranlarıyla da iletişimde kalmasına fırsat verecektir. Aile ve akraba ilişkileri çocuklar için bu şekilde canlı tutulabilir.

SİZE YARDIMCI OLMASINI İSTEYİN

Pikniğe gidin. Sepetinizi, yiyeceklerinizi heyecanla hazırlarken onun da size yardımcı olmasını isteyin. Birlikte kek, poğaça vs. yapmak onun da motor becerilerini ve özerk davranışlarını destekleyecektir. Piknik düşüncesi çocuğunuza da heyecan katacak, o da bisikletini, topunu hazırlayacaktır. Çocuğunuz küçükse çevre algısını, doğa bilincini; büyük yaş grubundaysa kaliteli zaman geçirmenin ona kattığı faydaları göreceksiniz.

BİLGİSAYARA VE İNTERNETE DİKKAT

Bilgisayar başında fazla vakit geçirmemesine özen gösterin. İnternetin iyi yanları olduğu gibi bir o kadar da kötü yanları olduğunu unutmayın. Çocukları 2 yaşından önce tabletle, telefonla vs. tanıştırmanın uygun olmadığını düşünürsek tatilde okuldan uzaklaşan çocuğu tablete, telefona sürüklemeyiniz. Büyük yaş grubundaki çocuğunuz için bilgisayarda neler yaptığını kontrol edin. Denetimi elinizde tutun. Bilgisayar başında zaman geçirmek yerine; parka, pikniğe, doğa yürüyüşleri yapmaya çıkın.

SOSYAL FAALİYETLERE YÖNLENDİRİN

Çocuğunuzu sosyal faaliyetlere yönlendirin. Birlikte sinema, tiyatro bileti alın. Yüzme, voleybol, basketbol gibi sosyal aktiviteler çocuğunuzun duygusal doyumunu artıracak, zihinsel ve bedensel yorgunluğuna ilaç gibi gelecektir. Bu kurslara gitmesi yeni arkadaşlıklar edinmesini sağlar, sosyal etkileşimini de artırır.

BOL BOL SOHBET EDİN

Çocuklar anne babalarını model alırlar. Siz tatilde sürekli televizyon izler, kitap yerine telefonla vakit geçirir, çocuğunuzla ilgilenmezseniz ona olumsuz model olursunuz. Telefon yerine elinize bir kitap, dergi alın; bol bol sohbet edin; televizyon izleyecekseniz de kaliteli programlar izleyin ve bu süreyi uzun tutmayın.

İLGİ ALANINA YOĞUNLAŞIN

Çocuğunuzun ilgi alanına yoğunlaşın. Bir yeteneği varsa beraberce bunu geliştirmeye çalışabilirsiniz. Ebru sanatına ilgisi varsa evde ebru çalışmalarına zaman ayırabilirsiniz. Futbol oynamayı seviyorsa, çıkın bahçeye, arkadaşlarını da davet edin birlikte maç yapın. Okul ödevlerine de zaman ayırın. Bu süreçte okula, ödevlere ilgisi azabilir. Öğrendiklerini unutmaması için belirli zamanlarda ödevlerine zaman ayırması gerektiğini hatırlatın. Çalışmayı bitirdikten sonra ona külahta bir dondurma ya da meyve tabağı hazırlayın. Ders çalışmanın keyif verici yanını görmüş olacaktır. Ödevlerini siz değil onun yapmasına rehber olun.

SEVGİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Dinlenmeye de zaman ayırın. Hem sizin hem çocuğunuzun daha zinde olması için dinlenmek hepinize de iyi gelecektir. En önemlisi çocuğunuzdan sevginizi, ilginizi ihmal etmeyin.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam